
Po jedenástich rokoch sa Dunaj opäť vylial zo svojho koryta, kolotoče v petržalskom lunaparku trčali z rozliatej rieky. Ľudia z brehov s úctou sledovali toto prírodné divadlo.
h, je zriadený dispečing, zasadajú povodňové komisie. Tretí stupeň, ku ktorému bol Dunaj blízko, je už stav ohrozenia. Vtedy nastupujú aj pracovníci, ktorí vykonávajú záchranné práce. Pri treťom stupni voda už presahuje ochranné hrádze. Veľmi podobná situácia na Dunaji sa odohrala v auguste 1991, keď bol Dunaj o 40 centimetrov vyšší ako včera.Po jedenástich rokoch Dunaj opäť postrašil Bratislavčanov. Už vo štvrtok začala jeho hladina nebezpečne stúpať a včera dosiahla svoj vrchol. Topenie snehu v Alpách a viacdňový dážď spôsobili, že rieke nestačilo vlastné koryto.
Piatok
V piatok v noci voda odniesla šesť člnov Slovenskej plavby dunajskej, ktoré boli slabo zabezpečené proti silnému vetru a stúpajúcej hladine. Neriadené člny s rozmermi 80 x 11 metrov boli nebezpečenstvom pre kompy, hrádze, stavebné komory aj elektráreň. Ešte v tú noc ich pracovníci Povodia Dunaja zachytili všetkých šesť, dva člny pod Bratislavou, jeden v Čunove v stredovej hati, ďalší na opevnení zdrže a posledné dva zachytili remorkéry na 31. kilometri. Večer o šiestej bol vyhlásený II. stupeň povodňovej aktivity.
Sobota
V sobotu Dunaj vyplavil jednu zo svojich obetí. Neďaleko Gabčíkova vytiahli mŕtvolu neznámeho muža. Mŕtvy muž mal údajne na sebe plavky modrej farby, no jeho totožnosť polícia dosiaľ neidentifikovala. Zatiaľ sa nevie posúdiť, či ide o obeť z 13. januára, keď pri plávaní otužilcov v okolí Nového mosta zmizol vo vodách 44-ročný Rudolf P. z Kostolných Kľačian. Plavec sa vtedy chcel pripojiť ku skupine otužilcov, no po ich odmietavom stanovisku sa rozhodol plávať na vlastné riziko.
Do sobotňajšieho rána sa s hrôzou zobudili obyvatelia Devína, pod vodou sa ocitlo parkovisko pod hradom, zaplavilo ľavú stranu Devínskej cesty (v smere na Devín). Na petržalskej strane sa pod vodou ocitli kolotoče.
„Dunaj sa vylial z koryta po celom úseku a v lokalitách, ktoré sú na to určené, v inundačnom území,“ povedal vedúci technického oddelenia Povodia Dunaja Pavel Virág, „Všetky objekty v týchto lokalitách sa stavali s tým, že ich majitelia alebo prevádzkovatelia vedeli, že podobná situácia môže nastať.“
Tretí stupeň nebol
Počas soboty Dunaj stále stúpal a v Devíne dosiahol o deviatej večer 826 centimetrov, v meste namerali 857 centimetrov. Objavili sa správy, že bol vyhlásený najvyšší – tretí stupeň povodňovej aktivity.
„Tretí stupeň vyhlásený nebol,“ opravil mylné správy Pavel Virág, „vyhlasuje sa, keď hladina pri Devíne presiahne 850 centimetrov a to sa nestalo.“ V nedeľu bolo pri Devíne 835 centimetrov, v meste 869 cm a okolo obeda už začala voda pomaly klesať.
Podľa posledných informácií z Rakúska, v celom úseku rieky zaznamenali pokles hladiny. Pokles by mal trvať dlhší čas, predpokladá sa, že do polovice budúceho týždňa. Vrchol rieky môžu po Bratislave čakať obyvatelia Komárna a Štúrova.
Voda dosiahla na petržalskej hrádzi jej úpätie, neprešla ani cez hrádzu na ľavej strane. Čerpaciu stanicu v Petržalke na odvádzanie vôd nemuseli spustiť, pretože hladina Chorvátskeho ramena nevystúpila do kritickej výšky. Prebytočná voda sa púšťa pri Čunove do pôvodného koryta Dunaja.
Atrakcia na nábreží
Celý víkend lákala vysoká hladina Dunaja Bratislavčanov i návštevníkov. Niektorí ju sledovali ako atrakciu, umeleckú hru prírody, iní v úžase i pokore. Mohutnosť toku je skutočne impozantná. Aj česká speváčka Lucie Bílá, ktorá v sobotu večer vystúpila v Redute na odovzdávaní ocenení Krištáľové krídlo, stála pri Dunaji očarene polhodinu a hľadela na rieku s pocitom, aký sa hneď nezabudne, najmä keď si spomenula na povodne na Morave. „Je to nádhera, ale ide z toho strach!“ povedala pre TASR.
INGRID DROZDÍKOVÁ