Aktívne sedenie SpinaliS. Pri súčasnom sedavom životnom štýle sa pohyblivá stolička považuje za najzdravšiu. Kúpite si ju za 10- až 35-tisíc. FOTO - SPINALIS.SK |
Dnes sa vedci zaoberajú asi naozaj všetkým, tak prečo by mali vynechávať problematiku nielen funkčného, ale najmä zdravého sedenia? Spočítali napríklad, že dnešný človek v priemere presedí štvrtinu života. To je dosť nato, aby sme pri tom netrpeli a neničili si chrbticu.
Každý, kto má sedavé zamestnanie, vie oceniť dobrú stoličku. Ale dobre a pohodlne si posedieť chceme aj doma. Vedci zistili napríklad aj to, že dlhodobé sedenie na zlej stoličke pôsobí nielen bolesti chrbtice a hlavy, ale aj zlé trávenie a dýchanie. Potom je aj duševná práca oveľa únavnejšia.
Preto sa oplatí vyberať stoličky pozorne, informovane a neľutovať korunu navyše. Ceny kvalitných stoličiek sa pohybujú od šesťtisíc nahor, v závislosti od materiálu, od toho, či ide o sériový, alebo originálny kus a podobne.
K dobrému pocitu okrem funkčnosti patrí aj estetický vzhľad stoličky, tvar, farba, spracovanie. Potom si oddýchneme nielen fyzicky, ale aj psychicky.
Ceny stoličiek
Lacná stolička určite neposkytne taký komfort ako stolička, za ktorú musíte siahnuť hlbšie do vrecka. Samozrejme, ani vysoká cena nie je zárukou kvality. Všímajte si preto, akú životnosť stoličky výrobca uvádza, ale predovšetkým záručnú dobu. Tá by sa mala poskytovať na tretinu jej životnosti. Ak chcete kvalitu, nekupujte stoličku, ktorej životnosť je pod tri roky.
Istotou sú renomované firmy a značky s tradíciou. Obvykle ponúkajú stoličky v rôznych cenových skupinách. Sú funkčné aj estetické, hoci nemusia byť zároveň originálnym kusom.
Kovové pohodlieKovové stoličky môžu vzbudzovať pocit, že nie sú pohodlné. Môže to v niektorých prípadoch platiť, ale výrobcovia sa zameriavajú na pohodlie zákazníkov a pri vývoji stoličiek spolupracujú s odborníkmi. Navyše, kovové stoličky sú často originály, za ktoré sa platí slušná cena a pohodlná funkčnosť musí byť jej súčasťou. Tak sa umelecký doplnok spája s vysokou kvalitou umeleckého spracovania.
Čo sa týka zariadenia domácnosti pohodlnými a efektnými stoličkami, momentálne prevažuje trend sériového sedenia. To znamená, že máme v domácnosti na pohľad rovnaké stoličky, ale v skutočnosti je každá originálom. Súlad s prostredím zaisťujú výrobcovia vhodnou kombináciou kovov. Napríklad železo - meď, železo - mosadz, železo - koža a podobne.
Kancelárska klasikaVýber dobrej stoličky závisí najmä od toho, ako dlho na nej budeme sedieť. Ak osem hodín, potom treba vybrať pracovné stoličky, ktoré sú pohodlnejšie, anatomicky tvarované. Dajú sa na nich nastaviť rôzne funkcie, sú prispôsobiteľné výške postavy a sedeniu pri stole.
Pri dlhom sedení je dôležité aj to, aby stolička umožňovala pohyb, aby sediaci nemusel strnulo držať telo v jednej polohe. Lepšie stoličky majú preto nastaviteľnú nielen výšku, ale aj operadlá, hĺbku sedenia, výšku driekovej opory.
Najčastejšie sa používajú stoličky s päťramennými podnožami s kolieskami. Je dobré, ak sú samobrzdiace. Ak na ne nepôsobí dostatočná záťaž, zablokujú sa a pri vstávaní sa neposúvajú.
Superstoličky sa pohybujúNovinkou, zaujímavosťou, ale predovšetkým zdravým vynálezom je tzv. aktívne sedenie. Nebudeme prezrádzať žiadnu konkrétnu značku naozaj kvalitných stoličiek, je ich na trhu viac. Radšej sa pozrieme na ich "superkvality", ktoré sú zamerané vyslovene na zdravé sedenie.
Sedieť na aktívnych stoličkách je spočiatku dosť nezvyčajné. Sedadlo je totiž pohyblivé vo všetkých smeroch. S každým naklonením tela sa pohybuje súčasne s panvou a chrbtovou kosťou. Tieto koordinované pohyby zaisťujú, že chrbtica a panva sú stále v správnej polohe.
Odborníci aj výrobcovia prízvukujú, že každý by mal mať vlastnú stoličku, ktorú používa len on. Zvlášť v prípade, keď ide o "pohyblivé stoličky". Bežné stoličky so statickým sedadlom spôsobujú, že na nich sedíme s uvoľneným chrbtovým svalstvom. Potom ľahko dochádza k deformáciám chrbtice.
Pohyblivé stoličky pôsobia podobne ako fit lopta a telo je nútené udržiavať rovnováhu. Je to trochu namáhavé, ale po niekoľkých dňoch sa telo prispôsobí. A dokonca získa kondíciu, takže aj dlhé sedenie bude bezproblémové.
Zatiaľ je zrejme hudbou budúcnosti, že na týchto stoličkách budú sedávať tí, čo ich najviac potrebujú - deti a mládež v školách, ktorí sa ešte fyzicky vyvíjajú. Deti totiž stále viac času presedia pri počítači aj mimo školských lavíc. Ich svaly ochabujú a v kombinácii s rýchlym rastom nie sú schopné podporovať chrbticu.
Privykacie fázy
Č adaptačná fáza trvá niekoľko hodín
Č druhá fáza môže trvať od niekoľkých dní do dvoch týždňov; svaly zosilnejú a začnú podporovať chrbát
Č po dvoch-troch dňoch sa môže dostaviť mierna bolesť - svalová horúčka, ktorá obvykle trvá deň-dva
Poškodená chrbtica
Pohyblivú stoličku môžu používať aj ľudia s poškodeniami chrbtice, akými sú bolestivé poranenia, operácie, ťažké diagnózy po konzultácii s odborným lekárom. Treba posúdiť individuálne poškodenie, nakoľko chrbtica znesie počiatočnú námahu a podobne. Väčšinou však lekári takúto stoličku odporučia a podľa problému, ktorý pacient s chrbticou má, sa sedenie na takejto stoličke denne zvyšuje, často len po minútach, pretože pôsobí podobne ako cvičenie.
Čo je aktívne sedenie
Aktívne sedenie stimuluje svaly k činnosti po celý čas. Sú neustále posilňované, tým pádom odnímajú záťaž z chrbtice a medzistavcových platničiek. To pôsobí preventívne proti bolestiam chrbtice a zároveň predchádza jej možným poraneniam.
Za takúto pohodu v masážnom kresle Leyden by ste zaplatili od 30- do 100-tisíc. FOTO - LEYDEN.CZ |