Na bratislavských linkách začnú jazdiť tento mesiac nové autobusy Solaris Urbino. FOTO - MARGITA PUCHEROVÁ |
Podľa internetovej stránky občianskeho združenia IMHD, ktoré sa venuje mestskej hromadnej doprave, nové vozidlá by mali v prvom rade vystriedať krátke autobusy na linkách, kde kapacitne malé autobusy nestačia a kĺbové autobusy by tu boli zase zbytočne veľké.
V súvislosti s priraďovaním Solarisov na konkrétne linky už vznikla diskusia o tom, ktoré linky najviac výmenu vozového parku potrebujú. Niektoré médiá uverejnili aj mätúcu informáciu, že prideľovanie Solarisov má obísť petržalské linky. Faktom je, že práve v Petržalke by mali premávať na linkách 87, 88 a 96. Nebudú však deponované vo vozovni Petržalka, pretože tá nedisponuje plniarňou zemného plynu. Umiestnené budú vo vozovni Trnávka a Jurajov dvor, kde je plniareň k dispozícii.
Okrem petržalských liniek by mali nové autobusy nasadzovať napríklad počas víkendov na linky 43 (Patrónka - Železná studienka) a 63 (Lamač - Avion Shopping park). Počas letných víkendov na linku 37 (Nový most - Záhorská Bystrica) a cez pracovné dni počas prázdnin na 74 (Hlavná stanica - Vlčie hrdlo). Počas špičky sa budú nasadzovať na linke 70 (Nový most - ŽSR Podunajské Biskupice).
Autobusy Solaris sú poľskej výroby a jeden stál 9,2 milióna korún bez DPH. Sú širšie ako súčasné, majú ľahšiu údržbu. Cestujúci v Bratislave sa stále vozia v starých autobusoch, trolejbusoch i električkách. Obnova vozového parku tvorí len asi 20 až 25 percent ročnej potreby, mesto na ňu dáva asi 350 miliónov. Pravidelná obmena by si pritom podľa vedenia dopravného podniku vyžadovala za rovnaký čas asi miliardu. Autobusy treba vymieňať raz za osem až deväť rokov, trolejbusy raz za 13 až 14 rokov, električky raz za 20 až 25 rokov.
V dopravnom podniku je dnes 458 autobusov schopných prevádzky. Staré Ikarusy sú hrdzavé a lámu sa im nosné rámy. Okrem toho na autobusy staršie ako 15 rokov ťažko možno zohnať náhradné diely. (japa, lin)