- Petržalka a odvolával sa v ňom na zákon o obecnom zriadení.
Urobil to napriek tomu, že Ústavný súd predbežným opatrením zastavil všetky úkony vo veci až do septembra. Dovtedy by mal rozhodnúť o platnosti májových volieb starostu, v ktorých zvíťazil Matúška. Voľby však mali škandalózny priebeh a Petržalka dodnes riadneho starostu nemá.
"Sľub, ktorý Peter Matúška zložil, neplatí, a preto je aj jeho list bezpredmetný," povedal petržalský hovorca Marek Papajčík. List z úradu poslali na Ústavný súd aj na Generálnu prokuratúru ako súčasť podaní proti priebehu starostovských volieb.
Ústavný súd podľa Kimerlingovej rozhodol, že verejný záujem na výkone starostu prevažuje nad prípadným zásahom do práv kandidáta Petra Matúšku. "Jeho konanie sa preto dá považovať za nerešpektujúce Ústavný súd," povedala.
Na úrade je vraj pokoj, Matúška sa tam od zastupiteľstva neukázal. Do budovy Technopolu, kde miestny úrad sídli, chodieva, ale len na obed. K svojmu listu sa pre SME nevyjadril, pretože tento týždeň je služobne v zahraničí.
Na úrade nerobili v súvislosti s osobou Matúšku žiadne opatrenia, a nečakajú nič mimoriadne ani počas riadneho rokovania zastupiteľstva, ktoré bude na budúci utorok. "Je možné, že sa tam objaví," pripustil Papajčík a dodal, že úrad funguje normálne ďalej.
Riešia sa tu iné problémy ako otázka starostu - prioritu mali v týchto dňoch parlamentné voľby a požiar v priemyselnom areáli.
Miestna volebná komisia a mnohí komunálni politici si myslia, že Matúška vyhral voľby neférovo. Darčekmi a propagačným lietadlom porušil moratórium, ktoré na rozdiel od parlamentných volieb platilo.
Komisia preto nepodpísala zápisnicu a ani nevydala Matúškovi osvedčenie o víťazstve. Rozhodnúť musí súd. Ak aj povie, že Matúška môže nastúpiť do funkcie, bude to len na dva mesiace - v decembri sú totiž riadne komunálne voľby.