Hoci hasiči oheň, ktorý vypukol v nedeľu po 17.00, lokalizovali v noci na pondelok, pod zrútenou budovou ešte tleli viaceré ohniská. Zasahujúce zložky ich vyhľadávali termovíznou kamerou a trosky skladu museli odkryť ťažkou technikou, aby ich definitívne uhasili. Na likvidácii požiaru sa podieľalo približne 200 hasičov nielen z Bratislavy, ale aj z okolitých okresov. Škody zatiaľ stále nie sú vyčíslené.
Sklad toxických látok a chemikálií firmy Detox sídlil v bývalom areáli Matadoru, objekty bývalých gumárskych závodov pred viac ako tromi rokmi kúpilo vyše 40 súkromných spoločností. Podľa informácií oddelenia civilnej ochrany krajského úradu pri požiari zhorelo 20 ton odpadového oleja, 25 ton chlórových a nechlórových rozpúšťadiel, päť ton kyseliny dusičnej a sírovej, 20 kubíkov pneumatík a päť ton laboratórnych chemikálií.
Detox: Nevieme, čo tam bolo
Ako povedal marketingový manažér firmy Detox Dominik Garaj denníku SME, počty a látky uvádzané médiami približne zodpovedajú tomu, čo v sklade bolo. Podľa neho však kyseliny nehoreli. Na podozrenia, že sa v sklade nachádzali aj nepovolene skladované toxické látky, nám Garaj povedal: "Nemám takéto informácie, neviem o tom, že by tu boli." Neskôr tvrdil: "Nevieme presne, čo tam bolo a nie je nám známe ani koľko tam toho bolo. To ukáže až expertíza."
K možnej príčine požiaru, ako aj k výške škody sa Garaj nevyjadril, počká si na výsledky expertízy.
Garaj tvrdí, že skladisko bolo štandardne zabezpečené. Zároveň pripustil, že "ak došlo k porušeniu predpisov, expertíza to ukáže". Sklad na Kopčianskej charakterizoval ako zberné miesto, odkiaľ sa potom nebezpečné odpady ďalej expedujú. Podľa Slovenskej televízie firma však nenakladala s chemikáliami tak, ako by mala. V relácii Reportéri odznelo, že podľa havarijného plánu, ktorý firma odovzdala na Krajský úrad životného prostredia, odbor odpadového hospodárstva, nemalo dôjsť k požiaru, pretože objekt bol na krízový scenár pripravený.
Trestný čin ohrozenia
Hoci podľa zistení neboli v ovzduší namerané hodnoty nebezpečných splodín, polícia bude na základe obhliadky miesta požiaru, preverenia získaných dôkazov a znaleckých expertíz prešetrovať, či nedošlo k trestnému činu všeobecného ohrozenia.
Ako dodala Alena Toševová, hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru, v horiacom sklade boli umelohmotné nádoby s objemom tisíc litrov s rôznymi chemikáliami (perchlóretylénom, chlórnanom sodným, chlóroetylénom, kyselinou fosforečnou, metanolom a trichlóretylénom), nachádzali sa tam však aj bližšie neurčené sypké látky vo vreciach.
Areál už včera prevzal pod kontrolu majiteľ firmy, polícia ho poučila o tom, že musí miesto požiaru monitorovať.
(dot, wm)
Požiare priemyselných areálov v Bratislave
1995 - Kaučukovňa v areáli Matadoru. Silvia Balázsiková, hovorkyňa Hasičského a záchranného zboru požiar prirovnala k sobotnému požiaru skladov firmy Detox. Bol rozsiahly a tiež tam horeli chemikálie.
2000 - Spoločnosť Plastic - fólie. Požiar s veľkou intenzitou vznikol v hale na výrobu fólií z polyetylénu. Likvidovalo ho 34 požiarnikov.
2002 - Slovnaft. V areáli Slovnaftu došlo k úniku ťažkých ropných frakcií a ich vznieteniu. Požiar bol zlikvidovaný 20 minút po vzniku závodným hasičským útvarom.
2005 - Smetisko pri Slovnafte. Horelo smetisko vzdialené asi tri kilometre od rafinérie Slovnaftu. Na smetisku boli vraky áut, železo a gumy.
2006 - Požiar v areáli bývalej cvernovky. Horeli unimobunky na Jégého ulici. Požiar sa podarilo lokalizovať asi po dvoch hodinách.
(dagu)