Počas požiaru v areáli Matadoru horeli odpadové oleje, pneumatiky, kyseliny a rozpúšťadlá. Zasahovalo pri ňom vyše 200 požiarnikov a 53 vozidiel. FOTO - ARCHÍV HAZZ |
Nedeľný požiar v Petržalke sprevádzali protirečivé informácie. Niektorí ľudia mali pochybnosti, či úrady zvládli informovanie verejnosti. Najprv sa hovorilo o evakuácii obyvateľstva v okruhu 500 metrov, potom len z neďalekej tlačiarne. Nevedelo sa, či pri požiari uniká aj kyanid.
V prípade ohrozenia či kalamity rozhodujú o ochrane obyvateľov štáby civilnej ochrany na krajských úradoch. "V Petržalke nebol dôvod na spustenie sirény či masovú evakuáciu," povedal vedúci oddelenia civilnej ochrany Krajského úradu v Bratislave Jozef Polák.
Varovanie obyvateľstva sirénou a vysielaním v rozhlase a televízii predpisuje zákon len vtedy, ak sa vyhlási mimoriadna situácia. Vtedy hrozí vážne ohrozenie života, zdravia či majetku. V tomto prípade išlo podľa Poláka len o mimoriadnu udalosť. Vtedy stačia opatrenia ako zatvorenie okien, vypnutie klimatizácie a obmedzenie pohybu vonku. "O tomto sme informovali starostov mestských častí v smere šírenia dymu a obcí v okrese Senec a Pezinok," povedal Polák.
"Ľudí vystrašili najmä výbuchy a nepekný dym," povedal Polák. Hrozivo vyzerajúci čierny mrak obsahoval splodiny z množstva horiacich chemikálií a pneumatík. V sklade, ktorý horel, bolo asi päť ton chemikálií, šesťdesiat metrov kubických pneumatík, 20 ton oleja a ďalšie látky. "Sledovali sme znečistenie vzduchu - jednak pre požiarnikov priamo na mieste a jednak v mestských častiach. Nebezpečné látky však nepresiahli povolené limity," povedal Polák. Celý čas však boli pripravené sirény a vysielanie do médií, keď sa namerali nebezpečné koncentrácie. Kontrolné laboratórium v Nitre potvrdilo úniky acetónu, rôznych kyselín, chloroformu, formaldehydu a ďalších látok v medziach normy.
V pohotovosti bol záchranný systém v Trnave. "Na mieste bol aj primátor a nechal na seba kontakt pre prípad, že by bolo treba zasiahnuť," povedala hovorkyňa magistrátu Eva Chudinová. Spolupráca primátora by bola potrebná napríklad pri masovej evakuácii alebo v prípade veľkého počtu zranených. "O pomoc nakoniec mesto nik nepožiadal," dodala Chudinová. LINDA VASIĽOVÁ