Pre obyvateľov mesta sa nedeľný požiar stal atrakciou, k miestu sa chodili pozerať a situáciu si fotografovali a nahrávali na video. FOTO - SITA
Obyvatelia Bratislavy zažili v nedeľu večer šok. K nebu sa valil vysoký stĺp čierneho dymu, vo vzduchu bolo cítiť štipľavý zápach. Horel sklad toxického odpadu v priemyselnom areáli bývalého Matadoru. Požiar sa podarilo hasičom zlikvidovať až včera ráno.
Oheň, ktorého príčiny ešte nie sú známe, zničil sklad firmy Detox na Kopčianskej, ktorá likviduje toxický odpad. Ľahko sa pri ňom zranilo šesť hasičov. Podľa veliteľa zásahu Pavla Mikuláška požiar rozhodne nebol bežný.
"Rozsahom ani nebol taký výnimočný, zasahovalo však vyše 200 požiarnikov a 53 vozidiel," povedal. Na zdolanie požiaru museli bratislavskí hasiči privolať aj zbory z okolitých obcí a okresov, hasilo sa špeciálnym penidlom a práškom.
"Nevedeli sme, čo horí, museli sme počítať s najhoršou alternatívou," povedala včera hovorkyňa bratislavských hasičov a záchranárov Silvia Balázsiková. Výzvu, aby obyvatelia nevetrali a obmedzili pohyb na otvorených priestranstvách, preto odvolali až včera ráno. "Výsledky z kontrolných chemických laboratórií v Nitre sme mali až pred pol deviatou, či pri horení mohli vzniknúť nebezpečné zlúčeniny kyanidu, chemici vylúčiť tiež hneď nevedeli," povedala. "Dovtedy sme situáciu nemohli podceňovať, identifikácia chemikálií sa robila veľmi ťažko."
Polícia uzavrela zónu v okolí 500 metrov a vykázala z nej ľudí, aby nezavadzali pri zásahu. Evakuácia obyvateľov neprebehla, podľa veliteľa zásahu by to bola až posledná možnosť. Horeli kyseliny (sírová a dusičná), odpadové oleje, rozpúšťadlá a pneumatiky, no v ovzduší neboli namerané hodnoty nebezpečné pre ľudské zdravie.
Hasenie sťažoval aj zlý prístup. Časť areálu sa zrútila a záchranné zložky sa nemohli dostať pod trosky, aby uhasili horiace nádoby.
Majiteľ sa k rozsahu škôd odmietal vyjadriť. Podľa predbežných výpočtov hasičov je to asi päť miliónov korún, suma však nie je definitívna. Presnú príčinu požiaru zisťuje Krajský hasičský a záchranný zbor.
Postup pri zvláštnych udalostiach
civilná ochrana chráni životy, zdravie, majetok pri veľkom požiari, teroristickom útoku či kalamite meria sa stupeň znečistenia ovzdušia, rozsah poškodenia územia, zisťuje sa, či sú na území ľudia o potrebných opatreniach štáby CO, polícia a hasiči informujú médiá a samosprávu ak sa zistí vážne ohrozenie, štáby vyhlásia mimoriadnu situáciu - obdobie ohrozenia mimoriadna situácia sa dáva na známosť sirénou a mimoriadnym vysielaním v televízii a v rozhlase všeobecné ohrozenie ohlasuje dvojminútový kolísavý tón, ohrozenie vodou ohlasuje šesťminútový stály tón sirén koniec ohrozenia hlási opäť dvojminútový stály tón sirén počas mimoriadnej situácie platia zvláštne pravidlá - všetko, aj súkromný majetok podlieha ochrane ľudí a likvidácii následkov komu vznikne škoda, má nárok na jej náhradu (lin)