Električka v Manchestri - Metrolink, ani električka v Birminghame - Birmingham metro (na snímke), nevedú pod zemou. U nás je vžitá predstava metra sovietskeho typu, také je aj pražské. Tieto metrá sa budovali pod zemou, lebo mali slúžiť aj ako kryty. Vo svete je metro pod zemou len v centrách miest, mimo centra je na povrchu, prípadne na estakáde. Aj petržalská radiála ťažkého metra mala byť povrchová. |
Na rýchlodráhe by mali premávať električky, ktoré môžu dosiahnuť rýchlosť 80 km/h. Na prerokovávaní občania namietali, že takáto rýchlosť je v meste len teoretická a vyžiadala by si aj zmenu predpisov. Momentálne stanovená maximálna rýchlosť je 50 km/h. Prepravu by urýchlil aj menší počet zastávok.
Pripomienky poukazovali aj na hlučnosť električiek, tie by však mali byť odhlučnené. Veľký vplyv na hlučnosť má aj trať, preto by mala byť stavaná vhodnou technológiou. Mesto tiež uvažuje o stavaní zvukových bariér.
Bratislava má 30-ročné rekonštruované električky, pričom životnosť električiek je 50 rokov. Po dobudovaní rýchlodráhy, prípadne ďalších, nových mestských tratí - paralelne s petržalským úsekom má mesto v pláne prebudovanie tratí na Račianskej, Vajnorskej a Ružinovskej radiále - nebudú tieto električky stačiť. Na rýchlodráhe by malo jazdiť 25 nových nízkopodlažných električkových súprav. Cena jednej je od 70 do 80 miliónov korún.
Moderné, viacčlánkové električky podľa magistrátu bez problémov zvládnu zaťaženie v rannej špičke. Na dodávateľa mesto vypíše medzinárodný tender.