Podzemné vody sú jedným zo zdrojov pitnej vody, predstavujú tiež jednu zo zložiek ekosystému. Slovenský hydrometeorologický ústav raz ročne na jeseň odoberá vzorky z vrtov a sleduje ich kvalitu. Do roku 1999 sa monitoring kvality robil aj na jar, pre nedostatok peňazí sa sledovanie obmedzilo iba na jesenné obdobie.
Vrty pre odber vzoriek sa nachádzajú hlavne v okolí priemyselných podnikov, v blízkosti Dunaja a čističiek odpadových vôd. Celkovo sa kvalita podzemnej vody za posledných desať rokov v Bratislave zlepšila, stále však nie je ideálna. Z 23 oblastí celého Slovenska sú naše podzemné vody na deviatom mieste a miera znečistenia v nich je okolo 85 percent. Na Slovensku je na tom najhoršie oblasť dolného Váhu.
V bratislavských podzemných vodách sa drží typická znečistenina z petrochemického priemyslu – zvyšky ropných látok. Tie na celom úseku od Jaroviec cez Staré Mesto k Vajnorom prekračujú normu. Ich prítomnosť sa zistila v okolí Jaroviec, jarovskej hrádze, v Petržalke v okolí Kopčianskej ulice, takmer v jednej línii pokračuje tento typ znečistenia k Riazanskej k Istrochemu, ku skladu káblov Istrochemu až do okolia Zlatých pieskov. Sú súčasťou podzemných vôd aj v Devínskej Novej Vsi pri závodoch Technické sklo.
Ropné látky často sprevádzajú zdraviu nebezpečné ťažké kovy, napríklad ortuť alebo arzén. Nebezpečnými sú aj chlórované uhľovodíky, ktoré sú karcinogénne. Našli sa iba v jednej lokalite, pri základnej škole v Ružovej doline.
Medzi najčastejšie prekročené ukazovatele nad hranicu slovenskej normy patria železo, mangán, sírany, dusičnany a kadmium, ich zdrojom je chemický priemysel. Ich prítomnosť súvisí aj s hustým osídlením.
Slovenský hydrometeorologický ústav každoročne posiela monitoring všetkým štátnym inštitúciám zaoberajúcim sa životným prostredím. Tie by mali na základe výsledkov urobiť konkrétne opatrenia.
INGRID DROZDÍKOVÁ