Vedenie Detskej fakultnej nemocnice rozhodlo o zrušení sanatória pre deti s respiračnými chorobami na Jeséniovej ulici. Dôvody sú ekonomické – vysoké finančné náklady. Nemocnica požiadala o stanovisko ministerstvo zdravotníctva ako majiteľa. So zrušením .
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Vedenie Detskej fakultnej nemocnice rozhodlo o zrušení sanatória pre deti s respiračnými chorobami na Jeséniovej ulici. Dôvody sú ekonomické – vysoké finančné náklady. Nemocnica požiadala o stanovisko ministerstvo zdravotníctva ako majiteľa. So zrušením sanatória súhlasili aj nemocniční odborári s podmienkou, že zamestnancom sanatória ponúkne nemocnica nové miesta. Podľa riaditeľa nemocnice Róberta Vatráka to nie je problém, pretože v Detskej fakultnej nemocnici chýbajú sestry, najmä rehabilitačné.
Proti zrušeniu sa však postavilo vedenie sanatória. „Sanatórium je špeciálne zdravotnícke zariadenie s týždennou prevádzkou pre deti od 2 do 6 rokov. Slúži na doliečenie a rehabilitáciu detí s opakovanými chorobami dýchacích ciest, pľúc a alergózy. Liečia sa tu deti, ktorých zdravotný stav nevyžaduje nemocničné ošetrenie, ale na jeho zlepšenie treba komplexnú starostlivosť, najmä rehabilitačnú, režimovú, medikamentóznu a výchovnú. Počas existencie zariadenia sa tu odliečilo vyše 5000 bratislavských detí. Vo väčšine prípadov došlo k výraznému poklesu chorobnosti a zlepšeniu zdravotného stavu, čo ušetrilo peniaze za hospitalizáciu i lieky,“ hovorí primárka Soňa Slaninová. Nepáči sa jej ani rýchle rozhodnutie vedenia: „Prišli sem dve pracovníčky z detskej psychológie na Úprkovej obzrieť si budovu, lebo sa sem vraj v apríli majú sťahovať. O ničom som nevedela.“
Riaditeľ nemocnice Róbert Vetrák reaguje číslami – ročné náklady na sanatórium sú 4,2 milióna, sanatórium však zarobí, teda dostane od poisťovne pri ročnej hospitalizácii asi 122 detí 1,9 milióna. Ostatné platí nemocnica, v ktorej sú hospitalizované deti z celého Slovenska, často v ohrození života. „Tento rok sme pritom už dvakrát museli utlmiť operácie pre nedostatok anestetík.“ Na argument, že rozhodnutie je rýchle, reaguje: „Ide o proces, o ktorom hovoríme už pol roka. Hovoril som primárke, že to nevieme utiahnuť, a navrhol som jej, aby bolo zariadenie v rámci druhej etapy privatizácie zdravotníckych zariadení privatizované. Odmietla, vraj sa v jej veku nechce zaťažovať úvermi. Vo svete však takéto zariadenia fungujú ako súkromné. Máme ešte jednu ozdravovňu Biela skala pri Modre. Tá privatizačný projekt predložila.“
Sanatórium je podľa riaditeľa pre nemocnicu luxusom, vedenie ministerstvu navrhuje zrušiť ho do 30. apríla. Do jeho priestorov by sa potom skutočne mala nasťahovať detská prychiatrická klinika z Úprkovej. „Budova na Úprkovej je v zlom technickom stave, na rekonštrukciu by sme potrebovali minimálne 12 miliónov, ktoré nemáme.“ Inšpektoriát práce určil termín opravy budovy práve na 30. apríl, nemocnica sa ho snaží dodržať tým, že zruší sanatórium a presťahuje doň psychiatriu. Obe strany teraz čakajú, ako rozhodne ministerstvo.