FOTO |
"U nás doma je teplo len vo vani," vtipkuje Lívia z Petržalky. Býva na Mlynarovičovej ulici. Ako hovorí, na noc si oblieka tepláky a svetre s dlhými rukávmi, prikrýva sa paplónom, na ňom má deku a ešte prikrývku. "Niekedy na logii je teplejšie ako dnu, bielizeň nám schne aj dva-tri dni," hovorí.
"Spím v hrubých svetroch, muž chodí v overale," hovorí Kristína z Ružinova, obyvateľka bytovky na ulici Ružová dolina. "A to máme ešte relatívne teplo, podľa mňa," dodáva.
Podľa predsedu Asociácie spotrebiteľov Slovenska Miloša Lauka nato, ako sa má vykurovať, existuje vyhláška ministerstva hospodárstva z minulého roka. "Ak priemerná denná teplota klesne pod 13 stupňov Celzia dva dni po sebe a podľa predpovede neočakávame nárast, treba začať prikurovať," hovorí. Zároveň upozorňuje, že spotrebitelia majú právo sa sťažovať, ak sa zákon poruší. Vyhláška hovorí aj o tom, kedy je vykurovacia sezóna - spravidla od septembra do konca mája. V ostatných obdobiach roka sa v bytoch kúri, iba ak si to vyžiadajú vlastníci bytov, musia sa však dohodnúť. Spoločne požiadajú správcu domu a ten sa obráti na dodávateľa tepla.
"Keď nás obyvatelia požiadajú, prikúrime," povedala Iveta Rovseková, manažérka úseku správy z AB správcovskej.
Od piatku temperovala spoločnosť vo viacerých domoch, ktoré má v správe, napríklad na Kramároch, v centre na Gorkého ulici. Kúrilo sa aj na Rozvodnej a v iných častiach Ružinova. Podľa slov Rovsekovej však situácia nie je všade rovnaká, preto treba prikurovanie posudzovať individuálne. Ako hovorí, momentálne sa už obyvateľom viac oplatí dobre sa na dva-tri dni obliecť, ako si navyšovať platby za teplo.
Školy zatiaľ nad prikurovaním neuvažujú a spoliehajú sa na predpovede počasia, podľa ktorých sa má čoskoro otepliť. Podľa tajomníčky Základnej školy Milana Hodžu na Škarniclovej u nich kúriť nebolo treba, škola má totiž dosť hrubé múry. "Máme prenajatú kotolňu, takže keby sme potrebovali, prikúrilo by sa. Ale nebolo tu tak chladno," hovorí Valéria Slivková.
DOROTA KRÁKOVÁ
ILUSTRAČNÉ foto - SME ARCHÍV