
V Bratislave kontinuálne monitorujú emisie napríklad na Kamennom námestí, na vedľajšej elektronickej tabuli môžu namerané hodnoty sledovať aj okoloidúci. Viac informácií o čistote ovzdušia a vôd v hlavnom meste vám prinesieme zajtra. FOTO SME – PAVOL MAJER
Kvalita ovzdušia v Bratislave sa podľa inžiniera Cyrila Burdu zo Slovenského hydrometeorologického ústavu v posledných rokoch zlepšila. Prispela k tomu modernizácia, reštrukturalizácia a obmedzenie niektorých výrob v Slovnafte, Istrocheme i v ďalších fabrikách a plynofikácia kotolní. A tiež vybavenie áut katalyzátormi. V prospech dnešnej situácie hovoria aj porovnania koncentrácií oxidu siričitého so sedemdesiatymi a osemdesiatymi rokmi, keď bol stav bratislavského ovzdušia najhorší.
Najpálčivejším problémom ostáva doprava a v jej dôsledku vysoké koncentrácie oxidov dusíka a sekundárna prašnosť – frakcia PM 10 (častice s aerodynamickým priemerom menším ako 10 mikrometrov).
Kvalitu ovzdušia pravidelne monitoruje Slovenský hydrometeorologický ústav, ktorý prevádzkuje 30 monitorovacích staníc. „Stanice merajú koncentrácie znečisťujúcich látok v ovzduší (oxid siričitý, oxidy dusíka, oxid uhoľnatý a polietavý prach frakcia PM 10 a prízemný ozón). Nainštalovali sme ich na zaťažených územiach s priemyselnou výrobou alebo dopravným zaťažením. V Bratislave sú štyri – v Petržalke, na Kamennom námestí, na Trnavskom mýte a na Kolibe,“ povedal Cyril Burda.
Okrem klasických emisií z dopravy, zo spaľovacích procesov a z výrob ohrozuje zdravie aj ozón. Nejde o stratosférický „dobrý“ ozón, ktorý chráni Zem pred škodlivým ultrafialovým žiarením z kozmu, ale o troposférický – prízemný „zlý“ ozón, ktorý je toxický a leptá pľúca. V atmosfére vzniká hlavne ako dôsledok antropogénnej činnosti človeka pod vplyvom slnečného žiarenia. Prízemný ozón sa monitoruje v 21 lokalitách na území Slovenska.
Verejnosť sa môže o kvalite ovzdušia informovať na internetovej stránke www.shmu.sk, na elektronických tabuliach, v Bratislave je na Kamennom námestí, na teletexte STV alebo v SHMÚ na odbore kvalita ovzdušia.
MIRO GRMAN