Danubia invest zvíťazila v medzinárodnej súťaži na výber investorov medzinárodného strediska športu, rekreácie a cestovného ruchu Danubia park a prenájom pozemkov.
Zmluvu, ktorú uzavreli medzi sebou investor (Danubia Invest), Vodohospodárska výstavba, š. p. Bratislava, a Slovenský vodohospodársky podnik, musí schváliť minister. Zástupca spoločnosti povedal, že na vyjadrenie ministerstva čakajú už dva mesiace.
Výsledok súťaže vzala koncom minulého roka na vedomie vláda a poverila ministra životného prostredia, aby zabezpečil uzavretie zmlúv o prenájme plôch v Čunove do konca tohto roka.
Spoločnosť plánuje do výstavby investovať 7,5 miliardy korún a postaviť park má do roku 2012. Za prenájom pozemkov s rozlohou 220 hektárov ponúkla ročne 3 699 175 korún.
Verejnú obchodnú súťaž na výber investorov výstavby dunajského rekreačného parku a prenájom pozemkov vyhlásila pred dvoma rokmi Vodohospodárska výstavba, š. p. Bratislava. Neprihlásil sa žiaden domáci záujemca. Preto projekt postúpil do medzinárodnej súťaže.
Pôvodne boli pozemky k dispozícii na dlhodobý prenájom na päťdesiat rokov, v medzinárodnej súťaži sa prenájom predĺžil na 99 rokov. Ponuky posudzovala výberová komisia, zložená zo zástupcov ministerstva životného prostredia, hospodárstva, Povodia Dunaja a Vodohospodárskej výstavby.
Znalecký posudok, ktorý stanovil minimálny trhový nájom pozemkov, bol uložený u notára a potenciálni investori nemali túto sumu k dispozícii. Ponuky investorov sa nehodnotili len podľa výšky navrhovanej sumy. Tá tvorila 60 percent hodnotenia, ďalších 40 percent tvorilo hodnotenie koncepcie využitia územia.
Do súťaže sa okrem spoločnosti Danubia invest prihlásila aj HB Reavis Development (developer Bussines centra Apollo či Auparku), ktorá za prenájom pozemkov ponúkla 1 506 645 korún.
(japa)
Čo bude v Danubia parku
Podľa navrhovaného využitia je územie rozdelené na šesť častí. Tri sú na pravom brehu Hrušovskej zdrže a majú byť využité ako les a lesopark, miesto na táborenie, bežecké chodníky či kondičné dráhy a tretia časť na jachtársky prístav, lodenice, jachtárske kluby, tenisové dvorce či detské ihriská. Hrušovská zdrž má byť priestorom na kúpanie, rybolov, potápanie či vodnú turistiku. Ďalšie tri lokality majú tiež slúžiť na rekreáciu v prírode a v časti pobrežnej línie mošovského dunajského ramena by mala byť pláž.
Projekt zohľadňuje ochranu lužných lesov, rastlinných druhov i vtáčích území. Stavby majú byť lokalizované mimo hlavných lesných porastov na vegetačne menej hodnotných plochách, respektíve na umelo vytvorených štrkových násypoch. Vodohospodárska výstavba chce zaručiť dodržiavanie ochranných opatrení zo strany investora aj na Hrušovskej zdrži. Tá je v súčasnosti najvýznamnejším zimoviskom vodného vtáctva na Slovensku a migračným koridorom pre vtáctvo.
Poloha areálu, ktorý sa nachádza priamo na vodnej magistrále Dunaj - Mohan - Rýn vytvára predpoklady, že park budú využívať okrem Bratislavčanov aj obyvatelia Rakúska a Maďarska. (japa)