SME

Trhy nezmenili atmosféru, len rozšírili ponuku

Ryby či chlieb sa dnes už na trhoviskách predávajú len sporadicky, uhlie vôbec. Zato textil, obuv či lacné ponožky ponúkajú na každom trhuOvocie a zelenina od pestovateľov, živé kvety, ale i lacný textil, drogéria, spodná bielizeň - to je dnes typický ..

Na najväčšom trhovisku Miletičova sa predáva zelenina a ovocie momentálne na 184 stoloch, v tomto období je bohatšia aj ponuka kvetov.

Ryby či chlieb sa dnes už na trhoviskách predávajú len sporadicky, uhlie vôbec. Zato textil, obuv či lacné ponožky ponúkajú na každom trhuOvocie a zelenina od pestovateľov, živé kvety, ale i lacný textil, drogéria, spodná bielizeň - to je dnes typický kolorit trhovísk. Stále trhy sú v Bratislave na Miletičovej, Jedlíkovej ulici a Žilinskej, tržnice poznajú obyvatelia pod názvami Stará a Nová. Na rozdiel od trhovísk sú tržnice kryté.

Príležitostné trhy sú verejné priestranstvá vyhradené na príležitostný predaj, napríklad jarmoky, a ambulantný predaj - predaj v stánkoch s dočasným stanovišťom alebo pojazdný predaj.

V Starom Meste sa nachádza najviac vyhradených miest pre príležitostné trhy na Hlavnom, Františkánskom, Hviezdoslavovom, Rybnom, Primaciálnom aj Rudnayovom námestí, rovnako aj na nádvorí Starej radnice a v Horárni Horský park. Trhoviská sú v tejto mestskej časti okrem Jedlíkovej aj na Žilinskej a na ulici Malý trh.

V Novom Meste sú trhoviská na Riazanskej, Osadnej, Brezovskej a Kukučínovej ulici a tiež známa Nová tržnica na Šancovej ulici. V Ružinove je najznámejšie a najväčšie trhovisko Miletičova, trhoviská sú aj na Herlianskej, Bachovej, Kašmírskej či Banšelovej.

Tovar stanovuje správca

Na trhoviskách a v tržniciach možno predávať potraviny aj iný tovar, ktorého skladbu vždy stanovuje správca trhoviska v medziach zákona. Napríklad v Starom Meste sa z potravín môžu na trhoch predávať okrem ovocia a zeleniny aj mliečne výrobky či mäso.

V prípade, že trhovník predáva včelie produkty, musí mať doklad veterinárnej správy z miesta pôvodu potraviny. Na trhu sa môžu predávať aj huby, ak majú predavači osvedčenie o základnej znalosti húb od komisie Úradu verejného zdravotníctva. Medzi ostatný tovar predávaný na trhoch patrí textil, obuv, kvety, tlač, umelecké a remeselné výrobky, obuv, domáce potreby, spotrebná elektronika a drogériový tovar.

V Karlovej Vsi je na trhoviskách povolený napríklad aj predaj žrebov či kvasenej kapusty.

Mestská časť Ružinov upozorňuje v nariadení, že ovocie a zelenina sa nemôžu predávať krájané. Južné ovocie, hrozno či rajčiaky sa môžu predávať len pri teplote nad jeden stupeň Celzia.

Na trhoviskách a v tržniciach sú povolené reštaurácie, pohostinstvá, rýchle občerstvenie, ako aj brúsenie nožov, oprava dáždnikov, kľúčová služba, oprava obuvi, tašiek a koženej galantérie či čistenie obuvi.

Ovocie a zelenina

Na ovocie a zeleninu, ktorá sa predáva na trhoviskách, sa vzťahujú predpisy ako na ovocie a zeleninu v bežných obchodoch. Nariadenia Európskej únie ohľadom obchodnej kvality ovocia a zeleniny na trhoviskách však platia len vtedy, ak ho predávajú podnikatelia. Ak predávajú súkromné osoby prebytky vlastnej produkcie, európske normy sa naň nevzťahujú.

V roku 2005 dostal inšpektorát SOI pre Bratislavský kraj 1500 podnetov od občanov nespokojných s predajom na trhoviskách, príležitostných trhoch a v ambulantnom predaji, čo bolo oproti minulému roku o 300 viac. Za rok 2005 urobila SOI na trhoviskách v Bratislavskom kraji 146 kontrol. Najviac prípadov porušenia zákona zistila inšpekcia na trhovisku Miletičova. Medzi najčastejšie prehrešky patrilo zanedbanie informačnej povinnosti a nevydanie dokladu o zaplatení.

Platí dvojročná záruka

Na trhu majú zákazníci rovnaké práva ako v obchode - majú právo na doklad o zaplatení a záručnú dobu minimálne dva roky. Správca trhoviska by mal dohliadať na to, aby predajcovia používali registračnú pokladňu. Okrem toho by mali byť výrobky viditeľne označené cenou. Ak nie je zákazník s predajom a so službami na trhovom mieste spokojný, môže sa obrátiť na obchodnú inšpekciu.

Čo je zakázané predávať

6 pyrotechniku, výbušniny, zbrane a strelivo,

6 tlač a iné veci, ktoré ohrozujú mravnosť,

6 tabak a tabakové výrobky,

6 liehoviny, destiláty (s výnimkou príležitostných trhov),

6 lieky, jedy, omamné a psychotropné látky,

6 automobily, motocykle,

6 chránené živočíchy, nebezpečné živočíchy,

6 živé zvieratá s výnimkou trhových konzumných rýb (zákaz sa nevzťahuje na podujatia organizované zväzmi a združeniami chovateľov),

6 chránené rastliny a invázne druhy rastlín.

Historické trhy m Ryby a chlieb sa v stredoveku predávali na terajšom Františkánskom námestí, na konci 18. storočia však chlebový trh presunuli pred hradby na miesto, kde dnes pred Starou tržnicou stojí fontána s levom.

m Uhoľný trh bol na Hurbanovom námestí.

m Obilný alebo hydinový trh sa nachádzal na dolnom konci Námestia SNP. Každý deň sa tu však predávala aj zelenina, ovocie, kvety a boli tu aj týždenné trhy s kurčatami, sliepkami a vajciami. V strede námestia stál barokový Stĺp sv. Floriána. V 15. a 16. storočí tu stála pekárska pec alebo pekárska šopa.

m Pred budovou kostola milosrdných počas jarmokov predávali svoje výrobky plátenníci a remenári. Ošípané, rožný statok a kone sa predávali na vzdialenom dobytčom trhu.

m Rybný trh na Rybnom námestí vznikol v 18. storočí. V stredoveku tu bola dunajská zátoka, ktorú neskôr zasypali. Predávali tu najprv drevo privezené po Dunaji z Nemecka, neskôr ryby. Prešporské ryby boli v tom čase veľmi obľúbeným exportným tovarom. Ryby, ktoré sa tu predávali v 19. storočí, väčšinou pochádzali z Dunaja. Vyvážali sa čerstvé, solené alebo sušené, veľký záujem v zahraničí bol o dunajské vyzy. Ako píše Tivadar Ortvay vo svojej knihe Ulice a námestia Bratislavy, kedysi sa hodne míňalo aj rakov, lebo v horských potokoch sa im výborne darilo. V priemere sa tu na prelome storočí predávalo ročne asi tisíc kilogramov kaprov, 1200 kilogramov dunajských zubáčov, 1200 kilogramov šťúk, osemtisíc kilogramov sumcov a 160 kilogramov jeseterov.

Blší trh v meste nájdete len na Vianoce a v lete

Blší trh Bratislava nemá. V meste funguje len nepravidelne - pred Vianocami a na začiatku prázdnin. Tento trh s rôznymi kuriozitami, starožitnosťami, remeselnými náradiami a táborníckymi potrebami sa koná v Horárni v Horskom parku.

"Obávam sa, že klasický blší trh, ako je trebárs v Londýne, kde je k dispozícii i rad vzácnych starožitných kúskov, Bratislava v posledných päťdesiatich rokoch asi ani nemala. V Bratislave sa usporadúvali burzy, kde však bol bežný tovar," povedal Milan Vajda z magistrátu. Za klasickou atmosférou burzy so starými gramofónmi, telefónmi, hudobnými platňami alebo vojenskými medailami musia teda Bratislavčania chodiť do Viedne či Prahy.

m Najznámejší viedenský "blšák" sa nachádza vedľa vyhľadávaného Naschmarktu, trhu s pochúťkami, ovocím a zeleninou blízko stanice metra U4 Kettenbrückengasse. Záujemcovia na ňom každú sobotu nájdu použitý tovar rozličného sortimentu; od páru topánok za 50 centov cez obohrané platne Uda Jürgensa, gitaru len s dvoma strunami, súpravy použitého riadu, obrazy, starožitné hodinky a mince až po sadu pneumatík.

m Paríž je povestný blšími trhmi. Má ich niekoľko oficiálnych, ale cez víkendy vznikajú na uliciach i improvizované. Ten najväčší, najslávnejší a najtradičnejší je Puces de Saint-Quen ležiaci na severnom okraji mesta. Údajne je to najväčší podnik svojho druhu na svete, kde býva až 2500 stánkov a za rok sa tu urobia obchody za pol miliardy eur. Puces de Saint-Quen je taká atrakcia, že sa na nej konajú i prehliadky s odborným výkladom. (dot, čtk)

Známe trhyStará tržnica

Už v 18. storočí sa v týchto miestach predávali ryby a chlieb. Krytú tržnicu postavilo mesto podľa plánov Františka Nehybu v rokoch 1910 až 1912. Tržnica a jej technické zariadenia patrili v tom čase k najmodernejším. V 60. rokoch v bývalej hale tržnice zriadili výstavnú sieň, neskôr televízne štúdio. Objekt pustol, uvažovalo sa o jeho odstránení. V deväťdesiatych rokoch sa mesto rozhodlo pre rekonštrukciu tržnice do pôvodnej podoby.

Trhovisko na Miletičovej

Najväčšie a najznámejšie bratislavské trhovisko sa sem presťahovalo v sedemdesiatych rokoch spred Istropolisu. Nachádza sa tu 440 predajných miest.

Trhovisko na Jedlíkovej

Trhovisko Jedlíkova v centre mesta blízko frekventovanej Obchodnej ulice vzniklo v roku 1994. Nachádza sa tu 23 stánkov s prevažne textilným tovarom, obuvou a doplnkami.

Tržnica na Šancovej

Do užívania ju uviedli začiatkom roka 1984. Predajná plocha predstavuje 6,5-tisíca metrov štvorcových.

Trhovisko na Žilinskej

Kedysi sa tu schádzali pri stánkoch štamgasti a pri stoloch sa predávala hlavne doma dopestovaná zelenina a ovocie. Po tom, čo trh od cesty čiastočne oddelila zástavba, trhovisko stratilo svoju klientelu. Z predávajúcich vydržali najmä predavači kvetín a stoly s ovocím a zeleninou z veľkoskladov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 765
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 554
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 074
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 922
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 627
  6. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 9 340
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 117
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 068
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  2. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  3. Irena Šimuneková: Čriepky z Bratislavy - Keď utícha ruch veľkomesta...
  4. Radko Mačuha: Ako fénix z popola.
  5. Radko Mačuha: Praskliny na Bratislavskom hrade.
  6. Radko Mačuha: Budova, ktorá dala celému námestiu skutočný význam. (cyklus Bratislavská krutosť)
  7. Ľuboš Vodička: Prešporskí báječní muži na lietajúcich strojoch: Ján Bahýľ
  8. Radko Mačuha: Prešporská kasáreň maľovaná (cyklus Bratislavská krutosť)
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 353
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 688
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 496
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 11 439
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 435
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 399
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 347
  8. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 051
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu