SME

Trhy nezmenili atmosféru, len rozšírili ponuku

Ryby či chlieb sa dnes už na trhoviskách predávajú len sporadicky, uhlie vôbec. Zato textil, obuv či lacné ponožky ponúkajú na každom trhuOvocie a zelenina od pestovateľov, živé kvety, ale i lacný textil, drogéria, spodná bielizeň - to je dnes typický ..

Na najväčšom trhovisku Miletičova sa predáva zelenina a ovocie momentálne na 184 stoloch, v tomto období je bohatšia aj ponuka kvetov.


Ryby či chlieb sa dnes už na trhoviskách predávajú len sporadicky, uhlie vôbec. Zato textil, obuv či lacné ponožky ponúkajú na každom trhuOvocie a zelenina od pestovateľov, živé kvety, ale i lacný textil, drogéria, spodná bielizeň - to je dnes typický kolorit trhovísk. Stále trhy sú v Bratislave na Miletičovej, Jedlíkovej ulici a Žilinskej, tržnice poznajú obyvatelia pod názvami Stará a Nová. Na rozdiel od trhovísk sú tržnice kryté.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Príležitostné trhy sú verejné priestranstvá vyhradené na príležitostný predaj, napríklad jarmoky, a ambulantný predaj - predaj v stánkoch s dočasným stanovišťom alebo pojazdný predaj.

SkryťVypnúť reklamu

V Starom Meste sa nachádza najviac vyhradených miest pre príležitostné trhy na Hlavnom, Františkánskom, Hviezdoslavovom, Rybnom, Primaciálnom aj Rudnayovom námestí, rovnako aj na nádvorí Starej radnice a v Horárni Horský park. Trhoviská sú v tejto mestskej časti okrem Jedlíkovej aj na Žilinskej a na ulici Malý trh.

V Novom Meste sú trhoviská na Riazanskej, Osadnej, Brezovskej a Kukučínovej ulici a tiež známa Nová tržnica na Šancovej ulici. V Ružinove je najznámejšie a najväčšie trhovisko Miletičova, trhoviská sú aj na Herlianskej, Bachovej, Kašmírskej či Banšelovej.

Tovar stanovuje správca

Na trhoviskách a v tržniciach možno predávať potraviny aj iný tovar, ktorého skladbu vždy stanovuje správca trhoviska v medziach zákona. Napríklad v Starom Meste sa z potravín môžu na trhoch predávať okrem ovocia a zeleniny aj mliečne výrobky či mäso.

SkryťVypnúť reklamu

V prípade, že trhovník predáva včelie produkty, musí mať doklad veterinárnej správy z miesta pôvodu potraviny. Na trhu sa môžu predávať aj huby, ak majú predavači osvedčenie o základnej znalosti húb od komisie Úradu verejného zdravotníctva. Medzi ostatný tovar predávaný na trhoch patrí textil, obuv, kvety, tlač, umelecké a remeselné výrobky, obuv, domáce potreby, spotrebná elektronika a drogériový tovar.

V Karlovej Vsi je na trhoviskách povolený napríklad aj predaj žrebov či kvasenej kapusty.

Mestská časť Ružinov upozorňuje v nariadení, že ovocie a zelenina sa nemôžu predávať krájané. Južné ovocie, hrozno či rajčiaky sa môžu predávať len pri teplote nad jeden stupeň Celzia.

Na trhoviskách a v tržniciach sú povolené reštaurácie, pohostinstvá, rýchle občerstvenie, ako aj brúsenie nožov, oprava dáždnikov, kľúčová služba, oprava obuvi, tašiek a koženej galantérie či čistenie obuvi.

SkryťVypnúť reklamu

Ovocie a zelenina

Na ovocie a zeleninu, ktorá sa predáva na trhoviskách, sa vzťahujú predpisy ako na ovocie a zeleninu v bežných obchodoch. Nariadenia Európskej únie ohľadom obchodnej kvality ovocia a zeleniny na trhoviskách však platia len vtedy, ak ho predávajú podnikatelia. Ak predávajú súkromné osoby prebytky vlastnej produkcie, európske normy sa naň nevzťahujú.

V roku 2005 dostal inšpektorát SOI pre Bratislavský kraj 1500 podnetov od občanov nespokojných s predajom na trhoviskách, príležitostných trhoch a v ambulantnom predaji, čo bolo oproti minulému roku o 300 viac. Za rok 2005 urobila SOI na trhoviskách v Bratislavskom kraji 146 kontrol. Najviac prípadov porušenia zákona zistila inšpekcia na trhovisku Miletičova. Medzi najčastejšie prehrešky patrilo zanedbanie informačnej povinnosti a nevydanie dokladu o zaplatení.

Platí dvojročná záruka

Na trhu majú zákazníci rovnaké práva ako v obchode - majú právo na doklad o zaplatení a záručnú dobu minimálne dva roky. Správca trhoviska by mal dohliadať na to, aby predajcovia používali registračnú pokladňu. Okrem toho by mali byť výrobky viditeľne označené cenou. Ak nie je zákazník s predajom a so službami na trhovom mieste spokojný, môže sa obrátiť na obchodnú inšpekciu.

Čo je zakázané predávať

6 pyrotechniku, výbušniny, zbrane a strelivo,

6 tlač a iné veci, ktoré ohrozujú mravnosť,

6 tabak a tabakové výrobky,

6 liehoviny, destiláty (s výnimkou príležitostných trhov),

6 lieky, jedy, omamné a psychotropné látky,

6 automobily, motocykle,

6 chránené živočíchy, nebezpečné živočíchy,

6 živé zvieratá s výnimkou trhových konzumných rýb (zákaz sa nevzťahuje na podujatia organizované zväzmi a združeniami chovateľov),

6 chránené rastliny a invázne druhy rastlín.

Historické trhy m Ryby a chlieb sa v stredoveku predávali na terajšom Františkánskom námestí, na konci 18. storočia však chlebový trh presunuli pred hradby na miesto, kde dnes pred Starou tržnicou stojí fontána s levom.

m Uhoľný trh bol na Hurbanovom námestí.

m Obilný alebo hydinový trh sa nachádzal na dolnom konci Námestia SNP. Každý deň sa tu však predávala aj zelenina, ovocie, kvety a boli tu aj týždenné trhy s kurčatami, sliepkami a vajciami. V strede námestia stál barokový Stĺp sv. Floriána. V 15. a 16. storočí tu stála pekárska pec alebo pekárska šopa.

m Pred budovou kostola milosrdných počas jarmokov predávali svoje výrobky plátenníci a remenári. Ošípané, rožný statok a kone sa predávali na vzdialenom dobytčom trhu.

m Rybný trh na Rybnom námestí vznikol v 18. storočí. V stredoveku tu bola dunajská zátoka, ktorú neskôr zasypali. Predávali tu najprv drevo privezené po Dunaji z Nemecka, neskôr ryby. Prešporské ryby boli v tom čase veľmi obľúbeným exportným tovarom. Ryby, ktoré sa tu predávali v 19. storočí, väčšinou pochádzali z Dunaja. Vyvážali sa čerstvé, solené alebo sušené, veľký záujem v zahraničí bol o dunajské vyzy. Ako píše Tivadar Ortvay vo svojej knihe Ulice a námestia Bratislavy, kedysi sa hodne míňalo aj rakov, lebo v horských potokoch sa im výborne darilo. V priemere sa tu na prelome storočí predávalo ročne asi tisíc kilogramov kaprov, 1200 kilogramov dunajských zubáčov, 1200 kilogramov šťúk, osemtisíc kilogramov sumcov a 160 kilogramov jeseterov.

Blší trh v meste nájdete len na Vianoce a v lete

Blší trh Bratislava nemá. V meste funguje len nepravidelne - pred Vianocami a na začiatku prázdnin. Tento trh s rôznymi kuriozitami, starožitnosťami, remeselnými náradiami a táborníckymi potrebami sa koná v Horárni v Horskom parku.

"Obávam sa, že klasický blší trh, ako je trebárs v Londýne, kde je k dispozícii i rad vzácnych starožitných kúskov, Bratislava v posledných päťdesiatich rokoch asi ani nemala. V Bratislave sa usporadúvali burzy, kde však bol bežný tovar," povedal Milan Vajda z magistrátu. Za klasickou atmosférou burzy so starými gramofónmi, telefónmi, hudobnými platňami alebo vojenskými medailami musia teda Bratislavčania chodiť do Viedne či Prahy.

m Najznámejší viedenský "blšák" sa nachádza vedľa vyhľadávaného Naschmarktu, trhu s pochúťkami, ovocím a zeleninou blízko stanice metra U4 Kettenbrückengasse. Záujemcovia na ňom každú sobotu nájdu použitý tovar rozličného sortimentu; od páru topánok za 50 centov cez obohrané platne Uda Jürgensa, gitaru len s dvoma strunami, súpravy použitého riadu, obrazy, starožitné hodinky a mince až po sadu pneumatík.

m Paríž je povestný blšími trhmi. Má ich niekoľko oficiálnych, ale cez víkendy vznikajú na uliciach i improvizované. Ten najväčší, najslávnejší a najtradičnejší je Puces de Saint-Quen ležiaci na severnom okraji mesta. Údajne je to najväčší podnik svojho druhu na svete, kde býva až 2500 stánkov a za rok sa tu urobia obchody za pol miliardy eur. Puces de Saint-Quen je taká atrakcia, že sa na nej konajú i prehliadky s odborným výkladom. (dot, čtk)

Známe trhyStará tržnica

Už v 18. storočí sa v týchto miestach predávali ryby a chlieb. Krytú tržnicu postavilo mesto podľa plánov Františka Nehybu v rokoch 1910 až 1912. Tržnica a jej technické zariadenia patrili v tom čase k najmodernejším. V 60. rokoch v bývalej hale tržnice zriadili výstavnú sieň, neskôr televízne štúdio. Objekt pustol, uvažovalo sa o jeho odstránení. V deväťdesiatych rokoch sa mesto rozhodlo pre rekonštrukciu tržnice do pôvodnej podoby.

Trhovisko na Miletičovej

Najväčšie a najznámejšie bratislavské trhovisko sa sem presťahovalo v sedemdesiatych rokoch spred Istropolisu. Nachádza sa tu 440 predajných miest.

Trhovisko na Jedlíkovej

Trhovisko Jedlíkova v centre mesta blízko frekventovanej Obchodnej ulice vzniklo v roku 1994. Nachádza sa tu 23 stánkov s prevažne textilným tovarom, obuvou a doplnkami.

Tržnica na Šancovej

Do užívania ju uviedli začiatkom roka 1984. Predajná plocha predstavuje 6,5-tisíca metrov štvorcových.

Trhovisko na Žilinskej

Kedysi sa tu schádzali pri stánkoch štamgasti a pri stoloch sa predávala hlavne doma dopestovaná zelenina a ovocie. Po tom, čo trh od cesty čiastočne oddelila zástavba, trhovisko stratilo svoju klientelu. Z predávajúcich vydržali najmä predavači kvetín a stoly s ovocím a zeleninou z veľkoskladov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 97 042
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 044
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 728
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 963
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 263
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 034
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 763
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu