Ceny čerstvých potravín lámu na trhovisku na Miletičovej ulici historické rekordy. Bezkonkurenčná je cena húb. Za kilogram kuriatok pýtajú predavači 500 korún a za rovnaké množstvo dubákov až 750. Prvotriedne jahody stoja 180, drobnejšie sa dajú kúpiť aj za 100. Za čerešne pýtajú trhovníci 160 korún a kilo hrášku stojí 220 korún. FOTO - TASR |
Pozemky, na ktorých by mala stáť nová športová hala pre majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji v roku 2011, začne mesto vysporadúvať po schválení územného plánu zóny petržalského nábrežia medzi Starým a Prístavným mostom.
Ako povedala hovorkyňa magistrátu Eva Chudinová, o územnom pláne by mali mestskí poslanci rokovať na svojom júlovom zasadnutí. Pozemky pre halu sú už takmer pripravené, 80 percent z nich je vo vlastníctve mesta či Ekonomickej univerzity. Zvyšné pozemky ešte treba doriešiť.
Chudinová nevedela povedať, komu pozemky patria a či hrozia pri ich vysporiadaní komplikácie, údajne sa o to mesto ešte nezaujímalo. "Je ešte predčasné o tom hovoriť, príprava výstavby štadióna ešte nie je rozbehnutá." Ako dodala, mesto chce pri príprave majstrovstiev spolupracovať nielen vkladom pozemkov, ale aj pri výstavbe štadióna.
Predpokladaná maximálna kapacita plánovanej športovej haly je 13 600 divákov, podľa predbežného návrhu v nej bude 42 skyboxov, v reštauráciách 900 stoličiek, nebude chýbať 20 bufetov, takmer 5 000 parkovacích miest, dvanásť šatní pre tímy, dve pre rozhodcov a ďalšia potrebná infraštruktúra.
Náklady na výstavbu arény by mali vyjsť na takmer tri miliardy korún. Na financovaní by sa mal podieľať štát a súkromný sektor. Slúžiť by mala nielen pre hokej, ale pre všetky druhy halových športov.
V zóne na petržalskom nábreží medzi Starým a Prístavným mostom, Dunajom a Einsteinovou ulicou, kde bude hala zrejme stáť, by mali stavať súkromní investori, mesto však rozhodne o tom, kde a aké budovy postavia a na čo by mali slúžiť.
Podľa návrhu by mali byť v časti zóny na nábreží maximálne päťposchodové budovy s bytmi a občianskym vybavením. Zástavba by sa mala postupne zvyšovať, v strede zóny by mali byť šesť- až osemposchodové budovy, pri Einsteinovej návrh územného plánu počíta s tromi 24-poschodovými budovami a jednou, ktorá môže dosiahnuť maximálne 30 poschodí. Einsteinovu by mal preklenúť 30 metrov široký nadchod pre peších a cyklistov, na ktorom by mala byť aj zeleň. Pri Dunaji by mala byť promenáda ústiaca k Mostu Apollo, súčasnú cyklistickú dráhu na hrádzi presunú. Návrh počíta aj so športovým štadiónom a s 2,8-hektárovým parkom.
Tvorcovia návrhu územného plánu predpokladajú, že by tu malo byť vyše 1 100 bytov, v ktorých by mohlo bývať približne štyritisíc ľudí. Celková kapacita územia by mala presiahnuť 20-tisíc ľudí. Celé územie by malo byť umelo vyvýšené o dva-tri metre, čím sa dostane na úroveň ľavého brehu Dunaja.
(sita)