Draždiak ani túto sezónu nebude oficiálnym kúpaliskom a kúpanie v ňom bude len na vlastné riziko. Nebude tu ani plavčícky dohľad. Draždiak je miestami hlboký aj sedemnásť metrov. Počas letnej sezóny je popri Čunove, Rusovciach a Zlatých pieskoch najvyhľadávanejším prírodným kúpaliskom. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
Veľký Draždiak ani túto sezónu nebude oficiálnym kúpaliskom a kúpanie v ňom bude len na vlastné riziko. Nebude tu ani plavčícky dohľad. Bude to tak napriek tomu, že mestská časť Petržalka už pred tromi rokmi začala plánovať skultúrnenie areálu jazera, oplotenie a zavedenie regulovaného režimu v letnej sezóne. Vtedy magistrát zveril pozemky v areáli prírodného kúpaliska Petržalke.
V júni 2004 petržalské zastupiteľstvo schválilo urbanistickú štúdiu zóny Veľký Draždiak. Objednala a zaplatila ju mestská časť a spracoval ju architektonický ateliér Markrop.
Vypracovanie tejto štúdie bolo predpokladom skultúrnenia areálu a zavedenia regulovaného režimu. Vtedajšia hovorkyňa mestskej časti Milka Podmajerská nám v tom čase tvrdila, že s revitalizačnými prácami sa začne pred sezónou 2005. Plány sa však neuskutočnili ani za dva roky. Mestská časť pritom chcela z vlastných prostriedkov investovať do sociálnych zariadení, úpravy pláží a vybudovať okolo jazera promenádny chodník pre chodcov a cyklistov.
V sobotu potápači z klubu Octopus vytiahli z jazera sídliskový kontajner plný hnijúcich odpadkov. Objavili ho tu počas marcového prieskumu.
Podľa Anny Klimentovej z Regionálneho ústavu verejného zdravotníctva hygienici nevyžadujú čistenie dna prírodných kúpalísk. "To by malo byť v záujme prevádzkovateľa," povedala Klimentová. Podľa nej totiž ani kontajner s odpadom vo veľkom jazere nemusí podstatne zhoršiť hygienickú kvalitu vody. "Draždiak je veľké jazero, takže je tu dostatočný rozptyl," dodala.
Čistenie dna jazerá má v prvom rade chrániť kúpajúcich sa pred možným poranením. Draždiak čistili potápači od odpadu už tretí raz. Pred dvoma rokmi im trvalo jeho čistenie dva dni. Vtedy sa zameriavali na plážové časti a odstránili z vody klbko ostnatého drôtu, stavebný materiál, kovové armatúry a množstvo rybárskych háčikov.
Draždiak je miestami hlboký aj sedemnásť metrov a už viac rokov patrí k jazerám, ktoré bez problémov spĺňajú hygienické normy na kúpanie. Počas letnej sezóny je popri Čunove, Rusovciach a Zlatých pieskoch najvyhľadávanejším prírodným kúpaliskom. .
Problémom Draždiaka je elektrické vedenie
Najväčším problémom Draždiaka zostáva naďalej elektrické vedenie, ktoré vedie priamo ponad jazero. Plán územného rozvoja mesta s prekládkou vedenia počíta a Západoslovenská energetika mala v investičnom pláne na roky 2002 a 2003 určené prostriedky na takýto projekt.
Západoslovenská energetika spoločne s Miestnym úradom Petržalka zvolila riešenie na prekládku vzdušného vedenia mimo hladiny jazera. Bolo vydané aj územné rozhodnutie, ale majitelia pozemkov v novonavrhovanej trase vedenia s riešením nesúhlasili. Náhradným riešením by mohlo byť spustenie vedenia pod zem. Na to však energetická spoločnosť nechce pristúpiť, pretože by to bolo technicky komplikované a drahé.
Draždiak podobne ako mnohé iné jazerá v okolí Bratislavy vznikol zo štrkoviska na mieste, nad ktorým už trasa 110 kV elektrického vedenia viedla. Okrem pozemkov, ktoré má v správe mestská časť, sú v okolí jazera aj pozemky a objekty, ktoré patria súkromným vlastníkom. (japa)