Ako povedala riaditeľka Ústrednej knižnice SAV Marcela Horváthová, zorganizovanie takejto výstavy je najmä púťou po archívoch, no ani v nich nenašli všetky materiály: „Museli sme oslovovať rodinných príslušníkov, spolupracovníkov i priateľov. Naším cieľom bolo zoznámiť návštevníkov výstavy predovšetkým s ,človečenstvom‘ vedcov, aby bolo jasné, že okrem svojho mimoriadneho nadania boli takí istí ako my ostatní.“
Na výstave preto nájdete jedinečné dobové fotografie, rukopisy a dokumenty, cez ktoré môžete sledovať od narodenia napríklad veterinára profesora Jána Hovorku – vytvoril vlastnú školu v oblasti parazitológie, filozofa života profesora Svätopluka Štúra či fyzika profesora Dionýza Ilkoviča, spolutvorcu teoretických základov polarografie.
Výstava približuje deväť vedcov, viacerí boli zakladateľmi svojej vednej disciplíny na Slovensku. Medzi ôsmimi mužmi tentoraz nájdete aj významnú ženu, etnologičku Emíliu Horváthovú, zakladateľku etnografického výskumu rómskej populácie u nás.
Výstava Slovenskí vzdelanci je jedným z podujatí Týždňa slovenských knižníc, potrvá do 12. apríla. Na našom malom prieskume v knižnici sme zistili, že zo šiestich opýtaných študentov vysokých škôl len jeden zareagoval na niektoré z uvedených mien. Študent etnológie poznal práce Emílie Horváthovej. Na ulici sme sa radšej ani nepýtali. (mi)