
FOTO SME – PAVOL MAJER
Minulý týždeň mali mestskí poslanci schváliť podmienky obchodnej verejnej súťaže na predaj kúpeľov Grössling s tým, že Grössling bude znovu mestskými kúpeľmi, ktoré sa zatvorili v polovici 90. rokov. K predaju priestorov bývalých kúpeľov a pozemkov pod nimi bola v zastupiteľstve široká diskusia, predmetom bola cena aj využitie. Riaditeľ magistrátu však materiál stiahol z rokovania.
„Reakcie poslancov ukázali, že sú aj iné názory, ako môže mesto s bývalými kúpeľmi naložiť. Budeme hľadať riešenia spolu s poslaneckými komisiami,“ povedal riaditeľ magistrátu Ladislav Hoffman.
Doterajší návrh kúpnej ceny (vrátane pozemku) je viac ako 33 miliónov. Mnohým sa cena zdala vysoká, niektorí poslanci navrhovali predať Grössling za korunu alebo dlhodobo prenajať. Ukázalo sa, že poslanci nie sú jednotní ani v tom, či v Grösslingu majú byť znovu kúpele. Priestory sú totiž v zlom technickom stave a dom je navyše zapísaný v zozname národných pamiatok, preto bude mať investor zvýšené náklady na rekonštrukciu. Mesto sa vraj snažilo ponúknuť budovu niekoľkým finančným skupinám, nikto ju však nechcel.
Objekt kúpeľov Grössling stojí na rohu Medenej a Kúpeľnej ulice, vznikol v rokoch 1893 až 1896 podľa viedenského architekta Alberta Svobodu. Pôvodne sa využíval ako mestské kúpele. V roku 1912 priestor rozšírili o plaváreň a bazény parného kúpeľa. V 40. rokoch v ňom sídlila Sedliacka banka, o desať rokov sa zrušila a v Grösslingu bola administratíva a sklad. Začiatkom 90. rokov si časť budovy prenajala Interbanka Praha, ktorá urobila čiastočnú rekonštrukciu administratívnych priestorov. Dnes má rohovú časť prenajatú Komerční banka Bratislava, a. s., v strede je súkromná s. r. o. a šesť bytov. Na predaj sa nenavrhujú nebytové priestory, ktoré sú prenajaté banke, ani byty.
Ak sa mesto rozhodne kúpele predávať, prednostne ich musí ako kultúrnu pamiatku ponúknuť štátu.
INGRID DROZDÍKOVÁ