Potápači z klubu Octopus v sobotu ráno čistili časť Chorvátskeho ramena. Pod vodou narazili na nákupný vozík, pneumatiky či kovové konštrukcie. FOTO SME - PAVOL MAJER
Potápači z klubu Octopus v sobotu čistili časť Chorvátskeho ramena a jazero Veľký Draždiak. "Chorvátske rameno sme čistili napriek tomu, že sme na to nedostali objednávku," hovorí Tomáš Rácz, vedúci potápačského klubu. Mestká časť Petržalka ponuku potápačov vyčistiť rameno odmietla s tým, že ho nemá v správe. Povodie Dunaja, ktoré je jeho správcom, zase tvrdí, že na takú akciu nemá peniaze.
Chorvátske rameno ešte nikdy potápači nečistili. Raz za čas z jeho hladiny odstraňovali odpad dobrovoľníci. Išlo však len o odpadky, ktoré sa udržali na vode.
"Vyčistili sme časť pod mostíkom, ktorý vedie k Draždiaku. Tu totiž deti niekedy skáču do vody. Vytiahli sme množstvo vecí - nákupný vozík, pravdepodobne z neďalekej Billy, pneumatiky, tyče, kovové konštrukcie."
Je to klasický odpad, na ktorý potápači pod hladinou jazier v Bratislave narazia. Takéto jednorazové čistenie krátkeho úseku ramena však nepovažuje Rácz za dostatočné. Rameno by podľa neho určite potrebovalo vyčistiť dôkladne na celom úseku, ktorý vedie sídliskom.
Neskôr sa potápači presunuli do jazera Veľký Draždiak. Počas marcového prieskumu tu totiž pod vodou objavili potopený veľký sídliskový kontajner plný odpadkov. Pod kontajner na dne najprv pripevnili špeciálne vaky, ktoré potom nafúkli a vyzdvihli ho tak k hladine. Na breh ho musel vytiahnuť traktor. Kontajner bol plný hnijúceho a zapáchajúceho odpadu.
"Myslím, že sa nám podarilo z vody odstrániť jedovaté ohnisko. Prítomnosť množstva hnijúceho odpadu by sa prejavila iste aj na hygienickej kvalite vody," povedal Rácz. Vyťahovanie kontajnera však potápačov zamestnalo natoľko, že čistenie jazera od iného odpadu už nepokračovalo.
Draždiak patrí už viac rokov k tým jazerám v Bratislave, ktoré bez problémov spĺňajú hygienické normy na kúpanie. Počas letnej sezóny patrí popri Čunove, Rusovciach a Zlatých pieskoch k najvyhľadavánejším prírodným kúpaliskám.
Časť ramena je chránená
Pred dvoma rokmi bola časť Chorvártskeho ramena zaradená medzi chránené prírodné areály.
Z hľadiska prírodných hodnôt je najzachovalejší úsek bývalého dunajského ramena s priľahlým lužným lesom medzi Dolnozemskou cestou a dunajskou hrádzou.
Priamo na okraji najväčšieho slovenského sídliska tu možno nájsť kriticky ohrozené lekno biele a leknicu žltú, zo živočíchov sa tu pravidelne vyskytujú labute, rybáriky, deväť druhov žiab a dva druhy mlokov. (japa)