Za letnú terasu na Hlavnom či Františkánskom námestí, ktoré spravuje mesto, kaviarnici namiesto doterajších 50 korún zaplatia 30 korún za meter štvorcový a deň. FOTO SME - PAVOL MAJER
Letné terasy na uliciach a námestiach Bratislavy, ktoré má v správe mesto, budú mať od júla nižšiu daň. Kým doteraz platil kaviarnik na Hlavnom námestí 50 korún za deň a meter štvorcový terasy, od 1. júla to bude 30 korún. Mimo vybraných ulíc Starého Mesta bude daň dokonca 15 korún.
Na území Starého Mesta sa tak sadzba zjednotila, lebo aj mestská časť vyberá na svojich uliciach 30 korún.
Nové zdanenie terás je súčasťou nariadenia o dani za používanie verejného priestranstva, ktoré schválili mestskí poslanci. V pôvodnom návrhu zmena nebola. Presadil ju klub SDKÚ. Tento klub sa v decembri, keď sa o dani prvýkrát rokovalo, zdržal hlasovania.
"Je nezmysel, aby na Hlavnom námestí platil majiteľ 50 korún a na vedľajšej ulici v správe Starého Mesta iný platil 30," povedal autor návrhu, poslanec Martin Kuruc. Hoci jeho návrh prešiel, pre svoj pozmeňovací návrh získal len malú podporu poslancov KDH, väčšina sa zdržala. Nariadenie sa týka nielen letných terás, ale všetkého, čo zaberá ulice či námestia v správe mesta - lešení, stanovíšť taxíkov, kolotočov, spoločenských akcií.
Vodári, plynári a iní správcovia sietí zaplatia pri výkopoch obmedzujúcich dopravu 20 korún a pri iných výkopoch, napríklad na trávniku či chodníku, 10 korún za meter štvorcový a deň. Tu pôvodne mesto navrhovalo len symbolickú korunu.
Pozmeňovací návrh na 10 korún podal predseda klubu SKDÚ Milan Cílek. "Aj výkopy, ktoré neovplyvňujú dopravu, sťažujú ľuďom pohyb," povedal Cílek. Podporilo ho takmer celé zastupiteľstvo.
Iné sumy ostali rovnaké. Napríklad taxikári budú za svoje stanovištia platiť v Starom Meste 12 korún za meter štvorcový a deň ako doteraz a v ostatných mestských častiach menej, takisto bez zmeny. Viac zaplatia filmovacie štáby, za nakrúcanie v uliciach to bude podľa lokality od 400 do 200 korún za meter štvorcový a deň.
"Vďaka zvýšeným sadzbám dane sa skrátil čas zaberania ciest na stavebnú činnosť," zhodnotila nariadenie, ktoré platilo doteraz, Tatiana Kratochvílová, riaditeľka sekcie dopravy a cestného hospodárstva magistrátu. Naopak, spokojní neboli taxikári, ktorí sa vlani búrili proti zvýšeniu dane, ani kaviarnici. Vyššiu daň v mnohých prípadoch premietli do cien svojich služieb.
Daň za letné terasy v meste
Ulica: Františkánske námestie, Hlavné námestie, Hurbanovo námestie, Kamenné námestie, Námestie Ľ. Štúra, Námestie SNP, Mostová, Obchodná, Rajská, Radničná, Uršulínska a Župné námestie
Správca: magistrát Daň: 30 korún
Ulica: Michalská, Biela, Ventúrska, Sedlárska, Zelená, Rudnayovo námestie, Panská, Laurinská, Rybárska brána, Hviezdoslavovo námestie, Nedbalova - úsek od Klobučníckej po Laurinskú ulicu, Gorkého - úsek od Hviezdoslavovho námestia po dom č. 3 na Gorkého
Správca: Staré Mesto Daň: 30 korún
Ulica: inde
Správca: magistrát Daň:15 korún
Ulica: inde
Správca: Staré Mesto, Ružinov, Nové Mesto Daň:20 korún
V niektorých menších mestských častiach sadzba za letné terasy nie je špecifikovaná, inde sa vyberá menej, napríklad v Karlovej Vsi 14 korún alebo paušál podľa veľkosti terasy. (lin)