* Pri výbere musíme vedieť, či chceme vzpriamene rastúce druhy, napríklad muškát krúžkovaný (Pelargonium zonale), alebo ovisnuté, muškát štítovitolistý (Pelargonium peltatum). Ovisnuté potešia nielen nás, ale aj okoloidúcich. Susedov by sme však mali tešiť krásou kvetov, a nie ich obťažovať opadávajúcimi lupienkami.
* Ak sa chceme pri posedení na balkóne či terase tešiť z farebných kvetov muškátov, zvolíme radšej vzpriamené druhy. Chybu však nespravíme, ak urobíme kompromis a v jednej nádobe budeme pestovať vzpriamené aj ovisnuté muškáty.
* Ak bývame na vrchnom poschodí, na ľahko lámavé ovisnuté muškáty radšej zabudnime. Ovisnuté odrody s jednoduchými kvetmi kvitnú bohatšie ako odrody plnokveté, ktoré majú síce väčšie súkvetia, ale na rastline je ich menej a nekvitnú počas celej vegetácie tak intenzívne ako jednoduché.
* Pri vykladaní rastlín na balkón musíme pamätať na to, že muškáty nie sú odolné proti mrazom. Chránime ich pred poslednými jarnými mrazíkmi.
* Vďaka svojim nápadným farbám sú muškáty najpôsobivejšie, keď sú vysadené samostatne. Ak sa ich však rozhodneme kombinovať s inými kvetmi, mali by sme ostať pri odtieňoch jednej farby.
* Do debničky sadíme väčšie rastliny na vzdialenosť 15 až 20 cm, menšie na vzdialenosť 10 cm. Každý rok použijeme nový, kvalitný substrát. Keďže muškáty sú citlivé na premokrenie, na dno nasypeme hrubšiu drenážnu vrstvu.
* V horúcom lete potrebujú pravidelnú a výdatnú zálievku buď zavčasu ráno, alebo neskôr večer. Platí zásada poliať, ale nepreliať. Žltnúce listy môžu signalizovať preliatu rastlinu. Nikdy nepolievame na listy, lebo by mohli začať hniť.
* Výber nádoby závisí od nášho vkusu. Vhodné sú keramické, plastové i drevené. Dôležité je, aby mali otvor na odtok prebytočnej vody. Za horúceho počasia chránime nádoby pred prehriatím, napríklad doskou, aby sa nepoškodili korene.
* Aby muškáty krásne kvitli počas celej vegetácie, musíme ich pravidelne prihnojovať plným hnojivom, najlepšie každý týždeň. Existujú aj špeciálne hnojivá na muškáty so zvýšeným obsahom fosforu, ktorý podporuje kvitnutie. Pred každým hnojením substrát najskôr navlhčíme.
* Koncom augusta až začiatkom septembra obmedzíme hnojenie, aby sa rastliny pripravili na odpočinok. Na balkóne môžu muškáty ostať až do prvých mrazov. Potom ich prenesieme do miestnosti, kde sa teplota pohybuje od 5 do 10 °C.
D. Áčová, Záhradkár