Hviezdoslavovo námestie 25, bol objekt statikom navrhnutý na zbúranie, investor sa rozhodol pre nákladnú obnovu. |
ional patriaca do skupiny Urbia Holding, ktorá budovu obnovuje, nedodržala stavebné povolenie a zvýšila nadstavbu objektu, za čo dostala pokutu 1,5 milióna korún. Povolenie bolo vydané na rekonštrukciu a dostavbu budovy - na jedno podzemné a päť nadzemných podlaží a na podkrovie s tromi bytmi a strojovňou do výšky 20,5 metra. Nová, nepovolená výška je 23,2 metra. Urbia International sa proti pokute odvolala.
Urbia obnovuje v centre
Spoločnosť Urbia Holding, a. s., bola založená v roku 2003 a zaoberá sa hlavne developingom v historickom centre Bratislavy. Centrum na jednej strane ponúka pre investora reprezentatívne a lukratívne priestory. Na druhej strane je súčasťou pamiatkovej rezervácie a developer preto musí rátať s obmedzeniami, ktoré sa týkajú stavebných úprav kúpených objektov. Obvykle sa po získaní pozemkov, na ktorých stoja chránené objekty, snaží o ich asanáciu. Urbia Holding postupuje opačne - reštauruje budovy v katastrofálnom stave, aj také, ktoré statici odporúčajú na zbúranie. Jedným z dôvodov je aj to, že Milan Nemec, konateľ spoločnosti, je pôvodne reštaurátor.
Urbia Holding už v historickom centre Bratislavy obnovila Körperovu vilu na Prepoštskej 11 - objekt bol tiež odporučený na asanáciu, a tzv. Obuvnícku baštu na Hviezdoslavovom nám. 13. Momentálne sú v rekonštrukcii dom na Sedlárskej 1, Husitský dom na Františkánskej 3, Habermayerov palác na Panenskej 15/17, meštiansky dom na Hviezdoslavovom nám. 15 a spomínaný dom na Hviezdoslavovom nám. 25. Aj pri tomto objekte bola statikom po obhliadke odporučená asanácia. "Pamiatkari sami navrhovali, že objekt dajú vyňať z fondu ochrany a môže sa zbúrať. To bolo pre nás nepredstaviteľné," povedal nám projektový manažér Urbie Július Šubík.
Konflikt dvoch spoločností
Hneď vedľa domu na Hviezdoslavovom nám. 25, ktorý vlastní Urbia International, sa nachádza Kernov dom - Rybárska brána. Celú budovu vrátane reštaurácie Le Monde vlastní spoločnosť Damascene, ktorá mala o č. 25 takisto záujem. Objekt pôvodne od mesta odkúpila B.R.T. Invest, tá ho za vyššiu ponuku predala Urbii.
Dom č. 25 má pôdorys do U, pričom štvrtá stena vo dvore patrí Kernovmu domu. Je to takzvaná "ohňová stena", ktorá z bezpečnostných dôvodov nesmie mať okná. "Damascene nás požiadala o povolenie urobiť na tejto stene okná," hovorí Šubík. "Súhlasili sme pod podmienkou, že v prízemí nebudú žiadne a na vyšších podlažiach len neotvárateľné s protipožiarnymi sklami. Ďalšou podmienkou bolo, že v budúcnosti budú rovnako ústretoví voči nám." Ale keď Urbia v júni minulého roka žiadala Damascene o súhlas s dodatočným zvýšením nadstavby, nedostala ho.
"Mali sme všetky povolenia potrebné pre stavebný úrad, chýbal len súhlas suseda," hovorí Šubík. "Ten sme mohli nahradiť súhlasom hygienika a čakať na povolenie, ale v stavbe by sa dalo pokračovať až o pol roka. Pred zimou bolo ale treba urobiť strechu, pretože všetky nákladne obnovené priestory by boli zničené."
Paradoxom je, že Damascene, ktorej konateľom je Branislav Hatina, nakoniec podala na Urbiu International žalobu z dôvodu, že nadstavba znižuje svetlotechnické podmienky vo dvore. Teda na ich "ohňovej stene," ktorá vôbec nemala mať okná.
Urbia preto napadla stavebné povolenie, ktoré v čase stavebného konania pre Kernov dom pripomienkovala mestská časť neoprávnene ako vlastník, lebo vlastníkom už bola spoločnosť B.R.T. Voči tomu Urbia podala námietku. Mestská časť ju neakceptovala, ale prokurátor podal protest. "Je možné, že práve vedľajšia stavba je nelegálna, lebo dodnes nemusí mať právoplatné stavebné povolenie a ani právoplatné kolaudačné rozhodnutie," upozorňuje ďalej Šubík.
Teraz je stav patový a obe spoločnosti musia vo vlastnom záujme dospieť k dohode.