Väčšina lekárov Fakultnej nemocnice štrajk prerušilo aj keď nie sú spokojní. FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ |
Zdravotnícki pracovníci na I. internej klinike na Mickiewiczovej, ktorú označil riaditeľ FN Valerián Potičný za najproblémovejšiu, sú ochotní podpísať nové zmluvy s Fakultnou nemocnicou. Tie ponúkol riaditeľ lekárom, aby zastavil problémy súvisiace so štrajkovou pohotovosť. Viacerí lekári odmietali slúžiť hodiny nad limit, ktorý im určuje zákon a mali ho už splnený. Tak vznikali ťažkosti s obsadzovaním pohotovostných služieb.
Zmluvy zvyšujú plat lekárov o 15 percent (z celkového platu) a stanovujú aj vyššiu odmenu za veľkú pohotovostnú službu. "Nie sme so zmluvami spokojní. Chceli sme zvýšenie o 25 percent. Nechali sme sa však dotlačiť k akceptovaniu týchto podmienok, aby sme zachovali imidž kliniky a nenarúšali jej chod," povedala Anna Remková, prednostka I. internej kliniky.
Fakultná nemocnica sa chystá uzavrieť aj zmluvy s takzvanými školskými pracovníkmi. Sú to lekári, ktorí nie sú zamestnancami Fakultnej nemocnice, ale lekárskej fakulty. Robia tie isté výkony ako zdravotnícky pracovníci, navyše učia a robia výskumnú činnosť. "Doteraz však nemali úväzky od Fakultnej nemocnice a zdravotnícku činnosť, ktorú vykonávali nad rámec výučby, nemali riadne zaplatenú," povedala Remková.
"Nie sme spokojní, ale väčšina rezignovala a podpísala. Naše snaženie sa rozdrobilo," povedal Roman Procházka z nemocnice na Kramároch. Protest prerušili aj lekári v Nemocnici Cyrila a Metoda v Petržalke. "Pozastavili sme protest na dva-tri mesiace. Budeme slúžiť ďalej aj napriek tomu, že je to protiprávne. Zmluvy však podpíšeme len na ďalších 100 hodín nadčasov," povedal Tibor Bárta z nemocnice v Petržalke.
"Nemáme silu popri práci ešte viesť neustále rozhovory a znášať nátlak. Trpíme tým len my a pacienti," povedal Bárta. Dodal, že po voľbách chcú v proteste pokračovať. "Situácia sa totiž neustále zhoršuje. Nejde len o platy lekárov, máme v nemocniciach v súčasnosti problémy aj s veľkým nedostatkom sestier. Vo štvrtok boli napríklad na oddelení ARO, kde je šesť lôžok, len dve sestry. Na krčnom oddelení nám chýba päť vyškolených sestier a asi pätnásť ich chýba na oddelení intenzívnej starostlivosti."
Podľa našich informácií je nedostatok sestier najmä v Ružinove, na Kramároch a v Petržalke. Riaditeľ Fakultnej nemocnice Valerián Potičný nám na otázku, koľko sestier chýba vo Fakultnej nemocnici, odpovedal, že počet sestier je síce nepostačujúci, ale ich nedostatok by neoznačil za akútny. Podľa jeho slov nemocnica síce sestry hľadá, ale skôr preto, že sa chystá otvorenie nových oddelení. JANA PARKROVÁ
Hrubá mzda sestry je jedenásťtisíc, internát stojí tri
Na internetovej stránke Fakultnej nemocnice je oznam, že nemocnica hľadá sestry do trojzmennej prevádzky - operačné sestry aj sestry bez špecializácie, sestry na lôžkové oddelenia - ARO, chirurgiu, úrazovú chirurgiu, interné, ortopédiu, neurológiu, oddelenie dlhodobo chorých, neurochirurgiu, kožné.
Nástupná mzda absolventiek je na lôžkovom oddelení minimálne 10 800 korún, na ARO 11 800 korún, po troch mesiacoch sa zvyšuje o osobné ohodnotenie. Nemocnica ponúka sestrám aj ubytovanie - prvý mesiac zdarma, pre absolventky tri mesiace zdarma. Pre sestry v Nemocnici Cyrila a Metoda stojí internát 2 700 korún mesačne. (japa)