Pokutovať polícia môže za odhodené ohorky, za fajčenie priamo nieFajčenie v meste je na vybraných verejných priestranstvách zakázané. Obyvatelia napríklad nesmú fajčiť v prístreškoch zastávok MHD, ale ani na otvorených nástupištiach zastávok do vzdialenosti štyroch metrov. Mestská polícia však nemá možnosť pokutovať tých, čo fajčia na zastávke.
"Zákon presne vymedzuje, kto môže dodržiavanie zákona kontrolovať. Hovorí síce, že kontrolu môže robiť aj obec, no paragraf hovoriaci o ukladaní pokút na mestskú políciu i príslušníkov Policajného zboru zabúda," povedal hovorca mestskej polície Peter Pleva.
Policajti teda pokutujú za odhodenie ohorku na zem. Za takéto znečisťovanie verejných priestranstiev môžu udeliť iba blokovú pokutu maximálne do výšky 500 korún. Za porušenie zákona o ochrane nefajčiarov však možno udeliť pokutu až do výšky päťtisíc korún.
"Blokových pokút dáme týždenne asi 180," hovorí Pleva. Podľa neho bude pravdepodobne počet pokutovaných stúpať, ako sa bude otepľovať.
Mnohým však prekáža, že sa fajčí v baroch. Podľa nefajčiarov ich zákon dostatočne nebráni. "Normálne je nefajčiť. A namiesto toho, aby boli v podnikoch vyčlenené priestory pre fajčiarov, je to naopak. Fajčí sa všade a nefajčiari majú vyčlenenú zvláštnu miestnosť," povedala Eva Ondrejková, nefajčiarka. Ako hovorí, dúfa, že už čoskoro sa aj u nás prijme zákon podobný španielskemu či írskemu.
V Španielsku, Írsku, ale aj Taliansku, Nórsku a Švédsku sa nesmie fajčiť vo verejných budovách a reštauráciách. V týchto krajinách sa problém rieši tak, že keď to na fajčiara príde, vyjde von a pred podnikom si zapáli. Majitelia barov a kaviarní dozerajú na dodržiavanie zákazu. Od budúceho roka bude zákaz fajčiť v krčmách platiť aj vo Veľkej Británii, zákon pripravujú tiež v Portugalsku a Dánsku.
(dot, r)