Železný predstavil výber zo svojej zbierky moderného českého umenia. Na snímke je s dielom Karla Nepraša Väčší dohovára menšiemu. |
Galéria mesta Bratislavy pokračuje v cykle Klenoty českého výtvarného umenia výstavou zo zbierky Vladimíra Železného, bývaleho riatiteľa televízie NOVA a súčasného europoslanca. Jednu z najkvalitnejších a najrozsiahlejších súkromných zbierok českého umenia od roku 1900 do roku 1978 sústreďuje pražská Galéria Zlatá Husa. Výber vystavený v Bratislave z nej odvčera predstavuje asi šesť percent. Do komorných priestorov GMB v Pálffyho paláci kurátorka Magdalena Juříková vybrala vyše 70 obrazov od 31 autorov, ktoré boli poistené na 25 miliónov korún.
Vladimír Železný je z daného obdobia nadšeným obdivovateľom epochy 60. rokov, čo bolo jedným z podnetov založenia zbierky. "Bolo to úžasné obdobie! Stále viac nadobúdam dojem, že výbuch kreativity našich umelcov ani veľmi nesledoval zahraničné trendy, ale že bol výsostne autentický," hovorí.
Druhým podnetom na vznik Železného zbierky boli reštitúcie. "Štát vrátil mnoho, desaťtisíce diel, ktoré boli v 50. rokoch zhabané. Väčšinou sa však už nevrátili autorom, ale dedičom. Tí ich rozpredali von, často za nižšiu cenu, než za akú by ich predali doma." Podľa Železného štát nemal vrátiť diela, ale istiny, lebo takto Česko prišlo o mnoho cenných diel. Na druhej strane vďaka tomu mohla vzniknúť zbierka, ktorá vraj nie je výrazom jeho podnikateľského ducha, ale čistej vášne.
Nadšenie majiteľa pre umenie 60. rokov sa prejavuje aj v tom, že z 1544 diel je 700 z tohto obdobia. Štruktúra zbierky je však napriek tomu široká a popri hlavných prúdoch doby sú v nej i polozabudnuté mená či autori, ktorí sa českému prostrediu vzdialili v emigrácii. "Na trhu bolo toho vďaka reštitúciám toľko, že koncepcia zbierky bola jednoznačná - kupoval som, čo mi vnútorne rezonovalo," hovorí Železný. "Každá súkromná zbierka je obrazom zberateľovej osobnosti. Napriek tomu podľa mňa vykazuje pomerne vysoký stupeň reprezentatívnosti."
Riaditeľ mestskej galérie Ivan Jančár si najviac cení diela Mikuláša Medeka, ale expozícia podľa neho predstavuje viacero vynikajúcich autorov - Václava Boštíka, Jiřího Načeradského, Theodora Pištěka." (mi)
Mikuláš Medek: Umenie jesť strom/Žena s bodákom. FOTO - ARCHÍV |