
Štvorročná kríženka dobermana a vlčiaka Selly už nie je v agility nováčikom. Na snímkach prekonáva dva rôzne typy prekážok. FOTO – ARCHÍV
Kynologická disciplína agility bude tento rok oslavovať desiate výročie pôsobenia na našom území. Po rozdelení republiky vznikol prvý slovenský agility klub, ktorý je zastrešený poľovníckym zväzom. Na Slovensku je desať aktívnych klubov, v Bratislave od tohto roku dva. Porozprávali sme sa s členkou MKA Agility Ister Bratislava MICHAELOU MRAČKOVOU.
Čo si má nezasvätený človek predstaviť pod pojmom agility?
„Jednoducho povedané, pes vedený svojím psovodom musí na súťaži prekonať parkúr v čo najkratšom čase s čo najmenším počtom chýb. Rýchlejší a presnejší pes vyhráva. Je to podobný princíp ako parkúrové skákanie na koňoch.“
Ako vyzerá parkúr na agility?
„Je to ohraničená plocha veľkosti 20 x 40 metrov. Na nej sú medzinárodne uznané prekážky rôznych typov. Tie musí pes prekonať čo najrýchlejšie a technicky správne. Musí teda skĺbiť presnosť s rýchlosťou.
Úlohou psovoda je psa odštartovať a potom ho iba pomocou jednoduchých povelov previesť parkúrom. Psovod nesmie prekonávať prekážky. Techniku ich prekonávania presne popisujú pravidlá. S mojou sučkou Selly sme už tak dokonale zohraté, že stačí, aby som mykla plecom, a ona vie, čo má urobiť. Psy veľmi dobre dokážu reagovať na reč ľudského tela. Pre psovoda je najdôležitejšou úlohou presne si naštudovať trať ešte pred pretekmi.“
Kedy môže pes začať súťažiť?
„Tréning trvá minimálne rok a na súťaži sa prvý raz môže objaviť, ak dovŕšil vek 18 mesiacov. Cvičí sa najmä vzájomná súhra, pri ktorej medzi psom a človekom vzniká akási špeciálna reč povelov. Spočiatku som mala pocit, že nikdy nedosiahnem, aby moja Selly správne reagovala. Keď sa dostane pes na určitú výkonnostnú úroveň, ktorú musí potvrdiť na špeciálnych skúškach, je zaradený do najnižšej kategórie A1. Ďalšou postupovou kategóriou a početne najväčšou je A2 a kategória A3 je najvyššia. Príslušnosť k nej však musí pes neustále potvrdzovať na kontrolných skúškach. Ďalším kritériom rozdelenia je veľkosť psa. Vrcholnú formu pes dosahuje vo veku 4 až 6 rokov, potom začína jeho výkonnosť klesať. Je to však veľmi individuálne. V Rakúsku majú dokonca súťaže pre psov veteránov.“
Môže pretekár priviesť na súťaž akékoľvek plemeno psa?
„Áno, je to úplne jedno. Záleží len na povahe psa, či vôbec má záujem rozvíjať sa takýmto smerom. Nezáleží ani na čistokrvnosti. Existujú už dokonca oddelené súťaže pre čistokrvných psov a psov bez rodokmeňa. Záleží na tom, či sa pes venuje agility iba pre zábavu, alebo je to pre neho a pre psovoda vrcholový šport. Medzi najlepšie patria ovčiarske plemená a teriéri. Prekvapujúco dobrí sú v tomto športe aj dobermani. Pri výbere psa platia dve základné pravidlá: ľahká stavba tela a vysoký temperament.“
Vníma pes agility ako hru alebo ako povinnosť splniť príkazy svojho psovoda?
„Prekonávanie prekážok je pre psa úplne prirodzené, takže nevníma parkúr ako svoju povinnosť vyhovieť pánovi. Spočiatku býva problém, aby si pes zvykol na množstvo ľudí a psov, ktoré sa pohybuje na súťažiach. Ak túto bariéru prekoná, je to preňho skutočne iba radosť z voľného pohybu. Na pretekoch totiž psy štartujú úplne bez vôdzky.“
Kde môžete so svojím psom ukázať svoje umenie?
„Máme oficiálny termínový kalendár. Začiatok jarnej sezóny sa blíži. V apríli budeme mať prvú dvojdňovú súťaž v Bratislave a potom sa v organizovaní pretekov vystrieda každý klub na Slovensku. Každý rok sa pri príležitosti medzinárodnej výstavy psov uskutočňujú majstrovstvá Slovenska v agility, ktoré sú špecifické v tom, že je to jediná súťaž v hale. Tento rok sa chystá slovenská reprezentácia na prvé halové majstrovstvá Európy juniorov do Česka.“
Koľko psov sa na Slovensku venuje agility?
„Na súťažiach sa pravidelne zúčastňuje približne 50 psov spolu so svojimi psovodmi, Bratislava patrí medzi najvyspelejšie centrá. Myslím, že postupom času sa bude členská základňa rozrastať, lebo v Bratislave je veľa psov a agility je veľmi vhodnou alternatívou trávenia voľného času so svojím štvornohým miláčikom.“
Agility je kynologická disciplína, pri ktorej sa prostredníctvom hry vytvára medzi psom a psovodom úzky kontakt, vychádzajúci z ich vzájomného priateľstva a dôvery. Na súťaži pes vedený svojím pánom prekonáva parkúr zostavený z prekážok v rôznych kombináciách. Hodnotí sa nielen rýchlosť, za akú to pes zvládne, ale aj počet chýb, ktoré urobí.
V pokročilejšom období výcviku a pri pretekoch nemá pes na sebe ani obojok, ani vôdzku – cíti sa voľný. Agility pomôže psovi dobre vychádzať s okolím, a spolu so svojím pánom dokážu v kritických situáciách v uliciach mesta reagovať pokojne a zároveň rýchlo a isto.
Agility je mladý šport, ktorý v súčasnosti prežíva búrlivý rozvoj a priťahuje stále viac pretekárov i divákov. Vznikol v roku 1978 v Anglicku a trvalo trinásť rokov, kým sa vytvorili jeho oficiálne pravidlá. Potom sa uskutočnili aj prvé majstrovstvá Európy a tento šport postupne našiel priaznivcov na všetkých kontinentoch sveta.