SME

Najväčšou atrakciou boli mamut a Leonardo

Prírodovedné múzeum Slovenského národného múzea zdravilo v sobotu návštevníkov dlhým radom čakajúcich. Záujem o druhý ročník podujatia Noc múzeí a galérií bol v Bratislave veľký. Tvorivé dielne, vozenie sa na historických autách, exkurzie do depozitárov,

Mamuta z Prírodovedného múzea v Bratislave tvorila štvorica výtvarníkov tri mesiace. FOTO SME PAVOL MAJER

Prírodovedné múzeum Slovenského národného múzea zdravilo v sobotu návštevníkov dlhým radom čakajúcich. Záujem o druhý ročník podujatia Noc múzeí a galérií bol v Bratislave veľký. Tvorivé dielne, vozenie sa na historických autách, exkurzie do depozitárov, voľné vstupy, ale hlavne otvorené brány až do noci ponúkali expozície a výstavy na 23 miestach.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najväčšia tlačenica sa začala popoludní na treťom poschodí múzea, kde bola prednáška o čokoláde a technológii jej výroby. "V zásielke s bôbmi sme už našli aj usušeného hada, násadu od krompáča či uzávery od fliaš, jednoducho všetko, čo sa okrem bôbov na Pobreží slonoviny nachádza," vtipkoval Ondrej Jankovič z najväčšej slovenskej čokoládovne. Tá za hodinu vyrobí až dve tony čokolády.

SkryťVypnúť reklamu

Starších zaujala informácia, že šupami z bôbov sa môžu kŕmiť aj hospodárske zvieratá, obsahujú totiž veľa tukov.

Došlo aj na ochutnávanie. Hoci na rozdávanie bolo pripravených 12 kíl čokolády, rozchytala sa hneď. "Ako keby sme doma nemali," nechápavo sa dívali na divoké deti rodičia.

O dve poschodia nižšie prebiehalo rodinné fotografovanie sa s replikou mamuta v skutočnej veľkosti. Majestátny trojmetrový chlpáč z výstavy Mamuty na Slovensku sa stal atrakciou. Zamestnankyne múzea mali čo robiť, aby ho uchránili pred dotykmi detských ručičiek.

Program v Národnom múzeu zakončovalo pred budovou pozorovanie objektov májového neba s astronómami.

V Historickom múzeu na Hrade vypukla masová hystéria pred začiatkom výkladu k výstave o vynálezcovi Leonardovi da Vincim. Niekoľko desiatok záujemcov sa rozhodlo čakať na lektorku. Po začiatku sa v tlačenici úporne pustili do lúštenia poznámok talianskeho génia. Písmo však plynulo sprava doľava, pretože velikán bol ľavák. "To je ten Da Vinciho kód," uškŕňali sa ponad drobné písmo. Múzeum sa však pripravilo na všetko pri východe si návštevníci mohli kúpiť slávnu knižku nesúcu da Vinciho meno, nevedno prečo však aj všetky ostatné od Dana Browna.

SkryťVypnúť reklamu

Brány bratislavských múzeí a galérií sa zatvorili už o 22.00, do polnoci zostalo v sobotu otvorené napríklad Múzeum vo Svätom Antone, kde sa konala multimediálna sokoliarska šou alebo Mestský hrad v Kremnici, ktorý lákal nočnou prehliadkou. Blesky, vizuálne efekty a elektrické výboje sprevádzali od 19. hodiny návštevníkov Slovenského technického múzea v Košiciach. Najdlhšie - do jednej hodiny po polnoci sa mohli vo svetle fakieľ prechádzať návštevníci po hrade Strečno.

Medzinárodnú akciu Noc múzeí a galérií vyhlasuje Riaditeľstvo francúzskych múzeí. Do vlaňajšej prvej edície sa zapojilo 1250 múzeí a ich podujatia videlo vyše milión návštevníkov. V tomto roku sa k programu prihlásilo 1700 múzeí z 30 krajín Európy.

Samica mamuta na výstave má charakter v očiach

SkryťVypnúť reklamu

V súčasnosti najfotogenickejší exponát Slovenského národného múzea v Bratislave je samica mamuta z výstavy Stratený svet mamutov. Tri mesiace na tom, aby vyzerala čo najlepšie, pracovala štvorica výtvarníkov. "V kohútiku má tri metre, v takejto veľkosti sme u nás repliku mamuta ešte nemali," hovorí Martin Múranica o trojmetrovom kolose. "Nechceli sme, aby mamut vyzeral ako nejaká bábka."

Tím výtvarníkov v zložení Peter Klaudíny starší, jeho syn Peter, Marta Miara a Múranica spolu s paleontológmi najprv vytvorili 50-centimetrový model. Ten pomocou 3D technológie študovali na počítači.

Samotný skelet mamuta je modelovaný z polystyrénu, na ktorom je vrstva spevňovacej látky. A na tom všetkom je imitácia srsti. Miestami až 90-centimetrové kusy sú zo sisalu, teda prírodného vlákna. "Špeciálne nám viaceré diely na plátno tkala jedna pani zo Strečna. Sisal sme kúpili od obchodníka, ktorý sa veľmi tešil, pretože, ako tvrdil, ešte nikdy tak veľa materiálu nepredal," smial sa Múranica. Kusy plátien so sisalom potom výtvarníci nalepovali na mamuta.

"Vzorky farieb sme hľadali na internete, ale niektoré veci sme vyslovene študovali z malieb Zdeňka Buriana," hovorí výtvarník. "Mal vynikajúco naštudovanú anatómiu mamutov, perfektný bol v tom, že maľoval podľa nájdených kostí. Aj detaily na hlave sme doťahovali podľa jeho replík malieb."

Štvorica umelcov sa však mamutovi snažila vdýchnuť aj istý charakter. "Zaujme očami na prvý pohľad, dali sme si na nich záležať," hovorí Múranica. Sú vytvorené z kaučukového materiálu, do gumy sú potom všité chlpy, ktoré tvoria mihalnice, akoby vyrastajúce z viečka. Samotné oko je zo skla.

Dvojvýstava Mamuty na Slovensku a Zdeněk Burian, majster palety dávnych svetov je v Prírodovednom múzeu na Vajanského nábreží prístupná do 31. augusta. (dot)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 97 042
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 044
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 728
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 963
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 263
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 034
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 763
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu