O správu Martinského cintorína požiadala Bratislavsko-trnavská arcidiecéza.
FOTO - ARCHÍV SME
O zverenie cintorína do správy požiadalo mesto osem farností. Minuloročné zvýšenie poplatkov, ktoré požaduje Marianum za hrobové miesta, pobúrilo aj viacerých obyvateľov Lamača či Dúbravky. Tieto mestské časti zvažujú prevzatie cintorínov do svojej správy. Nespokojní s výškou poplatkov a údržbou cintorína sú aj obyvatelia Čunova.
Prenájom hrobového miesta v Bratislave za rok stojí po minuloročnom zvýšení jednotne 613 korún (napríklad v Trnave je to 107 korún a v Banskej Bystrici 220 korún). Predtým to bolo od 120 do 450 korún na rok. Cena závisela od cintorína a od umiestnenia hrobu.
Farnosti požiadali mesto o prevzatie správcovstva cintorínov v súlade so zákonom, ktorý platí od novembra 2005 a podľa ktorého cirkev mohla do šiestich mesiacov požiadať o prevádzkovanie cintorínov. Tie farnosti, ktoré tak neurobili do konca apríla 2006, budú môcť o správcovstvo požiadať znova až o desať rokov. Zákon sa však nevzťahuje na mestské časti.
Otázku správcovstva cintorína v Dúbravke otvorili najmä pôvodní Dúbravčania. Poplatky sa im zdajú vysoké a argumentujú aj tým, že kedysi obyvatelia starej Dúbravky údajne darovali pozemky na zväčšenie cintorína. Račianska farnosť zase vyčíta pohrebníctvu Marianum, že cintorín neudržiavalo v dostatočnej čistote a poriadku. Pozemok, na ktorom sa cintorín nachádza, patrí farnosti. Jej administrátor Miloš Kohútek povedal, že záujem farníkov o cintorín sa začal už včase, keď Marianum riešilo problémy s neplatičmi rušením hrobových miest, a opäť ho oživilo zvýšenie poplatkov za hrobové miesta. Račianska farnosť už rokovala s viacerými firmami, ktoré majú oprávnenie podnikať v pohrebníctve. Hľadá organizáciu, s ktorou by sa dohodla na výhodnejších podmienkach, ako keď cintorín spravovalo Marianum.
K prípadnej zmene správcovstva cintorínov sa musí vyjadriť aj mestské zastupiteľstvo. Podmienkou zmeny správcovstva je totiž aj zmena štatútu mesta, podľa ktorého práve mesto vykonáva údržbu, správu a výstavbu cintorínov. Riaditeľ pohrebníctva Marianum Miloslav Hrádek sa k snahám farností a o prevzatie cintorínov nevyjadril, povedal, že riešenie týchto problémov je v kompetencii mesta
V Bratislave spravuje všetky cintoríny, okrem cintorína vJarovciach, mestská príspevková organizácia Marianum. Stará sa o 21 cintorínov, krematórium a urnový háj. Je to dokopy 98 519 hrobových miest a kapacita existujúcich cintorínov by mala postačiť ešte asi na desať rokov.
V Jarovciach je ročný poplatok sto korún
Jedinou mestskou časťou, ktorá je správcom cintorína na svojom území, sú Jarovce. Žiadosť mestskej časti o zverenie cintorína odobrilo zastupiteľstvo mesta v roku 1993. Správu pohrebiska, pravidlá pochovávania a ceny za hrobové miesto určuje všeobecne záväzné nariadenie mestskej časti. Podľa neho je mestská časť povinná starať sa o vzhľad pohrebiska, o výsadbu zelene a jej údržbu, úpravu ciest, čistotu a udržiavanie domov smútku a inžinierskych sietí a dozoru.
Ceny za prenájom nového hrobového miesta na cintoríne sa líšia napríklad podľa toho, koľko zosnulý v Jarovciach trvalo býval. Ak to bolo viac ako 15 rokov, nové hrobové miesto stojí dvetisíc korún, ak menej 10-tisíc. Ročný poplatok za prenájom hrobového miesta je 100 korún. Na ostatných cintorínoch, ktoré spravuje Marianum, je to 613 korún ročne. (japa)