
Mnoho času strávia študenti pred počítačom, nemeckí žiaci zatiaľ slovenských pedagógov poslúchajú. FOTO SME – PAVOL MAJER
Študenti Gymnázia na Grösslingovej ulici hostia tento týždeň kolegov z Nemecka. „Naši študenti boli koncom novembra v nemeckom mestečku Vlotho pri Hannoveri, kde sa stretli s rovesníkmi z mesta Zahne pri Drážďanoch. Zapojili sa do projektu zameraného na spoločenské, kultúrne, ekologické a iné aktuálne témy vo vzájomných vzťahoch medzi Nemeckom a krajinami bývalého socialistického bloku. Teraz prišli nemeckí študenti k nám, aby spoločný projekt mohli dokončiť,“ povedala nám nemčinárka a jedna z organizátoriek stretnutia Alena Vokounová. „Projekt sa realizuje vďaka nadácii Bosch Stiftung. Tá financovala pobyt pre obe strany v Nemecku i na Slovensku. Cieľom stretnutia je snaha kontaktovať mladých ľudí v oboch krajinách,“ objasnil Andreas Vogel, učiteľ a zároveň starosta Zahne.
Do štvrtka budú študenti riešiť úlohy spojené s fungovaním školského systému u nás a v Nemecku, postavením oboch krajín v rámci Európy i problémy spojené so športom a kultúrou. „V Nemecku sme boli v tábore, kde sme boli viac rozdelení. Teraz bývajú študenti v rodinách, čo je pre vzájomný kontakt lepšie,“ myslí si študentka Kristína Pružincová. „Tvoríme spolu plagáty na rôzne témy, každý má svoju úlohu, za ktorú je zodpovedný,“ opisuje spoluprácu gymnazista Ľubomír Malíček. Výsledkom spoločného snaženia bude webova stránka, ktorú by žiaci mali dokončiť vo štvrtok.
Pred študentmi zo Slovenska sa na podobnom stretnutí zúčastnili aj Poliaci, podľa vyjadrení nemeckej strany dopadlo porovnanie s našimi severnými susedmi výrazne v náš prospech. „Naši študenti, hoci nie sme na gymnáziu zameraní na cudzie jazyky, nepotrebovali tlmočníčku a boli s nimi veľmi spokojní,“ tlmočila vyjadrenie nemeckých pedagógov učiteľka nemčiny Nadežda Bittnerová. Nemeckí študenti si budú môcť vyskúšať aj hodinu chémie v slovenských podmienkach, pripravené sú aj praktické pokusy. Okrem žiakov majú bezprostredný kontakt so slovenskou domácnosťou aj pedagógovia.
Nemeckých študentov čaká aj výlet na Bratislavský hrad a Devín, vo štvrtok ich prijme viceprimátorka Mária Demeterová. Ako povedala hosťujúca učiteľka Anne Kathrin Höhneová, na Bratislave je najkrajšia príjemná atmosféra a veľká architektonická rôznorodosť.
MIRO GRMAN