Poradíte nám? Roman R.
Táto situácia sa v praxi vyskytuje veľmi často. Právna úprava zániku podielového spoluvlastníctva obsiahnutá v Občianskom zákonníku vychádza zo zásady, že nikoho nemožno nútiť, aby zotrval v spoluvlastníckom vzťahu.
Občiansky zákonník pri zániku podielového spoluvlastníctva vychádza z prednosti dohody všetkých spoluvlastníkov na zrušení spoluvlastníctva a vzájomnom vyrovnaní. Dohoda spoluvlastníkov musí komplexne riešiť vzťah spoluvlastníkov k veci ako celku, pričom samotný spôsob vyrovnania ponecháva zákon na ich dohodu.
Pretože v tomto prípade sú predmetom spoluvlastníctva nehnuteľnosti, dohoda spoluvlastníkov musí mať písomnú formu a podpisy na nej musia byť úradne overené. Vyrovnanie spoluvlastníctva možno vykonať najmä týmito spôsobmi: rozdelením spoločných nehnuteľností (za predpokladu, že je to reálne možné) alebo dohodou spoluvlastníkov, že výlučným vlastníkom spoločných nehnuteľností sa stane za náhradu jeden zo spoluvlastníkov, prípadne predajom spoločných nehnuteľností tretej osobe s tým, že výťažok z predaja si spoluvlastníci rozdelia podľa veľkosti svojich podielov. Možná je, samozrejme, aj kombinácia uvedených spôsobov vyrovnania spoluvlastníctva.
Ak sa spoluvlastníci nedohodnú na vyrovnaní spoluvlastníctva, môže ktorýkoľvek zo spoluvlastníkov podať na súd žalobu o zrušenie a vyrovnanie spoluvlastníctva.
Autor: JUDr. MARTIN GAJARSKÝ