Lákadlom výstavy Stratený svet mamutov je rekonštrukcia mamuta v životnej veľkosti. FOTO - TASR |
Mamut je známy vďaka mnohým nálezom kostí, zubov, i celých kostier v oblasti severnej pologule od Írska až po Severnú Ameriku, a najmä zamrznutých mršín na Sibíri. Národné múzeum chcelo na výstavu zapožičať exponáty z moskovského múzea, ale napokon to nebolo možné. "Náklady na zapožičanie presahovali 1,5 milióna korún," povedal riaditeľ SNM Peter Maráky. "Na celú výstavu sme však mali dotáciu z ministerstva kultúry 3,7 milióna korún."
Výstava je rozdelená do štyroch častí a má takmer 150 exponátov. Predstavuje vzhľad mamuta dokonale prispôsobeného na drsné chladné podmienky, jeho životné prostredie, jeho predkov a blízkych príbuzných, vzťah mamuta a človeka a najmä najvýznamnejšie nálezy mamutov a iných chobotnáčov na Slovensku.
Dlho boli kosti a zamrznuté mršiny mamutov predmetom legiend. Ľudia považovali obrovské kosti za pozostatky obrov alebo svätých, zamrznuté mršiny za podzemné krty, ktoré uhynuli, keď sa dostali na denné svetlo. Verné predstavy o vzhľade mamuta zanechali aj paleolitickí ľudia, jeho súčasníci. Jeho podoba je vyobrazená na stenách jaskýň, vygravírovaná na mamutích kloch, vytesaná z kameňa či vymodelovaná z hliny.
Jadrom výstavy je prezentácia nálezov mamutov z územia Slovenska od historicky cenného Kmeťovho nálezu a jediného nálezu lebky mamuta z Boroviec až po najlepšie zachovanú kostru mamuta zo Senca. Doplnené sú vzácnymi exponátmi zo zahraničných múzeí, najmä z Moravského zemského múzea v Brne.
Zaujímavosti o najvýznamnejších nálezoch odznejú v 15-minútovom dokumentárnom filme Mamuty na Slovensku, scenár kurátorky výstavy Anny Ďurišovej a historika Pavla Dvořáka režíroval Milan Homolka.
(mi)