Lekár z kliniky ORL Tibor Bárta (na snímke v strede) hovorí, že ľudia nie sú informovaní o tom, čo sa v zdravotníctve naozaj deje. Predminulý víkend napríklad v petržalskej nemocnici namiesto troch chirurgov slúžili len dvaja. Na snímke vpravo je gynekológ Juraj Čierny. FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ
Riaditeľ Fakultnej nemocnice Bratislava Valerián Potičný dnes bude opäť rokovať s prednostami kliník nemocníc patriacich pod Fakultnú nemocnicu. Stretnutie by malo vyriešiť problém s obsadzovaním pohotovostných služieb.
"Mám odrobené aj služby, aj nadčasy, napriek tomu musím slúžiť ďalej," povedal Juraj Čierny, gynekológ z petržalskej nemocnice. "Slúžim na príkaz riaditeľa, ktorý ma povoláva do služby s odôvodnením, že sme vo výnimočnej situácii." Na dohovor, že bude slúžiť ďalších 250 nadčasových hodín nad limit, by inak nepristal.
Problém so službami sa vyhrotil, keď riaditeľ Potičný pohrozil trom klinikám v nemocnici na Mickiewiczovej, že ak nepostavia pohotovostné služby, zruší ich. Tvrdia to prednostovia I. chirurgickej a I. a II. internej kliniky. Riaditeľ však popiera, že by chcel kliniky rušiť.
Slúži sa nad limit, lekári sa boja odporovať
Ťažkosti s obsadením pohotovostných služieb vznikli preto, lebo väčšina lekárov už má odpracovaný stanovený počet pohotovostných služieb. Či lekár bude slúžiť pohotovostné služby aj nad zákonný limit (100 hodín), je len na jeho rozhodnutí. Riaditeľ nemocnice Valerián Potičný preto na klinikách a oddeleniach, kde chýbali ľudia, nariadil niektorým zamestnancom pracovať nadčas. Aj počet hodín nadčasov však limituje zákonník práce na 150 hodín. K tomu možno pridať ďalších 250 hodín, ale to tiež len po dohovore s pracovníkom.
Príkaz riaditeľa sa lekári bojkotovať neodvážia, lebo by im za to hrozila výpoveď. Podľa Čierneho má už povinný limit pohotovostných služieb aj nadčasových hodín vyčerpaný väčšina lekárov aj sestier v petržalskej nemocnici.
Lekár z kliniky ORL Tibor Bárta tvrdí, že zdravotníci nariaďovanie nadčasovej práce akceptujú z humanitných dôvodov. "Ľudia nie sú informovaní o tom, čo sa v zdravotníctve naozaj deje. Predminulý víkend napríklad v petržalskej nemocnici namiesto troch chirurgov slúžili len dvaja. Štandardne slúžia dvaja na oddelení a jeden na centrálnom príjme.
"Na centrálnom príjme bol namiesto chirurga traumatológ, situácia sa však zmenila, keď nám sem priviezli dobodaných chlapcov a traumatológ musel z CP odísť na operačku. Potom na CP ostal internista sám," opisuje situáciu Bárta.
Potičný verí, že sa dohodnú
"Mal som pracovné stretnutie s prednostami kliník a ďalšie bude nasledovať. Povieme si, či áno alebo nie a za akých okolností budeme riešiť tento problém. Je to živá vec, ktorá funguje," povedal Potičný po piatkovom stretnutí s prednostami kliník na Mickiewiczovej. Reagoval tým na otázku, čím chce motivovať lekárov, aby slúžili nadčasy aj nad stanoveným limitom. Potičný v dohode veľký problém nevidí a za problémovú označil len I. internú kliniku. Jej prednostka Anna Remková sa o problémoch vyjadruje otvorene aj v médiách.
Zdravotníci, ktorí po aprílovom štrajku zotrvávajú v štrajkovej pohotovosti, si chcú odmietaním pohotovostných služieb vymôcť splnenie svojich požiadaviek a poukázať na nedostatky v legislatíve.
Spory medzi UK a vedením nemocnice sa vyostrili
Prednostovia troch kliník z nemocnice na Mickiewiczovej ulici sa minulý týždeň obrátili aj na rektora Univerzity Komenského Františka Gahéra. V liste ho informovali, že im riaditeľ Potičný povedal, že ich kliniky ruší, a ako dôvod uviedol, že nevedia zabezpečiť pohotovostné služby. Nemocnica na Mickiewiczovej je bazálnym pracoviskom lekárskej fakulty, slúži na výučbu medikov.
Rektor univerzity František Gahér poslal ministrovi zdravotníctva Rudolfovi Zajacovi list, v ktorom žiadal, aby odvolal Potičného z postu riaditeľa Fakultnej nemocnice Bratislava.
Potičný totiž podľa Gahéra rozhodnutie nekonzultoval vopred s vedením Univerzity Komenského ani akademickým senátom lekárskej fakulty. Tým podľa senátu porušil zmluvné podmienky medzi nemocnicou a univerzitou.
Minister Zajac sa však za Potičného zaručil a odmietol tvrdenie, že riaditeľ "nepostupoval v súlade so zákonom". Potičný sa ohradil, že o vážnej situácii, keď niektoré kliniky odmietli poskytovať zdravotnú starostlivosť a vykonávať pohotovostné služby, rokoval osobne s rektorom Gahérom aj s dekanom lekárskej fakulty Pavlom Traubnerom. Dodal, že FN žiadne kliniky nezrušila a ich rušenie "nepripravuje ani k 15. máju". (japa)
Autor: Jana Parková