Najteplejšie býva v bytoch orientovaných na juh a západ a v podkrovných bytoch. Toto podkrovie je už vybavené klimatizáciou. FOTO - ARCHÍV FRIGO |
Andrej Guzy z klimatizačnej firmy Frigo Slovakia hovorí, že záujem o klimatizáciu je sezónna záležitosť. Ale v mnohých novostavbách už s ňou počítajú pri výstavbe, skôr než urobia omietky, zapravia do stien inštalačné trúbky. Ak sa majiteľ rozhodne pre montáž klimatizácie, má ju teda predpripravenú. Ideálne je, keď sa klimatizácia montuje skôr, ako je byt vymaľovaný.
Namontovať ju možno, samozrejme, aj do starších domov, majiteľ však musí rátať s tým, že v byte bude jeden deň špina aj neporiadok. Trúbky totiž treba do stien zapraviť. Možno ich ale prekryť aj lištami.
Približne každý desiaty byt v novostavbe je dnes už klimatizovaný.
Pavel Laktiš z prevádzky Elektro-Klíma tvrdí: "Kvalitná klimatizácia nie je lacná a mnohí ľudia si výdavky rozdelia na dve etapy. Jeden rok si napríklad zaplatia montáž rozvodov, ďalšiu sezónu montáž klímy. Mnohí začínajú klimatizáciou obývačky, potom kuchyne, spálne." Andrej Guzy sa domnieva, že ani nie je potrebné, aby bola klimatizácia v byte v každej miestnosti. Stačí, ak sa dá do centrálnej miestnosti a chlad prejde otvorenými dvermi aj do vedľajšej.
"Skôr než sa začne s montážou, musí celý byt prejsť zložitým tepelno technickým výpočtom, ktorým sa vypočíta potrebný výkon na chladenie. Pri ňom je dôležitá orientácia miestností, okien. Takto sa zistí, aký chladiaci výkon potrebuje tá ktorá miestnosť," vysvetľuje Andrej Guzy. Mohlo by sa totiž stať, že sa dá do izby slabá klimatizácia, alebo naopak prisilná.
Najväčší problém býva s bytmi, ktoré majú okná orientované na juh a západ. Zapadajúce slnko je nízko a cez okná preniká veľmi veľa tepla. Podobne sú na tom byty pod strechou. Takéto miestnosti potrebujú výkonnejšiu klimatizáciu. (or)
Z čoho sa klimatizácia skladá
Má dve časti, vonkajšiu a vnútornú jednotku. Tie sa prepájajú inštalačnými potrubiami.
Ak by ste chceli klimatizovať celý byt a chceli by ste ušetriť, potrebovali by ste mať vnútornú jednotku v každej miestnosti, ale rovnaký počet aj vonku.
Ideálny je sedemstupňový
rozdiel teplôt
Klimatizácia sa ovláda podobným ovládačom, aký sa používa na televízor. Na ňom si majiteľ nastaví potrebnú teplotu.
Ak je vonku 35 stupňov Celzia, vo vnútri by mala byť nastavená teplota na 28 stupňov. Ideálne je dodržať sedemstupňový rozdiel. Nastavená klíma potom fúka na potrebnú teplotu, chladí podľa potreby. Novšie systémy sa vonkajším teplotám už samy prispôsobujú.
Cenník klimatizačných jednotiek
Značkové japonské výrobky sa pohybujú asi do 40-tisíc aj s montážou a materiálom. Neznačkové sú asi o polovičku lacnejšie.
Koľko času zaberie montáž
Montáž jednej jednotky trvá deň. Ideálne je, keď sa rozdelí na dve časti. V tej prvej sa založia káble a v druhej sa zariadenie kompletizuje.
Aké typy sa používajú najčastejšie
Do domov a do bytov split - čo je vonkajšia a vnútorná jednotka. Vnútorná jednotka predstavuje chladič, vonkajšia kompresor. Najnovšími výrobkami sú zariadenia s frekvenčným meničom, ktoré šetria elektrickú energiu.
Klimatizačná jednotka japonskej značky ročne spotrebuje asi 420 kilowatthodín, čo je asi 1200 Sk na jednu miestnosť.