Páchateľ prepadnutia Slovenskej sporiteľne v Rusovciach z utorka mal asi 25 rokov, bol strednej postavy. Oblečený mal pulóver tmavej farby, krátke nohavice, na hlave šiltovku a slnečné okuliare. FOTO - ARCHÍV POLÍCIE |
Doteraz najviac, vyše štyroch miliónov korún ukradli v júli 2004 z pobočky v Dúbravke. Banky vyhlásili zlodejom vojnu, ponúkajú odmenyOd začiatku tohto roku bolo vylúpených päť bratislavských bánk, zatiaľ ani jeden prepad nebol vyriešený. Naposledy v uplynulý utorok prepadli lupiči až dve banky.
Päť minút pred jednou hodinou neznámy páchateľ vstúpil do pobočky OTP banky v Mlynskej doline a odniesol si približne stotisíc korún. Približne o dve hodiny neskôr utiekol z rusovskej Slovenskej sporiteľne maskovaný lupič s niekoľkými desiatkami tisíc korún. Od začiatku roku je to v Bratislavskom kraji piate lúpežné prepadnutie banky.
Podobná situácia sa v Bratislave stala tiež v roku 2004, keď za jediný deň vylúpili dve banky. V prvom prípade ukradol páchateľ lúpeže z 15. novembra 2004 z Tatrabanky na Košickej asi šesťstotisíc, dvaja lupiči si o hodinu neskôr odniesli z Poštovej banky v Petržalke 170-tisíc korún.
Podľa hovorkyne Krajského riaditeľstva Policajného zboru Aleny Toševovej z tohtoročných piatich lúpeží zatiaľ nebola objasnená ani jedna. "Stále prebieha vyšetrovanie," povedala. Za minulý rok bol odhalený podľa jej informácií iba jeden zlodej, vykradnutých bolo sedem bánk. Za rok 2004 boli štatistiky o niečo priaznivejšie - v kraji vykradli spolu pätnásť bánk, polícia objasnila sedem lúpeží. Ako dodala, aj v prípade neúspechu hrozí páchateľom pri pokuse o lúpež až 12 rokov väzenia.
Doteraz najviac, vyše štyroch miliónov ukradla v Bratislave dvojica lupičov v júli 2004 z banky v Dúbravke. Jeden z nich už sedí za mrežami, po druhom pátra Interpol.
V záujme vyriešenia lúpeží niektoré banky vyhlásili zlodejom vojnu. Tatrabanka dokonca vypísala odmenu vo výške jedenapolnásobku lupu. "Záujmom našej banky je, aby lúpežníkov polícia zaistila a súdy ich poslali na dlhé roky za mreže. Okrem toho veríme, že strach z udania pomôže predísť podobným lúpežiam v budúcnosti," povedal v minulosti hovorca banky Roman Začka.
Podľa riaditeľa Asociácie bánk Ladislava Unčovského súčasné bezpečnostné opatrenia sú maximálne možné. "Prepadom však nezabránia, tie sa budú diať aj tak, je to celosvetový problém," povedal.
Všetci pracovníci bánk, ktorí pracujú za prepážkami, sú školení, ako sa majú v prípade prepadu správať. Asociácia bánk iniciovala distribúciu inštruktážneho filmu, ktorý simuluje atmosféru lúpeže. Používajú ho komerčné banky. O obsahu filmu ani o tom, ako sa majú pracovníci v prípade prepadu zachovať, však riaditeľ Ladislav Unčovský hovoriť nechcel, aby tieto informácie zlodeji nemohli zneužiť. "Hlavným kritériom pre každú banku je určite to, aby sa nič nestalo pracovníkom. Je nepríjemné, keď banka príde o peniaze, ale keď sa niekto zraní alebo nebodaj dôjde k úmrtiu, je to horšie," povedal.
Kuriozity z lúpeží
Policajtom sa podarilo chytiť Milana, ktorý spolu s komplicom v novembri 2003 vylúpil banku na Ventúrskej a odniesol si z nej vyše 3,5 milióna. V čase lúpeže mal len sedemnásť rokov.
Lupič, ktorý 13. októbra 2004 vykradol Tatrabanku na Račianskom mýte a odniesol si odtiaľ asi pol milióna korún, svoj čin pravdepodobne psychicky nezvládol. Aj napriek tomu, že sa mu podarilo ujsť a stratiť sa v uličkách, neudržal stolicu. V banke po ňom zostal len nepríjemný zápach.
V decembri 2004 chcel lupič banky v centre dva milióny, z banky však po spustení alarmu ušiel bez peňazí. Policajtom sa ho podarilo chytiť za 50 minút.
V Bratislave lúpila už aj žena, 14. marca tohto roka prepadla pobočku OTP banky na Dunajskej ulici. Bola zamaskovaná v zelenej kukle a so zbraňou v ruke ohrozovala pracovníka strážnej služby. So sebou si odniesla niekoľko stotisíc korún.
Najväčšou slovenskou bankovou lúpežou je dosiaľ prepadnutie VÚB banky v prvý januárový víkend roku 1996 v Nitre. Zmizlo 173 a pol milióna korún. Na lúpeži sa podieľali aj pracovníci banky.
Najväčšou bankovou lúpežou v dejinách vôbec je pravdepodobne prepadnutie banky v Brazílii z minulého roku. Neznámi lupiči v meste Fortaleza sa prekopali do Centrálnej banky, z ktorej si odniesli rekordnú sumu 68 miliónov dolárov (v prepočte približne 2,1 miliardy korún). Tunel viedol pod mestom cez dva bloky a muži ho kopali asi tri mesiace.
Kuriózny prípad sa stal tento rok v Záhrebe, kde sa neznámy muž pokúsil o lúpež. Prepad mu však nevyšiel, do banky prišiel desať minút po jej zatvorení.
V Spojených štátoch sa drzá zlodejka v banke, ktorú práve vykradla, nezabudla spýtať aj na cestu do ďalšej. (dot, tasr)
Byť účastníkom prepadu je extrémny stres
Hoci sa v oboch utorkových prípadoch nikomu nič nestalo, ako hovorí psychológ Martin Miler, následky na duševnom zdraví môžu byť dlhodobé. Na strane pracovníkov banky, ale aj nechcených svedkov.
"Byť účastníkom prepadu banky znamená extrémny stres, pretože každý človek sa bojí o svoj život," povedal Miler. U niektorých sa podľa neho môže vyskytnúť posttraumatická stresová porucha, syndróm, aký mávali veteráni z Vietnamu. "Môžu sa u nich vyvinúť obavy alebo stavy neadekvátne tomu, čo sa okolo nich deje. Napríklad zbadá detskú pištoľ, ktorá mu pripomenie prepad a on spanikári." Dôsledkom môže byť tiež to, že pre nechceného svedka lúpeže banky bude ťažké ísť ešte niekedy do tej istej pobočky. Podobné stavy máva aj človek po autonehode.
Psychológ odporúča, aby sa ľudia, ktorí sa stanú účastníkmi prepadu, snažili zachovať pokoj a neriskovali. Môžu totiž svojím správaním vyvolať reakciu útočníka a ten sa nechtiac môže dopustiť niečoho, čo nemal v pláne.
Ako sú banky chránené
Od januára sú banky povinne napojené alarmom na políciu alebo bezpečnostnú službu, každá pobočka je chránená aj kamerovým systémom. "V niektorých je to tak, že klient je snímaný z viacerých miest, napríklad aj odspodu, keď stojí pri pulte," hovorí zamestnanec firmy, ktorá denne prichádzala do styku s pracovníkmi banky.
"Každá banka má stanovené maximum, akú sumu môže mať pracovník za prepážkou v trezore. Okrem toho, ak chce klient vybrať viac ako niekoľko stotisíc, musí to dať banke vedieť aspoň deň dopredu. Navyše, na väčších trezoroch sú časové zámky, takže tie sa nedajú otvoriť hocikedy, aj keď máte kľúče alebo kódy," hovorí ten istý zamestnanec. Okrem toho pracovníci banky môžu v prípade núdze použiť tichý alarm, dá sa stlačiť rukou, ale aj nenápadne nohou. Každá banka si tiež pre vlastné potreby a pre políciu robí analýzu rizika prepadu každej svojej pobočky.