Komáre sa v Bratislave premnožili. V západnej časti mesta je podľa zistení Regionálneho úradu verejného zdravotníctva kalamitný stav, komáre sa šíria aj ďalej. Bratislavský magistrát zorganizuje v najbližších dňoch celomestský postrek.
"Kalamitná situácia je na celom Záhorí a povodí Moravy od západných mestských častí Bratislavy až po Gajary. Situácia sa začína zhoršovať aj v Starom Meste, Lamači či Dúbravke," hovorí vedúci oddelenia hygieny životného prostredia Stanislav Duba.
Na kalamitný stav neexistuje presná definícia, ale podľa dohovoru medzi odborníkmi je to stav, keď počas minúty na človeka sadne niekoľko desiatok komárov.
"Vyzvali sme všetkých 17 mestských častí, aby nám do stredajšieho rána nahlásili najviac postihnuté lokality," povedala hovorkyňa bratislavského magistrátu Eva Chudinová
Regionálny úrad verejného zdravotníctva vyzval mestské časti Devín a Devínska Nová Ves k nevyhnutným postrekom proti komárom ešte 25. apríla. Neexistuje však legislatíva, na základe ktorej by im úrad postreky mohol nariadiť.
Devín, ktorý je v nútenej správe, podľa jeho starostu Jozefa Paczelta na to nemá peniaze. Devínska Nová Ves čakala na schválenie peňazí na opatrenia proti komárom miestnymi poslancami.
"Očakávam, že komáre sa premnožia ešte viac, keďže hladiny Moravy i Dunaja by mali opäť stúpnuť a po zaliatí brehov sa pri teplom počasí vytvoria ideálne liahne pre hmyz," skonštatoval Paczelt.
Podľa vedúcej oddelenia výstavby a životného prostredia v Devínskej Novej Vsi Valérie Florekovej lokálny postrek nemá význam, keďže komáre potom priletia z iných oblastí.
Minulý rok robili postrek dvakrát za peniaze z rozpočtu mestskej časti. Jeden postrek stál 50-tisíc korún. Postrekovalo sa aj po povodniach v roku 2002.
V Devínskej Novej Vsi sa nemôže robiť postrek v chránenom území Dunajské luhy a v chránenom území rieky Moravy. "Postrek ale môžeme urobiť na hranici, kde ostali mláky po povodniach, na území, ktoré nie je chránené," hovorí Floreková.
V Karlovej Vsi je podľa Jany Chválovej z referátu životného prostredia najviac komárov v oblasti Karloveského ramena a v okolí Devínskej cesty. Sú však aj na Dlhých dieloch a v starej časti Karlovej Vsi, kam prilietajú z okolitých lesov a od Dunaja.
Podľa tlačového tajomníka mestskej časti Petržalka Mareka Papajčíka Petržalka lokálny postrek neplánuje.
Magistrát chce s postrekmi začať čo najskôr. Podľa Chudinovej budú stáť minimálne 600-tisíc korún, o tom, kto ich zaplatí, magistrát rokuje s Krajským úradom životného prostredia.
Krajskí poslanci by mali v stredu vyzvať predsedu Bratislavského kraja Vladimíra Bajana na rokovanie s rakúskou stranou o koordinácii postrekov proti komárom.
Autor: ELA NAHÁLKOVÁ