FOTO |
j kultúry.
Prvé písomné zmienky sa zachovali z približne 5. storočia pred Kristom, pochádzajú od Hekatalosa z Milétu, od "otca histórie" Herodotosa a ďalších. Zhodne uvádzajú, že sa v spomínanom storočí v západnej a strednej Európe usídlili príslušníci pokojamilovného národa, ktorý Rimania nazývali Galovia. Postupne osídľovali Apeninský poloostrov, Sicíliu, Balkán, dolný Dunaj, Turecko i Malú Áziu.
Na územie dnešného Slovenska prenikli na prelome 3. a 4. storočia pred Kristom a dostali meno Kelti. Poznali bronz, železo, mali vyvinuté hutníctvo a hrnčiarstvo, pri ktorom používali rotačný hrnčiarsky kruh. Boli tiež zdatnými poľnohospodármi, remeselníkmi, obchodníkmi a vojakmi. Na Záhorí v Plaveckom Podhradí potvrdzujú nálezy v lokalite Pohanské, kde už tavili železnú rudu.
Podľa doterajších poznatkov mali Kelti najväčšie a najvýznamnejšie sídlisko na území našej Bratislavy - sídlo nazývané oppidum patrí medzi najväčšie v strednej Európe. Čo o nich bezpečne vieme?
- Na hradnom návrší a v priľahlom okolí mali Kelti svoju akropolu vrátane významného božišťa.
- Na Žilinskej ulici bol nájdený veľký a významný poklad mincí.
- Na území dnešného Námestia SNP a pod dnešným ministerstvom kultúry i pri Michalskej bráne a na Hlavnom námestí našli archeológovia cenné keltské mince, zvyšky keltských hrnčiarskych pecí a ďalšie cennosti.
- Na území dnešného Námestia slobody a v jeho okolí postavili viacero hrnčiarskych pecí.
- Na Kapitulskej ulici a priľahlom okolí boli objavené zvyšky opevnenia keltského oppida a vstupnej brány doň.
- Na Panskej ulici v areáli Pálffyho paláca boli objavené zvyšky keltskej mincovne.
- Významné sídla mali Kelti v areáli hradu Devín, na území Trnávky a Jaroviec.
Dodnes bolo len na území Bratislavy nájdených osem veľkých pokladov. Všetky keltské mince majú kvalitnú razbu.
Na lícnej strane sú zväčša portréty mužských i ženských hláv, ale aj obrazy jazdcov na koňoch a latinskými písmenami vyrazené jednoslovné nápisy. Najrozšírenejší je nápis BIATEC, podľa ktorého dostali pomenovanie "biateky" a tento výraz sa nachádza aj na súčasnej päťkorunovej minci. Ďalej nachádzame slová DEVIL, NONNOS, BUSUMARYS, AIMORIX, TITTO, COUNOS, poznáme 16 takýchto nápisov. Ide pravdepodobne o mená vtedajších keltských kniežat žijúcich na našom území.
Na rubovej strane mincí sú zobrazené zvieratá a lov na ne, ale i obraz zvieraťa požierajúceho človeka.
Medzi vzácne mince patrí napríklad tá, na ktorú rytec nedopatrením vyryl nápis obrátene - NONNOS je vyryté ako SONNON alebo minca, pri ktorej sa razičovi posunula matrica a vzniklo vyobrazenie "bradatej ženy".
Keltské oppidum prekvitalo až do začiatku 1. storočia pred Kristom. Vtedy nečakaný útok, pravdepodobne Dákov, prinútil Keltov zakopať už spomínané poklady a hrnčiarov pracovné nástroje, ktoré už z úkrytu nikdy nevybrali.
Po Dákoch vtrhli na naše územie Sarmati, po nich germánski Makkomani a Kvádi a približne na prelome nášho letopočtu Rimania.
IGOR JANOTA
Keltské hrnčiarske pece boli kruhové, mali hlinený rošt, na ktorý ukladali výrobky pripravené na vypálenie. Niekoľko takýchto pecí sa našlo aj na Hlavnom námestí. FOTO - ARCHÍV |