SME

Patrónke sa uľahčí, Sitina je pred dokončením

Zápchy od Lamača po Patrónku, v ktorých stojí aj hromadná doprava a kolóny kamiónov, by mali byť už o rok minulosťou.

Vizualizácia tunela Sitina po dokončení a uvedení do prevádzky.


Vtedy by totiž mala byť hotová posledná chýbajúca časť južného obchvatu Bratislavy - diaľničný úsek Lamačská cesta - Staré Grunty. Obchvat by mal oddeliť tranzitnú dopravu od mestskej - vznikne súvislé diaľničné prepojenie Českej republiky a Maďarska. Súčasťou obchvatu je 1,5-kilometrový tunel pod kopcom Sitina.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tunel, ktorý začali raziť v roku 2003, je po stavebnej stránke hotový. Celý diaľničný úsek - teda tunel, prístupové cesty, estakády a mimoúrovňové križovatky - má byť hotový v máji budúceho roka. "Je možné, že sa podarí práce ukončiť už v januári alebo februári 2007, ale tento rok to určite nebude," povedal Marcel Jánošík, hovorca investora stavby, Národnej diaľničnej spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Stavebné práce na tuneli, teda najmä betonáž vyrazených rúr, sa skončili 31. decembra. "V januári sa robila maľovka a zárezy do vozovky na kanalizáciu," vysvetlil Jánošík. Montovali sa aj bezpečnostné prvky, ktoré sú iné ako v doterajších diaľničných tuneloch na Slovensku, v Branisku a Horelici. Tie sú jednorúrové, doprava je vedená v jednej rúre oboma smermi a majú únikovú štôlňu. Sitina bude prvý dvojrúrový tunel v krajine. "Každých 250 metrov je medzi rúrami prepojenie, teda keby vzniklo v jednej rúre nebezpečenstvo, dá sa spojovacou chodbou uniknúť do druhej rúry," povedal Jánošík.

Na rozdiel od prístupových ciest je v tuneli Sitina cementobetónová vozovka. "Asfalt je horľavý a preto sa do tunelov nedáva," povedal Jánošík. Pri osvetlení vozidiel sa svetlo od betónového povrchu dobre odráža, a tým zvyšuje viditeľnosť. Povrch okrem toho odvádza povrchovú vodu a je trvalo drsný, čo pozitívne ovplyvňuje brzdnú dráhu áut. Zvyšok roka sa v tuneli budú montovať technológie - osvetlenie, riadiace systémy a značenie.

SkryťVypnúť reklamu

Pracovať sa bude aj na prístupových cestách a ostatných súčastiach diaľničného úseku. Ide najmä o vyriešenie vedenia diaľnice v priestore ulice Mlynská dolina a o estakádu pri obchodnom dome Tesco Lamač. Pri Mlynskej doline sa robia prekládky súčasných ciest - budú viesť po dvoch stranách diaľnice. "Pri Tescu sa odbúrala časť pahorka a už aj zo severnej strany sú viditeľné tunelové rúry," povedal Jánošík.

Významná zmena nastane pre obyvateľov Dúbravky a Karlovej Vsi. "Po spojazdnení tunela sa už v smere od Brna nebude dať pri Tescu odbočiť do Dúbravky," povedal hovorca. Dúbravčania budú musieť zísť z diaľnice na mimoúrovňovej križovatke Lamač a ísť cez Devínsku Novú Ves. Bude to tak dovtedy, kým mesto nepredĺži Saratovskú ulicu od konečnej električiek v Dúbravke, ktorá by sa mala na diaľnicu napojiť.

SkryťVypnúť reklamu

Po dokončení obchvatu chce Národná diaľničná spoločnosť zriadiť ďalšie dve strediská údržby diaľnic. Jedno bude pri Senci, druhé na Poliankach pri výjazde z tunela. Na Poliankach vedľa areálu firmy Slovdekra bude aj centrálne operátorské pracovisko pre tunel. "Bude tu nepretržitá online prevádzka," dodal Jánošík.

Pahorok Sitina

Pahorok Sitina, podľa ktorého má tunel meno, je súčasťou juhozápadného konca pohoria Malé Karpaty. Z litologického hľadiska ho tvoria granity, známe ako žula. Je to hlbinná vyvretá hornina, v prírode najrozšírenejšia. Pahorok má rôznorodé horninové prostredie - našli by sme tam pevné a celistvé horniny, zvetrané poloskalné horniny aj nepevné zeminy. Zóny s tektonickými poruchami majú aj niekoľkometrovú hrúbku a sťažujú razičské práce v obidvoch rúrach tunela.

Ako sa razilo

Tunel začali raziť v októbri 2003. Razilo sa z dvoch strán - od zoo i od Polianok. Slávnostná prerážka západnej tunelovej rúry sa konala vlani 11. marca, o mesiac neskôr prerazili východnú tunelovú rúru. Súbežne sa robila betonáž a ostenie, teda definitívny vnútorný povrch tunela.

V tuneli pracovalo nonstop asi 300 ľudí. Mráz im nerobil problémy - vlani v januári pri mínusových teplotách bolo v tuneli asi 10 stupňov. Horúčavy na prelome minulého leta sťažovali práce takisto len na povrchu.

Problémom pri razení boli spočiatku geologické podmienky. Kvalita horniny bola horšia, ako sa rátalo v pôvodnom projekte. V takom prípade sa práca spomalí, lebo porušené miesto treba viac spevňovať. Okrem toho stavba tunela vyvolala protesty ochranárov, ktorí si vymohli protihlukovú stenu pri zoo.

Fakty o tuneli

Tunel tvoria dve samostatné tunelové rúry - západná a východná, každá s dvoma jazdnými pruhmi pre jednosmernú premávku. V západnej rúre je 1189 metrov razených a 251 metrov hĺbených z povrchu. Vo východnej rúre je 1159 metrov razených a 256 metrov hĺbených. Trasa 1,5-kilometrového tunela vedie relatívne plytko pod povrchom, maximálne 30 metrov, na niektorých miestach okolo 10 metrov. Má päť únikových ciest, každých 150 metrov je výklenok s núdzovým telefónom, každých 80 metrov výklenok s hydrantom. Vozovka je široká 7,13 metra, po obidvoch stranách sú metrové chodníky.

Investorom stavby je Národná diaľničná spoločnosť, zhotoviteľom japonsko-švédske združenie Taisei - Skanska. Podzhotoviteľom tunelovej časti bola Skanska BS (bývalé Banské stavby Prievidza). Na stavbe sa ďalej podieľajú Váhostav - tunely a špeciálne zakladania, Dopravoprojekt Bratislava, Infraprojekt Bratislava a Terraprojekt Bratislava. Náklady by mali presiahnuť 3,5 miliardy korún.

Tunel Sitina je definitívne dokončenýTunel Sitina je už po troch rokoch trvania stavebných prác dokončený. Celý diaľničný úsek však má byť hotový až v máji budúceho roka. Tunel tvoria dve samostatné tunelové rúry, každá s dvomi jazdnými pruhmi. Dopravné zaťaženie v dobe spustenia prevádzky bude podľa odhadov prekračovať dvadsaťtisíc

vozidiel denne v oboch smeroch.

Tunel je súčasťou úseku Lamačská

cesta - Staré grunty. Šírka vozovky medzi obrubníkmi je 7,5 m, po oboch stranách budú chodníky meter široké.

V dĺžke 600 metrov sa od juhovýchodného portálu razilo dovrchne so sklonom 1,59 %, ďalej tunel klesá so sklonom 2,35 %.

Fakty o tuneli Sitina

Dĺžka tunela 1440 metrov.

Náklady viac ako 3,5 miliardy korún.

V západnej rúre je 1189 metrov razených a 251 metrov hĺbených z povrchu. Vo východnej rúre je 1159 metrov razených a 256 metrov hĺbených. Trasa 1,5-kilometrového tunela vedie relatívne plytko pod povrchom, maximálne 30 metrov, na niektorých miestach okolo 10 metrov.

Má päť únikových ciest, každých 150 metrov je výklenok s núdzovým telefónom, každých 90 metrov výklenok s hydrantom.

Vozovka je široká 7,13 metra, po obidvoch stranách sú metrové chodníky.

Rúry sú prepojené únikovými chodbami na piatich miestach, z toho jedno zväčšené pre prejazd vozidiel záchranných služieb.

V každej tunelovej rúre sa nachádza jeden núdzový záliv v dĺžke 40 m.

Vetranie je pozdĺžne pomocou prúdových ventilátorov.

FOTO


Tunel Sitina začali raziť na jeseň 2003 zo strany Mlynskej doliny v blízkosti bývalého vchodu do zoo. Pred rokom 11. marca bola slávnostná prerážka tunela - dve skupiny razičov, ktoré postupovali z oboch strán, sa stretli pod tabuľou s baníckym pozdravom Zdar Boh. Verejnosť sa mohla s postupom prác vrátane už vybetónovaných častí tunela zoznámiť vlani v decembri na dni otvorených dverí. FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 808
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 290
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 032
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 037
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 4 622
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 385
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 462
  8. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 2 355
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  3. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  4. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  5. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  6. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  7. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  8. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 103 650
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 484
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 35 079
  4. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 28 176
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 414
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 782
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 818
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 961
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťZatvoriť reklamu