Le Figaro píše, že nešťastie Bratislavy tkvie v blízkosti iných metropol. FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ |
ol, ako sú Praha, Viedeň alebo Budapešť.
Článok vyšiel v deň návštevy predsedu vlády Mikuláša Dzurindu vo Francúzsku.
Autor tvrdí, že pobyt v Bratislave zanecháva v človeku čudný pocit, akoby nebol nikde. Bratislava je podľa neho hlavné mesto, ktoré neurobilo veľa pre to, aby sa ním stalo, zdá sa, akoby sa za to ospravedlňovalo. "Je to mesto-dedina, ktorá ani nemala čas zvyknúť si na svoje meno," pripomína v tejto súvislosti aj bývalý názov Prešporok.
"Bolo by však hlúpe redukovať Bratislavu na nehmatateľné hlavné mesto nepravdepodobného štátu. Dobré zdravie slovenskej ekonomiky dodáva Bratislave farby prosperity." Autorovi sa síce nepáči most, ktorý oddeľuje katedrálu od hradu, ale inak je mesto podľa neho "skvelo rytmizované epochami baroka, gotiky a secesie", zdá sa, že tu vládne "večný pohyb", a je to "ideálne miesto na prechádzku".
Autor načrtol portrét života v starých bratislavských uliciach, pričom si okrem iného všimol, že je v nich málo starších ľudí. Ich domovom je podľa neho "sovietske" sídlisko Petržalka. Na záver si kladie otázku, či naozajstná Bratislava nie je práve v tejto štvrti, ktorá "sa cez Dunaj pozerá, ako sa malé centrum snaží zvyknúť si na oblek hlavného mesta krajiny novej Európy", ktorý je mu trochu veľký.