Mesto chce začať s výstavbou nosného dopravného systému čo najskôr, je však neisté, či to stihne do decembrových komunálnych volieb. Povedala to hovorkyňa magistrátu Eva Chudinová.
Nosný systém, čiže rýchloelektrička, ktorá by mala spojiť Petržalku s centrom mesta cez Starý most, je medzi prioritami mesta do konca tohto roka. Tie mestskí poslanci schválili ešte v roku 2004 a mesto si na ne aj vzalo vyše trojmiliardový úver z Dexia banky. V rozpočte na tento rok z toho ide na nosný systém 120 miliónov.
Podľa mesta sa stále čaká na vyjadrenie ministerstva životného prostredia. "Až potom môžeme začať s prípravou dokumentácie na stavebné konanie," povedala Chudinová. Stavbu bude povoľovať stavebný úrad Petržalky aj Starého Mesta.
Ministerstvo však zatiaľ posudzuje štúdiu dopadov stavby na životné prostredie, ktorú muselo mesto vypracovať. Súčasťou posudzovania je zbieranie názorov verejnosti, posúdenie toho, čo o dopadoch stavby tvrdí mesto, výsledkom je konečné stanovisko minsterstva.
"Negatívne podnety od občanov sme za ten čas nedostali. Prekáža im len zvýšená hlučnosť," povedala Dana Gregorová z tlačového oddelenia ministerstva. Podľa nej prebieha všetko časovo podľa zákona. Teraz sa vyberá posudzujúci, ktorý by mal celú dokumentáciu komplexne vyhodnotiť.
Ministerstvo požiadalo mesto vlani v máji o takzvané veľké hodnotenie. To je časovo, ale aj finančne náročné. Ministerstvo zdôvodňuje svoj postoj tým, že trasa električky má viesť cez najväčšie slovenské sídlisko a s jej výstavbou súvisia závažné problémy.
"Mesto správu odovzdalo 11. augusta, ale tá nezodpovedala rozsahu vyplývajúcemu zo zákona," povedala Gregorová. Dopracovanú správu predložilo mesto 4. januára.
O metre sa začalo hovoriť už pred tridsiatimi rokmi pri projektovaní Petržalky, malo ísť o ťažké metro sovietskeho typu. V roku 1985 postavili južnú radiálu z Petržalky, kde sa plánovalo aj depo. Po revolúcii sa začali objavovať alternatívy výstavby ľahkého metra. V marci 2003 sa ukázalo, že mesto nebude mať peniaze na výstavbu metra.
V októbri 2003 mestskí poslanci schválili prípravu variantu koľajová doprava. Celá stavba by mala stáť do piatich miliárd korún a stavať by ju mali vyše dvoch rokov. Trať rýchlodráhy pravdepodobne povedie z Janíkovho dvora na juhu Petržalky popri Draždiaku cez Háje, Bosákovu, Einsteinovu a Viedenskú cestu a cez Dunaj na Šafárikovo námestie. Hovorilo sa o troch variantoch vedenia trasy - povrchovom, nadúrovňovom a polozapustenom. Na rýchlodráhe by mali premávať odhlučnené, nízkopodlažné električky, ktoré môžu dosiahnuť rýchlosť 80 kilometrov za hodinu.
Po Starom moste potom už nebude premávať iná doprava. Mesto pritom vlani tvrdilo, že most ostane aj pre autá. To bude znamenať opätovné zmeny v linkovaní autobusov v Petržalke.
Stavby pred voľbami
V poslednom čase sa množia veľké investičné akcie mesta. Vedenie samosprávy si ich naplánovalo do konca tohto volebného obdobia. Sú medzi nimi najmä dopravné stavby:
- Most Apollo a s ním súvisiace práce, napríklad rekonštrukcia križovatky Miletičova - Košická
- oprava električkovej trate od tunela po Blumentál
- rozšírenie nábrežia od PKO po Nový most
- svetelné križovatky, napríklad Karloveská - Devínska
- rekonštrukcia Hlavného námestia
- revitalizácia Železnej studienky
- vodná priekopa pod Michalskou
- rekonštrukcia Starej radnice a Klarisiek (lin)