Mesto bude čoskoro potrebovať nové plochy na šport a rekreáciu. Kuchajda a Zlaté piesky sú síce počas dobrého počasia v lete plné, ľuďom však už dnes nestačí len opaľovať sa alebo kúpať, prípadne zahrať si volejbal či tenis. Pri oddychu chcú nájsť aj ...
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Štúdiu Nové Lido vypracoval autorský koletív, ktorý sa podpísal aj pod štúdiu Jarovského ramena. Celý priestor architekti rozdelili do niekoľkých základných sektorov.
Sektor A – Soví les
Územie južne od Prístavného mosta je zaujímavé z hľadiska ochrany prírody. Celý sektor je bez zástavby určený na pešiu turistiku, cykloturistiku a hypoturistiku.
Priestor navrhnutého ramena Lida s kúpeľným ostrovom medzi hrádzou a riekou Dunaj je určený na rekreačný pobyt pri vode a na nej. Plánujú sa tu prírodné pláže, ale aj kúpalisko s umelými bazénmi.
Medzi ramenom Lida a severnou časťou Starohájskeho ramena môže byť plne vybavený prístav pre malé motorové plavidlá, krátkodobé prístavisko, prístavisko pre výletné lode, areál lodeníc pre rekreačných a športových veslárov a kanoistov, stanový kemp pre cyklistov.
Sektor D – Centrum Mamateyova
Ide o miesto mimo inundácie na druhej strane Dolnozemskej cesty, kde sa navrhujú obchody a služby, centrum voľného času, hotel a garáže. Bude slúžiť ako vybavenostné zázemie pre areál Lida, pre turistov využívajúcich medzinárodnú cyklistickú trasu na hrádzi. S areálom Lida je centrum spojené pešou a cyklistickou lávkou ponad Dolnozemskú cestu.
Sektor E – Mestský lesopark
Na ostrove ohraničenom Starohájskym ramenom sa predpokladá postupná premena územia na mestský lesopark určený na rekreáciu v prírodnom prostredí. Sieť chodníkov a čistiniek doplnia oddychové altánky, ihriská, preliezky pre deti, hudobný altánok a vyhliadková veža.
Autorský kolektív: Ing. Ján Ďuga, Ing. arch. Juraj Fecanin, Ing. arch. Dušan Krampl, Ing. arch. Henry Kupec, Ing. arch. Juraj Uličný.
Mesto bude čoskoro potrebovať nové plochy na šport a rekreáciu. Kuchajda a Zlaté piesky sú síce počas dobrého počasia v lete plné, ľuďom však už dnes nestačí len opaľovať sa alebo kúpať, prípadne zahrať si volejbal či tenis. Pri oddychu chcú nájsť aj iné služby, napríklad zábavu, fitnescentrá a masáže, kultúrne podujatia alebo netradičný šport. Chýbajú tiež kryté haly, kde by sa mohlo športovať v zime. Urbanisti magistrátu preto v novom územnom pláne pripravili návrhy na vznik nových športových a rekreačných centier.
Ako povedal Gabriel Čech z oddelenia územného rozvoja mesta, cieľom je tiež dosiahnuť, aby Bratislavčania cez víkend neutekali preč z mesta, ale aby v jeho blízkom okolí našli všetko potrebné na relax.
Koncepcia rozvoja nových športovísk je založená na dvoch fenoménoch Bratislavy – na rieke Dunaj aj ako medzinárodného veľtoku – a na horskom masíve od Devínskej kobyly cez Kačín, Kamzík až po hydrometeorologickú stanicu na Malom Javorníku. Bratislava sa pomaly nasycuje obchodnými centrami a polyfunkčnými domami, ďalšia možnosť pre investorov je práve rekreácia a šport. Rieka Dunaj a jej okolie poskytuje pre investorov výbornú príležitosť. Mesto rokuje s podnikateľmi, konkrétny zámer ešte nevznikol. Čaká sa aj na schválenie návrhu územného plánu poslancami mesta. Dnes sa už pol roka realizuje projekt mestskej časti Staré Mesto pri Lafranconi.
Devín
Naplánovaný je boom v okolí hradu Devín. Dunaj a Morava poskytujú nové možnosti na rozšírenie vodných športov, ale aj pre súkromné jachty. Brehy oboch riek zase dovoľujú rozšíriť a dobudovať cyklistické chodníky. Chránená flóra v tejto lokalite by sa mala vystaviť a zviditeľniť.
Dominantou Devína je nesporne hrad. Jeho okolie môže poslúžiť ako miesto pre kultúrne akcie. Už niekoľko rokov zaznieva otázka, čo so starým amfiteátrom pod hradom. Prejavilo oň záujem niekoľko investorov, stratili však záujem, pretože nenašli architekta, ktorý by vedel naplniť koncepciu magistrátu. Na mieste pôvodného by mohol stáť nový amfiteáter, ktorý by odstránil hluk z plávajúcich lodí, zabraňoval oslneniu divákov. Vízia spracovateľa územného plánu predpokladá spojenie amfiteátra s novým národným divadlom výletnými a zábavnými loďami s možnosťou využiť malé javiskové formy priamo na lodi. V predpolí hradu vzniká zaujímavý projekt rekreácie na koňoch.
Karloveská zátoka
Revitalizácie sa dočká aj Karloveská zátoka, najmä jej brehy a lodenica. Dnešné houseboaty sú už postaršie a nevyzerajú lákavo. Aj okolie zo strany Karlovej Vsi sa stáva často miestom, kam sa načierno ukladá odpad. Oproti zátoke by mal vzniknúť nový vodný kanál, ktorý by okrem športového využitia slúžil aj ako ochrana proti povodniam. Trasoval by sa pozdĺž diaľnice a cez Jarovské rameno sa vracal späť do Dunaja. V jeho okolí môže vzniknúť sústava jazier na kúpanie, ktoré nebudú spojené priamo s kanálom.
Význam takéhoto riešenia by spočíval v jedinečnom spôsobe ochrany a tvorby dunajskej vegetácie. Jazerá bude napĺňať čistejšia podzemná voda. Na kúsku územia by sa tak dosiahol jedinečný efekt, vedľa seba by sa využívala dunajská voda s podzemnou. Územie má aj ďalšie rezervné plochy, ktoré sa stanú aktuálnymi po vstupe Slovenska do Európskej únie.
Lafranconi
Ďalším územím, kde sa už pred rokom začali prvé stavebné práce, je okolie FTVŠ pri Lafranconi. Projekt pripravila mestská časť Staré Mesto v spolupráci s Univerzitou Komenského. Vzniká tu rekreačno- -oddychová zóna pre obyvateľov Starého Mesta a Karlovej Vsi. Súčasťou zóny bude viacúčelové ihrisko, priestor pre korčuliarov, cyklotrialistov a pozemný hokej a vyhradené plochy na opaľovanie.
Lido
Na mieste kedysi najnavštevovanejšieho kúpaliska Lida čoskoro vyrastie Most Košická. Nové Lido vznikne v modernej podobe neďaleko Prístavného mosta. Povodie Dunaja už začalo s úpravou brehov. Na Lide sa bude predovšetkým oddychovať, kúpať a slniť.
Jarovské rameno
Rameno sa stane miestom medzinárodného významu. Už dnes tam existuje veslárska dráha s olympijskými parametrami. V území sa ponechala rezerva pre atletický štadión na medzinárodnej úrovni. Na zábavu a oddych budú slúžiť aquaparky. Rameno budú využívať nielen vrcholoví športovci, ale i rekreační vodáci. Súčasťou projektu je aj zimný štadión, tenisové kurty, ihriská, squash a bowling či časť so službami, ako sú fitness, masáže.
Čunovská zdrž
Na areál vodných športov bola pred piatimi rokmi vypracovaná štúdia. Ako však povedal Gabriel Čech, bola bojazlivá. Priestoru pridáva na význame aj poloha v blízkosti Maďarska a Rakúska. Preto sa na medzinárodnej úrovni bude aj riešiť. Ide tadiaľto medzinárodná cyklistická trasa, jej riešenie bude doplnené o trasy, ktoré by umožňovali odbočiť do voľnej prírody.