FOTO |
Predstaviť slávneho renesančného maliara Leonarda da Vinciho (15. 4. 1452 - 2. 5. 1519) ako inžiniera a architekta sa podujalo Slovenské národné múzeum prostredníctvom medzinárodnej výstavy Leonardo da Vinci, zvedavý génius. Expozíciu nachádzajúcu sa na treťom poschodí Bratislavského hradu tvorí vyše 60 originálov listov z diela Codex Atlanticus.
Leonardo začal počas života písať viacero kníh z rôznych oblastí svojho skúmania. Známe sú štúdie O lete vtákov, O pohybe a meraní vody, O maliarstve, O perspektíve a proporciách, ale aj anatomické štúdie a vynálezy.
Po Leonardovej smrti vo Francúzsku zdedil rukopisy majstra jeho obľúbený žiak Francesco Melzi d' Eril. Rukopisy opatroval, ale po jeho smrti sa vzácne listy s nákresmi stratili a časť z nich zmizla navždy. V druhej polovici 16. storočia sa tie, ktoré zostali, dostali do rúk Pompeovi Leonimu, sochárovi, zberateľovi a obdivovateľovi Leonarda da Vinci. Tisícky da Vinciho listov zostavil do dvoch objemných kódexov. Vychádzali vo vydavateľstve Hoepli v rokoch 1894 - 1904, dnes sa nachádzajú v zbierkach významných svetových galérií, ale aj u súkromných zberateľov, napríklad Billa Gatesa.
Okrem listov z kódexu je na výstave asi 50 modelov Leonardových strojov, skonštruovaných v päťdesiatych rokoch 20. storočia na pôde jeho múzea vo Vinci. Napríklad "sarniornitottero" je vetroň podobný dnešnému rogalu, je tu padák, potápačský skafander, tank v tvare korytnačky s delami po obvode i hodiny, ktoré okrem bežného času ukazujú aj čas slnečný - teda rok, a mesačný - čosi vyše 27 dní.
Nemenej zaujímavé sú doteraz takmer neznáme mechanické štúdie, skice o architektúre či štúdie o lietaní, state o matematických a gramatických štúdiách či o jeho práci zabávača - autora noviel a hádaniek. Chýbať nebudú ani zaujímavosti o súkromnom živote Leonarda. Výstava potrvá do 15. septembra. (mi)
Leonardo da Vinci, zvedavý génius je názov výstavy, ktorú dnes slávnostne otvoria na Hrade, verejnosti bude prístupná odzajtra. Okrem vzácnych da Vinciho rukopisov sú na výstave aj modely jeho strojov. FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ |