Mestskí poslanci budú dnes opäť rokovať o návrhoch na predaj dvoch mestských pozemkov na výstavbu obchodov Lidl. Na decembrovom zastupiteľstve predaj týchto pozemkov poslanci zamietli. Lidl chce postaviť hypermarkety v Karlovej Vsi na Karloveskej ulici .
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Mestskí poslanci budú dnes opäť rokovať o návrhoch na predaj dvoch mestských pozemkov na výstavbu obchodov Lidl. Na decembrovom zastupiteľstve predaj týchto pozemkov poslanci zamietli. Lidl chce postaviť hypermarkety v Karlovej Vsi na Karloveskej ulici a v Ružinove na Gagarinovej. Zatiaľ v Bratislave funguje sedem Lidlov, ďalší otvoria tento týždeň na Hodonínskej ulici.
Mestský pozemok v Karlovej Vsi sa nachádza medzi výškovou budovou oproti Riviére a benzínovou pumpou. Túto lokalitu považujú Karlovovešťania za parčík. Okrem mestského pozemku ho tvoria susedné pozemky, ktoré patria súkromným spoločnostiam a rastie na nich ďalších vyše 150 drevín.
O povolenie na výrub 266 stromov v tejto lokalite požiadala spoločnosť Lidl, ktorá tu plánuje postaviť hypermarket. Mestská časť Karlova Ves žiadosť zamietla. Proti rozhodnutiu sa Lidl odvolal na obvodnom úrade životného prostredia. Ten vec vrátil späť na nové konanie mestskej časti, takže rozhodnutie o výrube bude na starostovi Bistríkovi Hollom.
V návrhu je cena za pozemok stanovená na necelých 12 milónov.
Na Gagarinovej ulici má spoločnosť záujem o pozemky, na ktorých plánuje vybudovať parkovisko, ulice a chodníky k predajni. Tá má stáť na susedných pozemkoch, ktoré už Lidlu patria. Na jednom z nich je tiež vyše 50 stromov. S ich výrubom mestská časť Ružinov súhlasila.
S tým nesúhlasia ochranári. "Tento pozemok je v územnom pláne označený ako verejná zeleň a táto funkcia zostáva nezmenená aj v návrhu nového územného plánu," povedala Katarína Šimončičová z výboru ochrancov prírody a krajiny. Lidl chce pozemky na Gagarinovej od mesta kúpiť za cenu tritisíc korún za meter štvorcový - celkom za vyše sedem miliónov korún.
Proti obom predajom a stavbe Lidlov protestujú aj niektorí občania Karlovej Vsi a Ružinova, ktorí iniciovali aj petíciu. Argumentujú tým, že výrub stromov negatívne ovplyvní životné prostredie, v ktorom žijú. "Naviac potravinových obchodov máme v okolí dosť, nepotrebujeme tu ďalší," hovorí Viera Kolenčíková za ružinovskú petíciu.
Proti novým Lidlom v týchto lokalitách sú aj konatelia spoločnosti Samoška, ktorá v týchto lokalitách vlastní potravinové predajne Rema 1000. Obávajú sa, že takáto konkurencia ich poškodí. Obrátili sa aj na primátora Ďurkovského, ten im však odpovedal, že konkurencia je súčasťou dnešného obchodného prostredia.
Ako sa žije jednej z menších samoobslúh na Mlynarovičovej ulici, oproti ktorej pribudol Lidl na jeseň minulého roku, sme sa spýtali konateľa spoločnosti, ktorá potraviny a pekáreň Kvások vlastní, Jozefa Kordoša. "Predtým, ako otvorili Lidl, sme mali asi 1600 zákazníkov denne, potom číslo kleslo na 1200, ale teraz na jar sa už opäť zvýšilo na 1400. Úbytok zákazníkov na jeseň viac ako otvorenie Lidlu spôsobilo to, že dopravný podnik menil dopravu a zrušil zástavku, ktorá bola rovno pod obchodom," povedal Kordoš. Dodal, že si myslí, že si s Lidlom navzájom nekonkurujú. "My predávame tovar známych značiek a výrobcov, zatiaľ čo Lidl sa zameriava na iný druh. Myslím, že máme aj iných zákazníkov."
Lidl má v súčasnosti v Bratislave predajne na Vrakunskej, Račianskej, Betliarskej, Furdekovej, Jiráskovej, Saratovskej, Trenčianskej, ôsma pribudne na Hodonínskej ulici. (japa)