avy boli takéto nálezy už aj v Poprade a Trnave.
Kým v niektorých predchádzajúcich prípadoch bolo množstvo ortuti minimálne, tentoraz išlo asi o dva decilitre striebristej kvapaliny v šálke. Robotníci pracujúci na neďalekej stavbe našli ortuť už pred troma týždňami, ale nález ohlásili až včera po správach v médiách. "Nič zvláštne som nevidel. Zrejme to tam dal niekto z obyvateľov domu," povedal zamestnanec potravín, ktoré sídlia priamo v paneláku.
Ani jeden z robotníkov vraj s látkou neprišiel do priameho kontaktu. "Aj napriek tomu ich zdravotníci vyšetrili a poučili ich, čo robiť, ak sa im zdravotný stav zmení," povedala hovorkyňa hasičského a záchranného útvaru mesta Silvia Balázsiková.
Na miesto nálezu prišlo13 hasičov, dva hasičské vozy a jedno auto so zdravotníkmi. Hasiči nechali zreagovať látku s mletou sírou a vzniknutú zmes odovzdali polícii, ktorá sa týmto prípadom bude ďalej zaoberať. Celú pivnicu hasiči skontrolovali, viac podozrivej látky už nenašli.
Podľa polície sa bratislavské prípady vyšetrujú osobitne. Či navzájom súvisia, ukáže až ďalšie vyšetrovanie. "V piatom okrese, do ktorého patrí Petržalka, sme však zriadili špeciálny vyšetrovací tím," povedala policajná hovorkyňa Tatiana Kurucová.
Prvý raz našli ortuť 7. apríla na školskom ihrisku na Nobelovom námestí. Bolo to približne pol až trištvrte kila vyliatej ortuti, do kontaktu s ňou prišlo osem detí, ktoré sa podrobili lekárskej prehliadke. Podľa riaditeľa základnej školy, ku ktorej ihrisko patrí, podala škola trestné oznámenie na neznámeho páchateľa za všeobecné ohrozenie.
Neskôr sa našla ortuť minulú sobotu na Zadunajskej a Rovniankovej ulici. Ďalšie dva prípady sa vyskytli v pondelok takisto na Nobelovom námestí. Rozliatu ortuť našli dvaja školáci neďaleko tej istej školy, na dvore ktorej sa našla rozptýlená táto látka 7. apríla. Išlo o množstvo približne z jedného teplomera. Školákov takisto prezrel lekár. (lin, tasr)
Fakty o ortuti
Ortuť je striebrolesklá prchavá kvapalina a je jediným kovom, ktorý je pri bežnej teplote kvapalný. Ortuť je toxická, jej organické zlúčeniny sú ešte toxickejšie. Už aj výpary ortuti poškodzujú obličky, nebezpečná je pri požití. Má schopnosť sa koncentrovať v morských živočíchoch i v tele človeka a viesť k toxickým prejavom s poškodením mozgu i periférnych nervov.
Príznakmi akútnej otravy sú kovová chuť, bolesť brucha, malátnosť, vracanie. Chronická otrava sa prejavuje poškodením centrálneho nervového systému, výskytom psychických zmien, nespavosťou, poškodením štítnej žlazy a reprodukčných orgánov.
V prírode je ortuť rozptýlená vo voľných kvapôčkach v horninách, ako je rumelka. Pre pravidelnú rozťažnosť sa ňou plnia teplomery, manometre a nanometre. Ortuťové lampy sú zdrojom ultrafialového svetla používaného v horských slnkách. Jej zlúčeniny sa používajú napríklad pri výrobe elektród či rozbušiek. (lin)