Pri odbornej prehliadke studne objavenej na Župnom námestí sa do hĺbky 14 metrov spustila kamera, neskôr studňu preskúmal potápač. FOTO - SITA |
z piatkovej prehliadky studne v blízkosti kostola trinitárov, počas ktorej sa do studne spustil potápač aj špeciálna kamera.
Zaujímavé je, že 14-metrová studňa je stále živá - je v nej voda. "Napája ju podzemný prameň. Je to jeden z troch prameňov, ktoré tiekli z napájadla na mieste, kde dnes stojí kostol kapucínov," povedal Štassel. V ďalšom postupe sa bude podľa neho skúšať výdatnosť prameňa - voda zo studne sa odčerpá a počká sa, za aký dlhý čas sa opäť naplní. Potom sa bude ešte skúmať dno studne. "Je tam veľa stavebného odpadu," hovorí Štassel.
Po ukončení prieskumu sa studňa staticky upraví, vyspáruje a prekryje tak, aby sa dalo do nej nielen pozerať, ale aj počuť šplechot vody. "Urobíme z nej súčasť oddychovej zóny s lavičkami, ktorá vznikne v rámci pešej zóny po rekonštrukcii električkovej trate. Večer by mala byť osvetlená aj spod hladiny," povedal architekt Ľudovít Urban, ktorý je autorom návrhu prezentácie studne.
Pamiatkari mali viacero teórií, čo sa týka účelu, na ktorý studňa slúžila. "Najpravdepodobnejšie je, že verejnú studňu použili trinitári pri výstavbe svojho kláštora v 18. storočí," povedal Štassel. Okrem stredovekého muriva sa totiž našla baroková podmurovka, to znamená, že studňa bola neskôr prehĺbená. "Ľudia sa snažili vysúšať napájadlo, a trinitári potrebovali vodu na stavbu, studňu teda prehĺbili."
Studňa je jednou z množstva stredovekých verejných zdrojov vody, ktoré sa v meste nachádzali každých 30 metrov, najbližšie boli dve na Obchodnej ulici. Okrem toho boli studne aj vo dvoroch domov. Niektoré boli zasypané, iné len preklenuté a zakryté vrstvami dlažby, betónu a asfaltu. Taký je aj prípad studne na Župnom námestí.