Vo vynovenom Farmaceutickom múzeu je zatiaľ prístupná len prvá miestnosť, ostatné dá mesto postupne tiež zrekonštruovať. FOTO SME - PAVOL MAJER |
Podľa primátora Andreja Ďurkovského je expozícia síce malá, svojím významom však dopĺňa ostatné expozície Múzea mesta Bratislavy. Jeho riaditeľ Peter Hyross očakáva najmä návštevníkov spomedzi zahraničných turistov, pre ktorých pripravili informačné letáky vo viacerých svetových jazykoch. Atraktivitu múzea má v budúcnosti zvyšovať aj jeho prepojenie s Michalskou priekopou, v ktorej bude čitáreň.
Farmaceutické múzeum má verejnosti predstaviť históriu a vývoj farmácie do 18. storočia. Nachádza sa v barokovom dome z 2. polovice 18. storočia, interiér je zariadený v empírovom slohu, doplnený barokovou a klasicistickou výzdobou.
Návštevníci tu nájdu dobové ručné váhy, nádoby na uchovávanie liečiv zo skla, dreva, porcelánu, z modranskej a holíčskej majoliky a viaceré farmaceutické pomôcky. V miestnosti je obnovená dlažba, neskorobaroková maľba na klenutom strope.
Múzeum sa považuje za ojedinelú expozíciu, ktorá sa bohatosťou zbierkového fondu radí k európskym unikátom. Mesto začalo múzejnú časť budovy rekonštruovať v januári tohto roku ako jednu zo svojich priorít, náklady na obnovu dosiahli 12 miliónov korún.
Pred siedmimi rokmi magistrát prenajal dom s požiadavkou, že historická lekáreň, ktorá je jeho súčasťou, zostane naďalej k dispozícii múzeu. Nájomca prišiel v roku 2001 so zámerom objekt zrekonštruovať, múzeum sa preto dočasne vysťahovalo. Všetky predmety sa zrevidovali, zabalili a uložili do náhradného depozitu. V júni 2004 mesto objekt predalo, proces uzatvárania kúpnej zmluvy trval až do jesene, mesto spoluvlastníctvom na objekte zabezpečilo existenciu múzea. (dot, sita)