Primaciálne námestie v Bratislave. FOTO SME - PAVOL MAJER |
Všetky tri strany tvrdia, že tí ostatní nechcú pri tvorbe zákona spolupracovať.
"Napriek mojej snahe ešte z pozície starostu Petržalky byť členom pracovnej skupiny na prípravu nového zákona sme prizvaní neboli. Situácia sa nezmenila," povedal župan Vladimír Bajan, ktorého zvolili do funkcie vlani v decembri.
"Postup prác na zákone sa zdržuje. Mesto nemá na príprave zákona záujem," tvrdí Valéria Reháčková, tajomníčka združenia starostov mestských častí. "Príprava zákona pokračuje," reagovala za mesto hovorkyňa magistrátu Eva Chudinová. Primátor Andrej Ďurkovský však podľa nej nepredpokladá, že by sa návrhom mohol ešte v tomto volebnom období zaoberať parlament. Starostovia by to, naopak, stihnúť chceli.
Zákon o Bratislave je potrebný, na tom sa zhodnú všetky strany. Druhé najväčšie mesto Košice už nový zákon má, no Bratislava je stále na tom tak ako počas federácie, keď nebola hlavným mestom samostatného štátu. Táto téma by mala odznieť aj na rokovaní rady ZMOS, ktoré bude tento týždeň.
Problémom sú peniaze a majetok. Podľa ZMOS by sa malo nájsť systémové riešenie finančného vzťahu Bratislavy a štátu. Kraj a mesto sa zasa už v minulosti sporili o daň z motorových vozidiel. Hoci sa výnos z tejto dane z veľkej časti vyprodukuje v Bratislave, dostáva ho celá župa, teda aj tri ďalšie okresy. Cesty v hlavnom meste sú v zlom stave a bratislavskí vodiči tak doplácajú na zvyšok kraja.
Primátor Andrej Ďurkovský je preto zajedno so starostami, že Bratislava by sa mala stať samostatným krajom. Proti tomu vystúpili primátori troch okresných miest Senca, Malaciek a Pezinka, ako aj predchádzajúci župan Ľubo Roman.
Nový župan sa k tomuto bodu nevyjadril, hoci podľa vlastných slov vníma snahy mesta o osamostatnenie. "Keďže mi doteraz nie je známa posledná pracovná verzia návrhu zákona, neviem sa k nemu vyjadriť," povedal Bajan.
Mestské časti a mesto vzájomne nechcú ustúpiť v otázke delenia majetku. Primátor je proti návrhu starostov, aby sa majetok mesta rozdelil 17 mestským častiam. Starostovia napríklad tvrdia, že sa im neoplatí investovať do opravy školských budov, ktoré majú len v správe od mesta.
Dnes mestské časti hospodária s majetkom mesta, ale majú aj svoj vlastný. "Som za to, aby sa súčasný stav zakotvil v novom zákone," povedal Ďurkovský. Starostovia si myslia, že v tejto otázke bude treba vyjednávať. "Je jasné, že spor tu je. Na ťahu je magistrát," povedala Reháčková. (lin)