Bratislava 21. apríla (TASR) - Prestížnu Cenu primátora Bratislavy na rok 2006 slávnostne udelil v piatok večer v Primaciálnom paláci Andrej Ďurkovský piatim osobnostiam a hudobnému súboru súrodencov Jendruchovcov.
Za celoživotné dielo krasokorčuliarskej trénerky a vychovávateľky svetového formátu si laureátsku cenu prevzala Hilda Múdra. Miniatúrnu sošku Rolanda dostal aj nevidiaci Ján Ivan Zajac za mimoriadny príklad odvahy, vytrvalosti, optimizmu a osobnej statočnosti v boji s nepriazňou osudu hendikepovaného človeka. Knihovníka Tibora Trgiňu ocenili za vynikajúce celoživotné pôsobenie pedagóga a odborníka v oblasti knihovníctva, aj za mimoriadny osobný prínos k rekonštrukcii Univerzitnej knižnice na moderné kultúrne centrum.
Vokálno-inštrumentálny súbor deviatich súrodencov Jendruchovcov z Devínskej Novej Vsi si výročnú cenu vyslúžil za jedinečný prejav krásy a univerzálnosti ich hudby. Šesť dcér a traja synovia Márie a Milana Jendruchovcov sú všestranní hudobníci. Okrem slovenčiny dokážu spievať v anglickom, talianskom, poľskom a nemeckom jazyku. Interpretujú diela Mozarta, Dvořáka, Verdiho, Schuberta a iných starých majstrov, tiež ľudové piesne, muzikálové árie, koledy, chrámové skladby i populárnu a tanečnú hudbu. Súbor vedie otec a za 12 rokov Jendruchovci absolvovali okolo 1200 vystúpení v rôznych krajinách.
Cenu za podnikateľský čin si prevzal stavebný inžinier Ivan Šesták za celoživotné dielo v oblasti stavebníctva, osobitne na stavbách v Bratislave a za príkladné úspechy v transformačnom procese slovenského stavebníctva. Druhou laureátkou tejto ceny sa stala módna návrhárka Lýdia Eckhardtová. Získala ju za originálny príspevok k rozvoju módnej tvorby a módneho priemyslu na Slovensku po roku 1990 i za úspešnú reprezentáciu na módnych prehliadkach doma a v zahraničí. Autorka už 15 rokov patrí k najznámejším tvorcom módneho priemyslu v SR. Za najväčší úspech považuje skutočnosť, že dodnes jej ostali verné všetky zamestnankyne, s ktorými začínala 2. mája 1991.
Na slávnostnom akte odovzdávania cien sa zúčastnilo okolo 200 pozvaných hostí z radov komunálnych politikov, riaditeľov podnikov, umelcov a novinárov. Uskutočnil sa 14. krát a je pokračovaním tradície založenej na bratislavskej radnici v januári 1992 vtedajším primátorom Petrom Kresánkom. Postupne sa z pôvodne kultúrneho podujatia stalo tradičné stretnutie bratislavskej lobby - politikov, diplomatov, umelcov, finančníkov, riaditeľov významných mestských podnikov, bratislavských poslancov a novinárov. Od roku 1993 počas večera primátor udeľuje Cenu primátora hlavného mesta. Jej nositeľom sa môže stať každý občan mesta, ktorý vo svojom odbore celoživotným dielom prispel výnimočným spôsobom k dobru a blahu Bratislavy. Doteraz bolo ocenených 72 Bratislavčanov, medzi nimi Milan Rúfus, Peter Lipa, Július Satinský, Karol Matulay, Ľudovít Rajter, Ivan Chodák, Mária Ďuríčková, Anton Srholec, Jozef Kroner, Emília Vášáryová, Ján Filc, divadlo Astorka Korzo 90, Radošinské naivné divadlo, Eva Krížiková, ale aj reprezentanti menej známych oblastí ľudskej činnosti.
Tohto roku mohli vôbec prvý raz nominovať kandidátov na Cenu primátora aj občania Bratislavy. Od jej založenia je cenou prestížna bronzová soška rytiera Rolanda - miniatúra sochy stojacej na Hlavnom námestí ako symbol hrdosti a svojprávnosti samosprávy mesta. Jej autorom je akademický sochár Bedrich Hofstädter z Bratislavy. Tretíkrát primátor udelil Cenu za podnikateľský počin dvom významným predstaviteľom súkromného sektora, ktorí mimoriadnym spôsobom ovplyvnili v posledných rokoch rozvoj hlavného mesta SR. Autorom tejto ceny je akademický sochár Andrej Margoč.