SME
Nedeľa, 24. január, 2021 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky
ŽIVOTNÝ ŠTÝL, VÝŠKA CENY VSTUPENIEK AJ POČÍTAČE ROZHODUJÚ O TOM, ČI SA VYBERIEME DO KINA, KLUBU, ALEBO SI SADNEME PRED TELEVÍZOR

Do kín sa chodí menej, z premiér ťažia multiplexy

O filmoch sa v súčasnosti veľa píše a hovorí, ale do kín, paradoxne, chodí stále menej návštevníkov. Najhoršie sú na tom ...

Návštevníci multiplexov predstavujú ohraničenú skupinu určitého typu divákov, o "fajnšmekrov" sa rozšíri len počas festivalov. Palace Cinemas v Auparku koncom roka víta návštevníkov Medzinárodného filmového festivalu Bratislava a momentálne tu už druhý deň pokračuje festival Hory a mesto, ktorý potrvá do pondelka.

O filmoch sa v súčasnosti veľa píše a hovorí, ale do kín, paradoxne, chodí stále menej návštevníkov. Najhoršie sú na tom malé kiná, o čosi lepšie kluby a rastúcou návštevnosťou sa môžu pochváliť len multiplexy v Auparku a Poluse. Kým do filmových klubov chodia predovšetkým kinofilní priaznivci, multiplexy navštevujú rodiny s deťmi a mladá "pukancová" generácia.

Multi komfort za vyššie ceny

Multiplexy premietajú počas celého dňa a ich návštevnosť je spojená s nákupom a trávením voľného času. Diváci oceňujú aj kvalitu služieb - premietanie na veľkorozmerné plátna, komfortné sedenie, dobrý zvuk. Nevýhodou je však vyššie vstupné.

Multiplexy sú zaujímavé aj pre zahraničných turistov, pretože poskytujú najväčší výber filmov v pôvodnom znení. Celkovo je však výber orientovaný najmä na premiérové tituly, a tak je návštevnosť multikín ohraničená typickou skupinou divákov.

Do klubov na špecifické žánre

Filmové kluby a samostatné kiná pociťujú pokles divákov z viacerých dôvodov. Premiérový film sa najskôr dostane do distribučných sietí multiplexových spoločností a až o dva-tri mesiace do filmových klubov.

"Klesajúca návštevnosť kín a filmových klubov je zapríčinená aj rozšírenými možnosťami využívania počítačových technológií," uvádza ďalší dôvod Peter Gavalier, dramaturg filmového klubu Nostalgia. "Ale i celkovým trávením voľného času, najmä mladou generáciou, ktorú možno paradoxne označiť za 'obrazovkovú' generáciu," dodáva.

Ernest Húska, konateľ a spolumajiteľ Bioskopu, ktorý prevádzkuje štyri kiná a kluby - Hviezdu, Mladosť, FK Múzeum a kino Zora na Trnávke, vidí problém i v tom, že mládež nie je žiadnym spôsobom vedená k vzdelávaniu v audiovízii. Nevie si vyberať programy a filmy.

To, že návštevníkov kín "pohlcujú" televízne programy, je globálnym problémom všetkých kín. Ich programová štruktúra preto musí byť taká široká a zaujímavá, aby dokázala uspokojiť návštevníkov rôzneho vkusu a veku. Filmové kluby sa zameriavajú na obnovené premiéry, viackrát reprízované filmy alebo na špecificky orientované žánre a profily režisérov.

Kiná zanikajú

Návštevnosť slovenských kín za minulý rok klesla oproti roku 2004 takmer o 20 percent, predalo sa pod tri milióny lístkov. Pod tento fakt sa určite podpisuje aj zánik menších kín.

Kedysi mala každá mestská časť svoje kino, no v posledných rokoch zanikli kiná Odboj v Dúbravke, kino Ymca, Mier, Slovan, Praha, Metropol, Máj na Tehelnej ulici, Obzor, kino vo Vajnoroch a momentálne je ohrozená aj existencia kina Istota v Karlovej Vsi. Priestory kín v Záhorskej Bystrici a v Lamači slúžia hlavne na iné kultúrne podujatia a akcie.

Filmové kluby

Nostalgia

Tento rok mal klub zatiaľ priemernú návštevnosť okolo 50 ľudí, najnavštevovanejšie sú filmy Zlomené kvety (Jarmusch), Štestí (Bohdán Sláma), Šílení (Švankmajer) či Iné svety (Škop). Najväčšiu minuloročnú návštevnosť majú filmy Káva a cigarety (Jarmusch), Zlá vychová (Almódovar), Život je čudo (Kusturica).

FK.IC

Filmový klub v bývalom Charlies Centre na Špitálskej 4 premieta v štyroch kinosálach s digitálnym zvukom, kapacita sál je 399 miest. Návštevníkom vyhovuje aj možnosť občerstvenia v kaviarni a priľahlé parkovisko.

Igric

Filmový klub v Devínskej Novej Vsi nahradil kino Devín. Podľa Milana Gamrata z oddelenia tvorby má Igric priemernú návštevnosť. "Program obsahuje dva komerčné a dva klubové filmy, premietame vo štvrtok a v nedeľu."

Lúky

Filmový klub Lúky na Vígľašskej ulici sa obáva najmä ľahkej dostupnosti premiérových filmov na internete a nelegálneho napaľovania. Do klubu prichádza na jedno predstavenie 20 až 30 divákov.

Kino pod hviezdami

Filmový klub Kino pod hviezdami úspešne funguje od 11. októbra minulého roka v DK Nivy na Súťažnej 18. Dramaturgická štruktúra Kina pod hviezdami pozostáva v prezentácii slovenského profesionálneho a študentského filmu širšej verejnosti. Kino ponúka svoj program dva dni v týždni - v utorok a štvrtok, zameriava sa hlavne na slovenskú tvorbu.

FK 35mm

Novootvorený filmový klub FK 35mm je v budove VŠMU na Svoradovej ulici. Okrem kvalitnej ponuky za nízke vstupné ponúka klub aj rôzne kultúrno-filmové aktivity - prednášky režisérov, konferencie, festival Áčko.

Multiplexy

Orange IMAX

Trojdimenzionálne kino Orange IMAX v nákupnom centre Avion na Ivanskej ceste je podľa prevádzkovateľov ziskové aj napriek drahej 3D technológii. Zatiaľ najväčší divácky úspech majú premietané filmy ako je Divé safari, Hlbiny mora a Mimozemšťania z hlbín.

Palace Cinemas

Pre multikino v nákupnom centre Aupark bol minulý mesiac jedným z najúspešnejších od roku 2003. "Návštevnosť v Palace Cinemas bude vyššia ako minulý rok. Práve sme nasadili pokračovanie animovaného filmu Doba ľadová 2 a každý týždeň prichádzajú filmové premiéry - Mission Impossible 3, Divočina, Da Vinciho kód a Scary movie," hovorí riaditeľka Palace Cinemas Andrea Baisová. Zatiaľ najúspešnejší film je tu Narnia s návštevnosťou okolo 20 000 divákov a Karcoolka - 12 000 divákov.

Istropolis Cinema Centre

Multikino Istropolis Cinema Centre poskytuje takisto štandardné multiplexové vybavenie a program je zameraný na premiérové filmy. Dobrú návštevnosť dosahujú komerčné filmy - Doba ľadová 2, Ružový Panter a Skrotená hora.

Bioscop

Mladosť

Mladosť na Hviezdoslavovom námestí sa vyprofilovala ako kino pre náročného diváka. Podľa Konateľa Biopscopu Ernesta Húsku sa zameriava na národnú kinematografiu. Budúci týždeň to budú holandské filmy, v júni pripravuje Týždeň japonského filmu. Nemá problém s návštevnosťou, má svoju stálu klientelu. Je to najstaršie kino v meste.

FK Múzeum

Klub vznikol v spolupráci s Mestským múzeom. Má kapacitu 72 divákov a je to nekomerčné kino. Okrem platených programov pripravuje aj propagačné akcie - túto nedeľu to bude premietanie dokumetov o starej Bratislave.

Hviezda

Kino potrebuje zmeniť celkovú štruktúru, kapacita 750 miest je nevyužitá, návštevnosť je nízka. Podľa Húsku v budúcnosti plánujú zmeniť toto kino na cityplex Chcú tu vybudovať niekoľko menších premietacích sál.

Kino Zora na Trnávke

Je to jedno z posledných malých kín v okrajových častiach mesta, premieta len cez víkendy.

ZaujímavéTakmer 80 percent slovenských filmových divákov chodí do multikín v Bratislave. Návštevnosť kín oproti Európe a USA u nás, naopak, klesá. Od roku 1990 bolo na Slovensku zrušených takmer 250 kín a do tých, čo zostali, chodí o 11 miliónov divákov menej.

Dôvodom vysokého poklesu návštevnosti kín nie je len ich zánik, ale aj žánrová ponuka, technická kvalita predstavení, ceny vstupeniek - v Bratislave je to priemerne 129 korún, a "papučová kultúra", teda vysedávanie potencionálnych návštevníkov kín pred televízorom či videom.

Najočakávanejšie tituly roka

Začiatkom februára mal premiéru film Mníchov v réžii Stevena Spielberga, ktorý vyvolal búrlivé reakcie už pred premiérou. Na jednej strane sa považuje za najhorúcejšieho kandidáta na Oscara, na druhej strane sa ozývajú protestné hlasy proti Spielbergovmu pohľadu na izraelskú odvetu za teroristický útok Palestínčanov, ktorý sa uskutočnil v roku 1972 počas olympijských hier v Mníchove.

Životopisná dráma Walk the line mala premiéru začiatkom februára. Joaquin Phoenix v snímke Jamesa Mangolda stvárňuje slávneho hudobníka Johnnyho Casha, jeho partnerku Reese Witherspoonová. Príbeh zaznamenáva Cashovu životnú cestu od začiatkov na farme v Arkansase až po oslnivú kariéru, ktorá sa zrodila v memphiskom štúdiu Sun Records.

Syriana mal premiéru začiatkom marca. George Clooney stvárňuje hlavnú postavu trileru. Príbeh nakrútený podľa knihy bývalého agenta CIA Roberta Baera s názvom Nevidieť zlo: skutočný príbeh vojaka vo vojne CIA proti terorizmu, sa orientuje na machinácie vo vysokej politike spojené so Stredným východom. Režisér filmu Stephen Gaghan je držiteľom Oscara za scenár k filmu Traffic - aféry (bez)mocných.

Režisér Zamilovaného Shakespeara John Madden prichádza s filmom Dôkaz, ktorý prirovnávajú k Howardovej snímke Čistá duša. Snímka je adaptáciou divadelnej hry Davida Auburna (získala Pulitzerovou cenu) a rozpráva príbeh o výnimočnom matematikovi s psychickou chorobou. Hlavné úlohy stvárnili Anthony Hopkins, Gwyneth Paltrowová a Jake Gyllenhaal, v našich kinách mal film premiéru včera.

Možno najočakávanejším komerčným titulom roku 2006 je filmová adaptácia bestselleru Dana Browna Da Vinciho kód (na snímke), do našich kín príde 18. mája. Nakrúcanie kontroverzného príbehu v réžii Rona Howarda s Tomom Hanksom a Audrey Tautouovou v hlavných úlohách sprevádzali protesty cirkevných predstaviteľov, ktorí už pri vydaní Brownovho románu poukazovali na to, že prekrúca udalosti Nového zákona.

Anketa

Keď do kina, tak vraj na oddychové filmy

Dušan Cinkota, herec: "Naposledy som bol na premiére filmu Mr. & Mrs. Smith. Na kino nemám čas."

Katarína Hasprová, herečka: "Do kina nechodím často. Ani neviem, čo som naposledy videla. Určite by som však chcela ísť na film Štestí, ktorý dostal tak veľa Českých levov."

Andy Kraus, herec, moderátor: "Do kina chodím pomerne často, hlavne so synom. Takže sme za posledný rok videli všetky animované filmy ako Doba ľadová, Karcoolka či Madagaskar."

Peter Šramko, starosta mestskej časti Lamač: "Do kina chodím len tak striedmo, naposledy som bol s manželkou na 3D filme Space Station."

Anna Zemanová, starostka mestskej časti Vajnory: "V podstate chodím väčšinou na 'odľahčené' filmy, pri ktorých sa dá oddýchnuť."

Ivana Christová, modelka: "Kino mám veľmi rada, no nemám veľa času, takže som v ňom nebola možno aj pol roka, ani si nepamätám, čo som videla naposledy. Ale s dcérou by som chcela ísť na Dobu ľadovú 2."

Ceny vstupeniek

Istropolis Cinema Center - dospelí 169 korún, študenti 139 korún, deti 109 korún

Art Palace / Aupark - dospelí 169 korún, študenti 139 korún, deti 109 korún

Kino Tatra - od 79 do 119 korún

Hviezda - 90 až 100 korún

Mladosť - 99 až 119 korún, na klubové filmy pre členov od 60 korún

FK.IC - od 69 korún, členovia klubu 49 korún

Požičovné za VHS a DVD

VHS - od 40 korún

DVD - od 45 korún v automatoch (na šesť hodín, cena sa s počtom hodín zvyšuje)

- od 60 korún v klasických požičovniach (na 24 hodín)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 9. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 4. Hygge ako životný štýl
 5. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 6. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 7. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 8. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 39 420
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 37 615
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 10 374
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 10 344
 5. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 9 006
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 961
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 225
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 938
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 740
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 635
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu