Tento rok má poisťovňa nahlásených už 300 poistných udalostí tohto typu. "Pri starších typoch poistenia bola povodeň automaticky zahrnutá v živelných rizikách; pri novších typoch poistenia záleží od modulu, ktorý si klient vybral," povedala hovorkyňa Lucia Muthová.
Tento rok boli podľa miestneho úradu Devín poškodené hlavne komunikácie, zatopená bola časť cesty na Muránskej ulici, je tu vymleté jadro a asfalt je v zlom stave.
"Na opravu nemáme peniaze, sme v nútenej správe, ale cez obvodný úrad životného prostredia sme požiadali o účelovú dotáciu z rezervy vlády asi vo výške 500-tisíc korún," povedal prednosta miestneho úradu v Devíne Pavol Paštinský.
Škody na súkromnom majetku tento rok neevidujú. "Obyvatelia sa zväčšia prihlásia, až keď príde tretí stupeň povodňovej aktivity, keď na Slovanskom nábreží zaplaví domy alebo priestorov, ktoré tam sú," povedal prednosta.
Títo obyvatelia sú už podľa neho poučení, čo v prípade povodní robiť. "V prvom rade sťahujú svoje nábytky z nižších poschodí, zabezpečené sú vrecia s pieskom, robia sa zábrany." Miestny úrad mal pripravené jutové vrecia s pieskom, počas ohrozenia zasadal hasičský dobrovoľný a záchranný zbor a zasadla aj protipovodňová komisia.
Keďže sa však u nás povodne v posledných rokoch vyskytujú častejšie, Muthová odporúča poistiť si majetok vopred. V súčasnosti viaceré poisťovne pripravujú povodňové mapy, ktoré ukážu, kde záplavy hrozia najčastejšie. Spoločnosti si od máp sľubujú spravodlivejší systém sadzieb poisťovania, tie budú totiž individuálne. (dot)