
Cvičenia na seminári iruji do prebiehali v úplnej tichosti a okrem dýchania, ktoré je pri cvičení mimoriadne dôležité, nebolo počuť vôbec nič. Na snímke je jedno z cvičení, ktoré je súčasťou rozcvičky. FOTO - AUTOR
Moderný človek, ktorý sa chce starať o svoje zdravie a kondíciu, je zahltený novinkami. Nedá sa povedať, že ich účinok nie je pozitívny. Majú však jednu spoločnú vlastnosť – je to všetko „import“ zo zahraničia. Aj na Slovensku však máme jeden unikát – iruji do, súbor cvičení, ktoré vytvoril a už osem rokov úspešne uplatňuje biomedicínsky inžinier Juraj Orság.
Iruji do – zdravie v pohybe
Juraj Orság sa intenzívne venuje karate 18 rokov. Skúšal aj jogu, chi-kung, wu šu a ďalšie smery bojových či liečiteľských umení. „Uvedomil som si, že všetky boli vytvorené pre národy s inou mentalitou. Ich účinok je postupný a prejavuje sa až po dlhodobom, často niekoľkoročnom cvičení. Ďalším problémom je, že naši ľudia si najprv musia vytvoriť pozitívny vzťah ku kultúre ázijských národov. Potom prichádza prirodzený záujem o rôzne druhy umení a až potom sa vytvárajú reálne predpoklady na to, aby pri ich cvičení dlhodobo vydržali a dostavili sa výsledky. Po nadobudnutí vedomostí a skúseností na vysokej škole v Brne v odbore biomedicínske inžinierstvo a na tréningoch karate, jogy či spomínaných bojových umení som sa rozhodol vytvoriť iruji do – zdravie v pohybe.“
Jeho tvorca tvrdí, že vďaka cvičeniu dokáže človek postupne uvoľňovať a spriechodňovať všetky svalové a šľachové partie a potom ich spevňovať a posilňovať. Človek sa naučí vnímať a aktivizovať jednotlivé energetické kanály tela a vďaka dychovým cvičeniam spoznávať svoju psychiku a pôsobiť na ňu. Napokon človek dokáže vďaka iruji do prebúdzať v sebe životnú silu a využívať ju naplno vo svoj prospech.
„Iruji do sa dá veľmi vhodne využiť ako doplnok pri všetkých fyzických a mentálnych aktivitách. V poslednom čase ho cvičia hlavne ľudia s problémami pohybového aparátu, najmä chrbtice. Veľmi dobre sa dá uplatniť aj v športe, najmä pri rozcvičovaní tela. Dá sa využiť aj v psychickej príprave športovcov. Iruji do pôsobí blahodarne aj na psychiku človeka. Je vhodné pre pacientov hľadajúcich iné alternatívne druhy liečby,“ dodáva Juraj Orság.
Uvoľnenie, napätie
Starí priaznivci, ale aj noví záujemcovia sa pravidelne stretávajú na víkendových seminároch, kde sa súbory cvičení spoločne učia. Tí, čo prejavia hlbší záujem, majú možnosť zúčastňovať sa na spoločných hodinách. Na jednu sme sa boli pozrieť v telocvični na Lazaretskej ulici.
„Veľmi dôležitá je špeciálne vytvorená rozcvička, ktorá sa v niečom podobá rozcvičovaniu v klasickom ponímaní,“ začal Michal Hlušík, ktorý hodinu viedol. „Pozostáva z úklonov, záklonov a predklonov hlavy, zanožovania a rotácie trupu. Po docvičení by mal mať každý optimálne uvoľnenú chrbticu. Potom sa cvičí zostava rúk, nôh, panvy a brucha a nakoniec sa precvičujú všetky spôsoby dýchania. Cvičení a ich kombinácií je omnoho viac, ale už tieto pomôžu cvičiacemu po krátkom čase dlhodobo uvoľniť precvičené partie tela. A čas je v dnešnom uponáhľanom svete často rozhodujúcim faktorom, či vôbec cvičiť.“
Všetky cvičenia iruji do majú svoje špecifikum. Vykonávajú sa v niekoľkých fázach. Najprv sa opakovane cvičia vo fáze napätia, potom iba s myšlienkou na napätie, pričom svaly sú uvoľnené. Nakoniec sa robia jednotlivé opakovania primeraným švihom. „Práve tieto fázy cvičenia a ich vhodná kombinácia odlišujú iruji do od iných druhov cvičení. Toto je jeho špecialitou. Pre krátkosť času sme teraz predviedli iba rozcvičku, ale iruji do nám dáva možnosť vybrať a aplikovať špeciálne cvičenia pri rôznych poraneniach či iných zdravotných problémoch. Potom je prístup už individuálny. Tak vznikne špeciálny súbor cvičení, ktoré sú vhodné na riešenie problému konkrétnej osoby.“
Iruji do – to sú nové pocity
Cvičenia prebiehali pomaly, v úplnej tichosti a okrem dýchania, ktoré je pri cvičení mimoriadne dôležité, nebolo počuť vôbec nič. Mohlo by sa teda zdať, že pri jednotlivých cvičeniach sa človek nemôže unaviť, ba ani spotiť. Opak je však pravdou.
Niektorí už po chvíli odkladali časti oblečenia a očividne sa z nich lial pot. Michal Hlušík vysvetľuje: „Je to spôsobené tým, že človek si takzvaným vnútorným spôsobom uvoľní a prekrví všetky šľachy a svaly v kĺbových puzdrách i v ostatných častiach tela. Dochádza tam k nárastu teploty, ktorý býva sprevádzaný potením. Veľmi jednoducho si to môže každý vyskúšať na dlaniach, ktoré sú po cvičení doslova horúce.“
„Mám ešte problém vykonávať jednotlivé cvičenia úplne správne, a tak efekt nie je stopercentný,“ zverila sa nám Jarmila Horváthová, ktorá absolvovala druhé spoločné cvičenie. „Musím však povedať, že už po prvom seminári som cítila veľké uvoľnenie v oblasti chrbtice, ktorá mi predtým spôsobovala problémy. Dlho som hľadala cvičenie, ktoré by vyhovovalo môjmu strednému veku a sedavému spôsobu života. Aerobik mi nesedel, joga tiež nie, posilňovanie neprichádzalo do úvahy. Zdá sa, že iruji do je konečne to, čo som hľadala.“
PROKOP SLOVÁČEK